"Wymazobusy" w powiecie lublinieckim to efekt porozumienia wszystkich samorządowców. Informacje o jej działaniu przekazano w specjalnym oświadczeniu:
"Nie mogliśmy dłużej czekać na centralne działania, ponieważ sytuacja stawała się dramatyczna, wiele osób przebywało w kwarantannie, oczekując na przedłużającą się procedurę badań" - piszą lublinieccy samorządowcy i dodają:
_"Codzienne zdalne sztaby kryzysowe, codzienne wykonywane dziesiątki telefonów do Wojewody Śląskiego, Stacji Sanitarno - Epidemiologicznych i wielu innych instytucji pozwoliły nam na uruchomienie systemu pobierania wymazów do testów.
Jest to bardzo ważny krok w walce z epidemią. Dzięki temu zyskujemy czas, zwiększając tym samym szanse osób zakażonych koronawirusem na szybki powrót do zdrowia. Wspólnym działaniem udało się nam stworzyć zespoły specjalistów do pobierania wymazów osób będących w kwarantannie i wskazanych przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego do przeprowadzenia testów oraz zapewnić odpowiednie środki transportu do laboratoriów. Po podpisaniu stosownych umów zapewniliśmy pokrycie kosztów działania zespołów wymazowych.
Zobacz koniecznie
Zespoły przeszły już odpowiednie szkolenia i dzisiaj ruszają do wskazanych przez Sanepid osób. Powołanie tych zespołów, to nasza odpowiedź na przedłużające się procedury badań, wydłużony czas kwarantanny i związany z tym stres mieszkańców gmin naszego powiatu".
"W tej trudnej sytuacji podejmujemy i będziemy podejmować wszelkie działania, aby stworzyć maksymalne warunki bezpieczeństwa nie czekając na odgórne decyzje. Sytuacja, w której znaleźliśmy się wszyscy: izolacja, dystans i zachwianie naszego porządku świata minie. Pozostańmy w domach, dbajmy o siebie i naszych najbliższych"_ - zapewniają samorządowcy.
Jak twierdzi powiat lubliniecki, w dwa dni udało się pobrać wymazy od mieszkańców w kwarantannie, którzy czekali na to kilka dni.
- Pierwszego dnia pobrano ponad 100 próbek, na dzisiaj planowano pobranie 30 następnych. To pozwoli nam zlikwidować wszystkie "zaległości" - mówi Tadeusz Konina, wicestarosta lubliniecki, który zgadza się z apelem prezydenta Częstochowy dotyczącym utworzenia kolejnego laboratorium do prowadzenia badań w województwie śląskim.
- Na pewno takie laboratorium by się przydało - mówi Tadeusz Konina.
Według danych z 10 kwietnia, w powiecie lublinieckim koronawirusem zakażonych było 79 osób, 6 pacjentów zmarło.
Nie przegap
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?