Powietrze ma zyskać, górnictwo może stracić. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę antysmogową

Patryk Drabek
Protest przeciwko smogowi
Protest przeciwko smogowi Rick Bowmer
Wczorajsza decyzja prezydenta wzbudza spore emocje, także w woj. sląskim. Mieszkańcy będą zdrowsi, ale kto kupi węgiel? Organizacja Polski Alarm Smogowy obala mity narosłe wokół ustawy, ale Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla nie pozostawia złudzeń, kto na tym straci.

Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj tzw. ustawę antysmogową. Jej wdrożenie ma pomóc w walce z niską emisją oraz zanieczyszczeniem powietrza. Z jednej strony świętują ekologiczni aktywiści, z drugiej za głowy łapią się osoby związane z górnictwem.

CZYTAJ KONIECZNIE I ZOBACZ ZDJĘCIA
NISKA EMISJA NA ŚLĄSKU: DEBATA EKSPERCKA

Ustawa daje narzędzia poszczególnym samorządom m.in. do tego, by określić rodzaj i jakość paliwa wykorzystywanego przez mieszkańców gmin oraz normy techniczne. Pojawiły się już jednak opinie, że znowelizowana ustawa uderzy w najuboższe osoby, które nie będą miały środków na to, by wymienić niespełniające wymagań kotły na nowe. Osoby związane z górnictwem podkreślają z kolei, że ucierpi na tym cała ich branża. Zmiany mają być odczuwalne przez producentów węgla oraz osoby, które korzystają z tego paliwa w swoich domach.CZYTAJ TAKŻE:
NISKA EMISJA - WYSOKIE ZAGROŻENIE

Wczoraj w redakcji Dziennika Zachodniego odbyła się debata dotycząca problemów niskiej emisji. Wnioski? Nie są budujące.

Prezydent podpisał wczoraj ustawę antysmogową. Główny cel zaproponowanych rozwiązań to walka z niską emisją oraz zanieczyszczeniem powietrza.

Niska emisja w województwie śląskim. Debata DZ

Niska emisja na Śląsku. Debata ekspercka DZ w Media Centrum

- Ustawa ta umożliwi m.in. zastosowanie na szczeblu lokalnym prawnych rozwiązań, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza i ochrony przed hałasem. Władze lokalne, uwzględniając potrzeby zdrowotne mieszkańców oraz oddziaływanie na środowisko, będą mogły wprowadzać na konkretnym terenie normy techniczne, emisyjne i jakościowe dla instalacji spalania paliw. Takie rozwiązania powinny przyczynić się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji. Podpisana ustawa daje szansę rozwojowi nowoczesnych technologii w górnictwie - przekazała Kancelaria Prezydenta.
Pomysł ma jednak zarówno zwolenników, jak i przeciwników.

Polski Alarm Smogowy: Sporo mitów wokół ustawy

Ustawa, oprócz możliwości wprowadzenia standardów emisyjnych dla kotłów, pozwala również na wprowadzenie zakazu używania określonych paliw.

- Chodzi o ucywilizowanie procesów spalania w gospodarstwach domowych, ponieważ często jest tak, że mieszkańcy wrzucają do kotła praktycznie wszystko - podkreśla Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego.

- Podpis prezydenta to krok w dobrym kierunku - w kierunku walki z niską emisją i szkodliwymi zanieczyszczeniami powietrza. Do tej pory nie mieliśmy takich narzędzi prawnych i potrzebowaliśmy nowelizacji tej ustawy. Wokół tych zmian pojawiło się ostatnio wiele mitów. Jeśli chodzi o najuboższe osoby, to wszystko zależy od regulacji poszczególnych sejmików. Są przecież fundusze na wymianę starych kotłów na nowe, gminy mogą tworzyć programy osłonowe dla osób, które zdecydują się na taką zmianę, i pozyskiwać środki na ten cel. W przypadku węgla, to te zmiany nie wiążą się z zakazem korzystania z niego. Ta ustawa promuje po prostu węgiel dobrej jakości - dodaje Ewa Lutomska.

Działaczka podkreśla też, że muły, miały i flotokoncentraty nie powinny być spalane w gospodarstwach domowych, ponieważ trujące substancje emitowane są do środowiska.

CZYTAJ KONIECZNIE I ZOBACZ ZDJĘCIA
NISKA EMISJA NA ŚLĄSKU: DEBATA EKSPERCKA

Niska emisja w województwie śląskim. Debata DZ

Niska emisja na Śląsku. Debata ekspercka DZ w Media Centrum

Adam Gorszanów: To dla nas czarny scenariusz

Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, nie owija natomiast w bawełnę i podkreśla, że ustawa mocno uderzy nie tylko w górnictwo, ale także w najuboższych.

- Mówienie o tym, że ta ustawa nie jest związana z zakazem korzystania z węgla, to taki zabieg PR-owy, by nie drażnić branży górniczej - uważa Adam Gorszanów.

- Z jednej strony mówi się bowiem, że nikt nie zakazuje korzystania z tego paliwa, a z drugiej praktyka będzie taka, jak choćby w Krakowie, gdzie prezydent jest za całkowitym zakazem palenia węglem. Pomimo pięknych słów, ta ustawa wpisuje się w realizowanie czarnego scenariusza i stopniowe eliminowanie węgla jako paliwa w ogrzewnictwie socjalno-bytowym - podkreśla Adam Gorszanów.

Dodaje, że konsekwencje będą poważne. Pogorszy się m.in. sytuacja finansowa spółek węglowych, a zmiany odbiją się także na osobach, które korzystają z węgla, a będą musiały stosować inne, droższe paliwo.

Dzięki ustawie zyskają Lasy Państwowe?

W związku z tą sytuacją być może zyskają zatem... Lasy Państwowe, ponieważ może zwiększyć się zapotrzebowanie na drewno.

- To na razie wróżenie z fusów - odpowiada Krzysztof Chojecki z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. - Sprzedaż drewna opałowego to w naszym przypadku margines, około 5 proc. Reszta jest przeznaczana do produkcji mebli czy też drewnianych elementów budowlanych. Czy po tej ustawie zwiększą się zyski ze sprzedaży drewna? Na dzisiaj nie jesteśmy w stanie udzielić odpowiedzi - podkreśla Krzysztof Chojecki.

Co na to nasze gminy?

Wczoraj poprosiliśmy o gorące komentarze przedstawicieli dwóch gmin z naszego regionu.

Rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Częstochowie, Włodzimierz Tutaj, przekazał, że ustawa ułatwi proces ograniczenia zanieczyszczeń emitowanych do powietrza ze źródeł niskiej emisji.

- Modyfikacja ta daje w perspektywie możliwość ograniczenia zanieczyszczenia powietrza poprzez stopniowe eliminowanie np. starych kotłów i pieców - mówi Włodzimierz Tutaj.

CZYTAJ KONIECZNIE I ZOBACZ ZDJĘCIA
NISKA EMISJA NA ŚLĄSKU: DEBATA EKSPERCKA

Niska emisja w województwie śląskim. Debata DZ

Niska emisja na Śląsku. Debata ekspercka DZ w Media Centrum

Jakie zdanie na ten temat mają w Urzędzie Miejskim w Rybniku?

- Poprawka antysmogowa jest szansą dla naszego regionu na poprawę jakości powietrza. Zagrożeniem jest brak wystarczających środków finansowych na całkowitą likwidację niskiej emisji. Miasto zamierza rozwiązać problem zanieczyszczeń poprzez wymianę węglowych źródeł ciepła na ekologiczne źródła, termomodernizację, edukację ekologiczną oraz współpracę z przedsiębiorstwami ciepłowniczymi i gazowniczymi na terenie Rybnika. Ponadto miasto będzie ubiegać się o środki zewnętrzne na wymianę kotłów węglowych i termomodernizację - poinformowała Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Rybniku.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jan 43
Ruskiego dziadostwa i będzie dobrze Ministerstwo przenieś na Śląsk a nie w Warszawie gdzie na temat górnictwa to wiedzą tyle ze są BARBURKI i można balować na okrągło pani Bienkowska powiedziała prawdę o Warszawiokach iPO lulki palili pili i ustawiali sobie kasę
u
unijne pieniądze
dlaczego z unijnych pieniędzy nie dofinansowuje się wymiany pieców węglowych w gospodarstwach domowych na bardzo ekonomiczne i wysokiej klasy piece,które ograniczają emisję szkodliwych środków do atmosfery?

Węgiel węglowi nierówny,a pic piecowi!
R
Realista
Sprowadzanie zasiarczonego i bardzo zanieczyszczonego węgla z lubelskich kopalń,oraz importowanego z Rosji i Ukrainy to gwóźdź do trumny ochrony środowiska naszych miast.
Trzeba koniecznie zatrzymać import tak złego węgla,a używać śląskiego,bardzo dobrej jakości.
Za import tak beznadziejnego węgla ktoś powinien zapłacić potężne kary.
f
fred
a co by było gdyby wygrali ???strach pomyśleć !!
n
na grzybyyyyy
Od 2012 wiceprezes Rady Ministrów i minister gospodarki. W 1987 ukończył studia na Wydziale Handlu Wewnętrznego.
Czy trzeba coś więcej dodać?
Aha, specjalista od grzybów leśnych. Ma swoje miejsca, że nigdy z pustym koszykiem nie wraca.
S
Skarbek v.wiejskie buraki
gazyfikacji węgla kamiennego. Czy rozliczył ktoś kogoś za efekty tych prac? A może są to badania dla badań?
Czy policzył ktoś rzeczywiste szkody wyrządzane przez górnictwo w środowisku naturalnym i infrastrukturze technicznej na obszarach objętych oddziaływaniem eksploatacji górniczej?
Czy mądra była sprzedaż patentu "perowskitów" Japończykom z czego był dumny Piechociński jakby znalazł 5 kilowego borowika była mądrością czy skrajną głupotą?
____________________________________________________________________________________________
....Olga Malinkiewicz opracowała innowacyjną metodę pozyskiwania perowskitów, które mogą zrewolucjonizować nie tylko sposób produkcji energii ze Słońca, ale także całą energetykę. Wyniki jej prac doceniła Komisja Europejska. Pracująca na Uniwersytecie w Walencii Polka odebrała kilka dni temu z rąk wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Neelie Kroes nagrodę w prestiżowym konkursie Photonics21. Technologie bazujące na perowskitach - grupie związków nieorganicznych - mogą mieć jeszcze większą szansę na zrewolucjonizowanie fotowoltaiki niż grafen. Ocenia się, że mogą one z powodzeniem zastąpić w ogniwach fotowoltaicznych najczęściej wykorzystywany do ich budowy krzem.- Ogniwa słoneczne porównywalne wydajnością z krzemowymi, ale w przeciwieństwie do nich tanie, a przy tym łatwe do wytworzenia i wygodne w użyciu, to Graal energetyki......Badania nad perowskitami prowadzi m.in. grupa naukowców pod kierownictwem Henrego Snaitha z Uniwersytetu w Oksfordzie, a także zespół Michaela Grätzela z uniwersytetu w Lozannie. Badacz z Oksfordu założył nawet firmę Oxford Photovoltaics, której celem będzie komercjalizacja ogniw perowskitowych wbudowanych w okna.

Metoda otrzymywania perowskitów opracowana przez Olgę Malinkiewicz ma jednak przewagę nad techniką produkcji zaproponowaną przez naukowców z Oksfordu w tym, że jest zdecydowanie tańsza, wykorzystuje bardziej stabilne materiały i nie wymaga stosowania wysokich temperatur. ... (...)
Czy nie powinien ktoś z rządzących stanąć przed trybunałem?
Czy tajne służby nie powinny zająć się tą osobą i sprawdzić jakie korzyści spłynęły do jej kieszeni ?
Jest kolejne epokowe odkrycie Polaka sprzedane za równowartość kilku ton kartofli albo jabłek?
Dlaczego jełopy mające trochę pojęcia o nawożeniu obornikiem pola podejmują decyzje które niszczą polską naukę i technologię?
Czy zamiast wypierdalać 130.000.000 zł na zakupy broni w Usa nie należało tych pieniędzy przeznaczyć na opracowanie technologii produkcji na masową skalę "perowskitów" i czerpać korzyści z eksportu gotowych produktów?
m
max
FAJNY jest tyn Rząd PO_PSL ..., KATECHETKA ... ( z wykształcenia) jest ministrem spraw wewnętrznych, ostatnio w Brukseli nie wiedziała jak ma glosować w sprawie emigrantów, więc cały czas w reku z telefonem... , kopacz na polecenie tuska podpisała Pakiet Klimatyczny - ALE1 O TYM , CICHO- SZA. Tylko PIS.... . Gdyby tak Angeli Merkel popsuł się telefon to tusk nie wiedziałby co ma myśleć i co ma robić.
a
ajnel
w nosie mom wybory!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
a czyM sie grzovc jak pierdziec nima po czym
ci co maja milijony to sa ok a my biydota kaj momy isc
czym sie posilic, OBIETNICAMI
PRECZ!!!!!!!!!!!!!!!
WSZYSCY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A DZIECKA CZYM ŁOGRZOC IDEOM
za 5 pl na rynka
a
ano
Czy to nie PIS i Solidarność górnicza najbardziej protestowali i krzyczeli że to uderza w polskie kopalnie?
f
fajla11
A PRZED GRANICAMI NAPISAĆ --TO DZIKI KRAJ --
s
szewczyk dratewka
wawelski ?
J
Jan56
Temu w belwederze i temu na rowerze(razem z Kolorzem)którzy tak na niby protestują
gdyby w W-awie był Prezydent Komorowski i podjął by taką decyzje to już dziś z kilofami bojówki
dudy szefa uzdrowiska by dymiły
a
antyPO
I tak będę spalał co popadnie...hehe i g.wno mi zrobicie!!!!!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie