Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powitanie wiosny w Przedszkolu Miejskim nr 39 w Bytomiu. Zobaczcie zdjęcia.

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE fot. M. Mikrut-Majeranek
21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Choć słynny bocian jeszcze nie przyleciał do Świerklańca (jego gniazdo można podglądać tu: www.bocian.swierklaniec.pl), to definitywnie pożegnaliśmy zimę. Topienia Marzanny co prawda nie było, ale za to zorganizowano wielkie sadzenie kwiatów. Podczas wiosennego świętowania towarzyszyliśmy przedszkolakom z Przedszkola Miejskiego nr 39 w Bytomiu, czyli z Zielonego Zakątka. Zobaczcie zdjęcia!

Małe zuchy z Przedszkola Miejskiego nr 39 w Bytomiu-Szombierkach najpierw przywitały wiosnę śpiewem i tańcem, a następnie pod czujnym okiem wychowawczyń przystąpiły do wiosennych porządków. Zarówno w kwietnikach znajdujących się przed placówką, jak i na grządkach w przedszkolnym ogrodzie posadzono bratki, stokrotki, hiacynty i żonkile. W finale najstarsze grupy wyruszyły na spacer w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Powitanie wiosny w Bytomiu

Dawniej praktykowano szereg zwyczajów związanych z przywoływaniem wiosny. Przykładowo, podczas Jarego Święta miało miejsce topienie Marzanny, czyli kukły ubranej w biały kabotek, kwiecistą zopaskę i wianek na głowie, wyobrażającej słowiańską boginię - symbol zimy i śmierci. Najpierw wędrowano z nią od gospodarstwa do gospodarstwa, a następnie kobiety i dziewczęta szły w uroczystym korowodzie, wynosząc Marzannę ze wsi.

Kierowano się wówczas w stronę najbliższego stawu lub rzeki, gdzie finalnie wrzucano kukłę. Można też było ją też spalić, ponieważ ogień posiada moc oczyszczającą. To nie wszystko, bowiem po pożegnaniu Marzanny, uczestniczki obrzędu wracały do wsi, niosąc gaik, czyli wiecznie zielone drzewko jodłowe lub świerkowe. Symbolizuje on życie i budzącą się do życia przyrodę. Zwyczaj ten praktykowano w naszym regionie jeszcze w okresie międzywojennym.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera