MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powikłania po koronawirusie. Takie ślady zostawia po sobie COVID-19 29.04.21

Katarzyna Pajączek
Katarzyna Pajączek
Objawy COVID-19 mogą czasami utrzymywać się przez długie miesiące. Na co najczęściej skarżą się ozdrowieńcy? Powikłania po koronawirusie mogą być bardzo poważne. Przejdź do galerii i zobacz, na jakie objawy skarżą się ozdrowieńcy.Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>> LISTA OBJAWÓW >>>
Objawy COVID-19 mogą czasami utrzymywać się przez długie miesiące. Na co najczęściej skarżą się ozdrowieńcy? Powikłania po koronawirusie mogą być bardzo poważne. Przejdź do galerii i zobacz, na jakie objawy skarżą się ozdrowieńcy.Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>> LISTA OBJAWÓW >>>Pexels
Objawy COVID-19 mogą czasami utrzymywać się przez długie miesiące. Wirus może uszkodzić płuca, serce i mózg, co zwiększa ryzyko długotrwałych problemów zdrowotnych. Większość osób, które chorują na koronawirusa, całkowicie wraca do zdrowia w ciągu kilku tygodni. Ale niektórzy - nawet ci, którzy mieli łagodne wersje choroby - odczuwają objawy nawet kilka miesięcy po wyzdrowieniu. Na co najczęściej skarżą się ozdrowieńcy? Powikłania po koronawirusie mogą być bardzo poważne.

Chociaż COVID-19 jest postrzegany jako choroba dotykająca głównie płuca, może również uszkodzić wiele innych narządów.

Narządy, na które może mieć wpływ COVID-19:

  • Serce. Testy obrazowe wykonane po wyzdrowieniu z COVID-19 wykazały trwałe uszkodzenie mięśnia sercowego, nawet u osób, które doświadczyły jedynie łagodnych objawów COVID-19 . Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia niewydolności serca lub innych powikłań sercowych w przyszłości.
  • Płuca. Rodzaj zapalenia płuc często związany z COVID-19 może powodować długotrwałe uszkodzenie pęcherzyków płucnych w płucach. Powstałe "blizny" mogą prowadzić do długotrwałych problemów z oddychaniem.
  • Mózg. Nawet u młodych ludzi COVID-19 może powodować udary, drgawki i zespół Guillain-Barre'a - czyli stan, który powoduje tymczasowy paraliż. COVID-19 może również zwiększać ryzyko rozwoju choroby Parkinsona i choroby Alzheimera.

Po 6 miesiącach od ostrej infekcji osoby, które przeżyły COVID-19, miały głównie problemy ze zmęczeniem lub osłabieniem mięśni, trudnościami ze snem oraz lękiem lub depresją. Zobacz szczegóły:

FLESZ - Szczepienie przeciw Covid-19, dostaniemy wolne w pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Powikłania po koronawirusie. Takie ślady zostawia po sobie COVID-19 29.04.21 - Gazeta Krakowska