MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat bielski to fajne miejsce do życia. Rośnie liczba mieszkańców

OPRAC.:
Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Szczyrk to jedna z miejscowości powiatu bielskiego
Szczyrk to jedna z miejscowości powiatu bielskiego Łukasz Klimaniec
W ostatnich 20 latach w powiecie bielskim przybyło 15 procent mieszkańców, bo na przeprowadzkę decyduje się sporo osób spoza Bielska-Białej. Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że w 2050 r. powiat bielski będzie liczył 175 tysięcy mieszkańców.

Przybywa mieszkańców powiatu bielskiego – wynika z danych bielskiego starostwa, które pracuje nad „Strategią Rozwoju Powiatu Bielskiego 2021+”.

- To optymistyczna sytuacja. Po pierwsze, mamy do czynienia z tendencją wzrostową – to zjawisko ma charakter trwały i stabilny. Dość powiedzieć, że w ostatnich 20 latach populacja na tym terenie wzrosła o blisko 15 procent. To bardzo wysoki wskaźnik - mówi Artur Kubica ze Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner, które wraz z bielskim starostwem pracuje nad „Strategią Rozwoju Powiatu Bielskiego 2021+”.

Beskidy oferują dziś o wiele więcej.  Piękne widoki? Są na wyciągnięcie ręki. Wymagające trasy piesze lub rowerowe - a jakże. Wielkie baseny z solanką - mamy. Wyśmienite restauracje, firmowane znanymi nazwiskami, np. Magdy Gessler - też. Supernowoczesne aquaparki - jak najbardziej. Perły architektury  - są! Tymczasem zapraszamy na sentymentalną wędrówkę po Beskidach - PRZESUWAJ GESTEM LUB ZA POMOCĄ STRZAŁKI, BY ZOBACZYĆ NASTĘPNE ZDJĘCIE.

Jedź w Beskidy! Top 9 największych atrakcji retro. Przecież ...

Ekspert zwraca uwagę, że rosnąca liczba mieszkańców powiatu bielskiego to raczej efekt migracji, niż przyrostu naturalnego. Co ciekawe, na życie w powiecie bielskim decyduje się sporo osób spoza Bielska-Białej. Obecnie powiat bielski liczy ponad 166 tysięcy mieszkańców. Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że w 2050 r. liczba ta wzrośnie do 175 tysięcy!

Autorzy diagnozy łączą ten fakt z poziomem rozwoju gospodarczego powiatu, coraz lepszą infrastrukturą drogową i zamożnością nowych mieszkańców.

Nie przeocz

- Przyrost ludności jest efektem rozrostu budownictwa mieszkaniowego, głównie jednorodzinnego, to jest element bardzo symptomatyczny - mówi Kubica.

Autorzy diagnozy przepytali mieszkańców powiatu i młodzież uczącą się w szkołach średnich, dla których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej. Analizy ankiet są optymistyczne. Na pytanie, gdzie w najbliższych 5 lat chcieliby mieszkać, aż trzy czwarte respondentów odpowiedziało że… tam, gdzie obecnie żyją. Procent mieszkańców, którzy chcieliby wyjechać np. za granicę jest niewielki. Trzeba zaznaczyć, że spora część wypełniających anonimowe ankiety to rdzenni mieszkańcy powiatu bielskiego.

Jak informuje Magda Fritz, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, prace nad „Strategią Rozwoju Powiatu Bielskiego 2021+” są we wstępnej fazie. Jesienią przyjdzie czas na opracowanie założeń strategicznych.
Jak mówi Jolanta Uszko, szefowa Biura Programowania Rozwoju i Funduszy Europejskich w starostwie chodzi o wyznaczenie celów.

- Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcemy ulepszyć. Mowa tu infrastrukturze, dostosowaniu profilu kształcenia do rynku pracy, rozwoju dostępu do kultury, ulepszeniu obsługi mieszkańców przez nasz urząd, postawieniu na turystykę - wymienia Jolanta Uszko.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera