Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszkodowani przez III Rzeszę: co roku jest ich mniej

Katarzyna Domagała-Szymonek
Stowarzyszenie Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę skupia ofiary niewolniczej pracy z okresu II wojny światowej
Stowarzyszenie Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę skupia ofiary niewolniczej pracy z okresu II wojny światowej arc
Dzisiaj w Sali Marmurowej katowickiego Urzędu Wojewódzkiego zbierają się delegaci Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę.

Dzisiaj w Katowicach odbędzie się VII Śląski Okręgowy Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę. Organizacja skupia ofiary niewolniczej pracy z okresu II wojny światowej, zajmuje się dokumentacją prawdy historycznej o losach Polaków poszkodowanych przez nazistów i pomaga wszystkim osobom poszkodowanych przez III Rzeszę.

- Jesteśmy organizacją zrzeszającą osoby w podeszłym wieku. Nic więc dziwnego, iż w każdym roku ubywa naszych członków. Jeszcze w 1990 roku jedynie w województwie, wówczas katowickim, było ponad 31 tysięcy poszkodowanych. Obecnie w okręgu skupiającym trzy województwa czynnych członków mamy już tylko 1470 - podkreślają przedstawicie SPP.

Dodają też, że choć mają coraz mniejszy kontakt z poszkodowanymi, to odbierają coraz więcej telefonów, szczególnie z zapytaniami o zapomogi, dostęp do służby zdrowia, możliwość uzyskania darmowych leków, kuracji czy pomocy finansowej przy zakupie sprzętu medycznego czy rehabilitacyjnego.

Dlatego w lokalu Biura Zarządu pełnione są dyżury m.in. prawnika i lekarza, którzy udzielają bezpłatnych porad.
Osoby, które mają problem z dotarciem do nich osobiście, mogą skorzystać z konsultacji telefonicznych (Katowice, ul. Wojewódzka 20, tel. 32 251 37 48). SPP współpracuje z różnego rodzaju stowarzyszeniami i organizacjami, m.in. Międzynarodową Radą Europy ds. Wygnańców, Przesiedleńców i Poszkodowanych, Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie czy fundacją prowadzącą tzw. sieci informacji i doradztwa.

- W ramach współpracy co najmniej dwa razy do roku spotykamy się na zajęciach integracyjnych lub szkoleniach prowadzonych przez lekarza i prawnika - komentują członkowie Stowarzyszenia.

Warto pamiętać, że od sześciu lat zarząd Stowarzyszenia opiekuje się pomnikiem na Placu Ks. Józefa Londzina w Katowicach, który upamiętnia mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia, którzy byli zamordowani, więzieni czy deportowani do pracy niewolniczej na teren III Rzeszy.

- Pomnik cały czas wymaga renowacji. Nie tyle sam monument, co otoczenie wokół niego, choćby płytek, które często trzeba wymieniać - zaznaczają członkowie Stowarzyszenia. Dodają też, że w opiece nad nim nie są sami. - Patronat nad pomnikiem ma też Szkoła Podstawowa nr 20. Przed świętami państwowymi jej uczniowie dokładnie sprządają teren wokół monumentu.
Obecnie Stowarzysznie prowadzi rozmowy w sprawie przekazania pomnika w zasoby dziedzictwa kulturowego Miasta Katowice.


*BURZOWA MAPA POLSKI ONLINE Gdzie jest burza i przygotuj się [RADAR BURZOWY]
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Samochód staranował w przystanek w Chorzowie. Kobieta w szpitalu
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!