Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego napisali książkę o leczeniu Post-COVID-19
Okazuje się, że już ok. 1,5 mln Polaków, a liczba ta wciąż wzrasta, to osoby cierpiące na różne następstwa Covid-19. Konsekwencje zakażenia dotyczą zarówno dorosłych jak i dzieci. Zwykle Post-Covid 19 nie przebiega dramatycznie, jednak pacjenci wymagają jednak wszechstronnej diagnostyki.
Najczęściej występujące objawy neurologiczne zgłaszane przez pacjentów zakażonym wirusem SARS-CoV-2 to zaburzenia smaku i węchu, zmęczenie, bóle mięśni, bóle głowy, nudności. Wśród zaburzeń neurologicznych opisanych w przebiegu lub w związku z tą infekcją występują: udar mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.
Na podstawie dotychczasowych analiz przebiegów klinicznych choroby u osób zakwalifikowanych do badania i zastosowanych u nich różnych opcji terapeutycznych powstała pionierska, pierwsza w Polsce i w Europie publikacja pt. "Kompleksowa opieka nad chorym z zespołem Post –Covid 19 (PC19). Zaprezentowano ją w czwartek, 25 marca, podczas konferencji w Zabrzu, zorganizowanej przez Śląski Uniwersytet Medyczny.