Poważna sytuacja epidemiczna w powiecie żywieckim. Zebrał się sztab kryzysowy. Dramatyczny apel starosty

Jacek Drost
Jacek Drost
ARC
Udostępnij:
Zdalne posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem przedstawicieli lokalnych samorządów, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żywcu, Szpitala Żywiec, żywieckiego pogotowia i służb mundurowych odbyło się dzisiaj 18 marca w Żywcu. Powodem jest poważna sytuacja epidemiczna na Żywiecczyźnie. Z apelem o solidarne i odpowiedzialne przestrzeganie zasad sanitarnych do mieszkańców zwrócił się starosta żywiecki Andrzej Kalata.

- Z przekazanych informacji wynika, że sytuacja epidemiologiczna w powiecie żywieckim jest bardzo poważna biorąc pod uwagę dobową liczbę osób zakażonych i przypadków śmiertelnych - poinformował Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy żywieckiego Starostwa Powiatowego.

Z danych statystycznych wynika, że od ostatniego posiedzenia sztabu kryzysowego liczba osób zakażonych wzrosła o 1063 osoby i niestety 22 przypadki śmiertelne. Podsumowano również dane od początku roku 2021. Na dzień dzisiejszy ogólna liczba zakażeń wynosi 4281 i jest to 76 proc. sumy zakażeń za cały rok 2020. Od początku roku 2021 odnotowano ogółem 66 przypadków śmiertelnych..

Zakażenie koronawirusem nie zawsze powoduje gorączkę, suchy kaszel i problemy z oddychaniem. Objawy mogą dotyczyć też innych lokalizacji, występować wybiórczo i w różnych kombinacjach. Wiele z nich odczuwamy nawet codziennie z odmiennych powodów, inne są natomiast kojarzone ze zwykłym przeziębieniem czy grypą. Zwłaszcza u osób starszych i dzieci symptomy zakażenia koronawirusem mogą być też całkiem wyjątkowe. Dowodzi tego badanie omówione w „British Medical Journal”, w którym uwzględniono dane ponad 20 tys. pacjentów.Niestety, osoby asymptomatyczne zarażają innych, ponieważ w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 czas jego najintensywniejszego namnażania się w organizmie wypada właśnie na okres przed wystąpieniem objawów infekcji.Sprawdź, które nietypowe objawy mogą wskazywać, że to właśnie COVID-19!Poznaj kolejne symptomy COVID-19. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nietypowe objawy COVID-19 – sprawdź, czy to może być koronaw...

- Obecnie „ogniska aktywne” pojawiają się między innymi w zakładach pracy, sklepach spożywczych, szkołach podstawowych i przedszkolach - dodał Dariusz Szatanik.

Uwagi dotyczące łamania przepisów covidowych, w tym miedzy innymi brak maseczek, płynów do dezynfekcji w miejscach publicznych, sklepach i punktach usługowych zgłaszali również przedstawiciele służb mundurowych, którzy w ostatnich dniach zmuszeni byli wystawić mandaty karne lub skierować sprawę do sądu. Z uwagi na trwające zjawisko łamania przepisów sanitarnych podjęto decyzję o zaostrzeniu kontroli w tym zakresie.

Z apelem o solidarne i odpowiedzialne przestrzeganie zasad sanitarnych do mieszkańców zwrócił się starosta żywiecki Andrzej Kalata.

- Walka z zagrożeniem trwa i nie wiadomo jak długo potrwa. Kolejny tydzień zamyka się liczbami 1063 zakażeń i tragicznymi 22 przypadkami śmiertelnymi. Wydolność naszej służby zdrowia coraz bardziej maleje, łóżka szpitalne zapełniają się niemal błyskawicznie, a niestety zakażeń przybywa - podkreślił w swoim apelu starosta Kalata.

Dodał, że informacje przekazywane przez jednostki współpracujące z Powiatem Żywieckim wskazują na bardzo niebezpieczne rozprężenie związane z brakiem maseczek, środków do dezynfekcji w miejscach publicznych czy nawet podawania nieprawdziwych informacji w wywiadach epidemiologicznych.

- W imieniu przedstawicieli służby zdrowia, służb sanitarnych, służb mundurowych i swoim własnym zwracam się do Was drodzy Mieszkańcy Żywiecczyzny oraz do osób odwiedzających nasz powiat o nienarażanie siebie nawzajem na zachorowanie lub co gorsze na utratę życia poprzez bagatelizowanie zasad sanitarnych lub świadome działanie kiedy w grę wchodzi zdrowie i życie nas wszystkich - zakończył swój apel starosta żywiecki.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie