Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powódź 2014: Cieszyn i Oświęcim w pogotowiu przeciwpowodziowym RELACJA NA ŻYWO

Redakcja
Przyszowice w powiecie gliwickim są przygotowane na wezbrania rzeki
Przyszowice w powiecie gliwickim są przygotowane na wezbrania rzeki Arek Gola
Powódź 2014: Starosta cieszyński i prezydent Oświęcimia ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Padający od środy deszcz spowodował przekroczenie stanów ostrzegawczych na kilku rzekach. RELACJA NA ŻYWO

Powódź 2014: Na szczęście na razie prognozy meteorologów owyjątkowych silnych ulewach się nie sprawdzają.

CZYTAJ KONIECZNIE MINUTA PO MINUCIE I OGLĄDAJ MAPĘ INTERAKTYWNĄ:
SYTUACJA POWODZIOWA W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM: RZEKI GWAŁTOWNIE PRZYBIERAJA

Padający od środy deszcz spowodował przekroczenie stanów ostrzegawczych na kilku rzekach na terenie woj. śląskiego. W powiecie cieszyńskim starosta Jerzy Nogowczyk ogłosił w czwartek pogotowie przeciwpowodziowe.

ŚLEDŹ SYTUACJĘ POWODZIOWĄ W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM:
POWÓDŹ 2014 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

Wysoki poziom osiągnęły także rzeki w zachodniej Małopolsce. Przed południem Soła w Oświęcimiu miała poziom 4,06 m, a stan ostrzegawczy wynosi 3,7 m. Prezydent Janusz Chwierut ogłosił w mieście pogotowie przeciwpowodziowe.

Prognozy zapowiadają kolejne opady i możliwość przekroczenia w niektórych miejscach stanów alarmowych.

Jak wynika z danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, stany ostrzegawcze w czwartek rano były przekroczone na Wiśle w Skoczowie i Jawiszowicach, Brennicy w Górach Wielkich, Pszczynce w Pszczynie, na Brynicy w Kozłowej Górze, na Żabniczance w Żabnicy, na Koszarawie w Pewli Małej i na Białej w okolicach Czechowic-Dziedzic.

CZYTAJ TAKŻE:
Powódź 2014? Racibórz gotowy na falę na Odrze [ZDJĘCIA]
Powódź 2014: Żywiecczyzna: Czy grozi nam powódź?
Powódź 2014: Czy grozi nam powódź w czwartek [PROGNOZY POGODY, MAPY]

Po porannym posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego wojewoda śląski uspokajał, że prognozy w czwartek są lepsze niż jeszcze dzień wcześniej. „Jesteśmy dziś większymi optymistami niż wczoraj; prognozy są lepsze, ale trzeba pamiętać, że to tylko prognozy, które mogą zostać zweryfikowane” - zaznaczył Litwa.

Wojewoda wskazał, że najbardziej zagrożone są obecnie tereny górskie – powyżej gotowych na przyjęcie znacznych ilości wody zbiorników retencyjnych. Przypomniał, że do tej pory, wobec możliwości zagrożenia powodziowego, pogotowie przeciwpowodziowe w Bielsku-Białej ogłosił w środę prezydent tego miasta.

Marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła powiedział dziennikarzom, że w dorzeczu Górnej Wisły utrzymuje się "umiarkowane zagrożenie powodziowe". „Jeżeli intensywne opady utrzymywałyby się przez dłuższy czas, istnieje wówczas ryzyko powodzi. Zawsze natomiast w przypadku nawalnych deszczów jest ryzyko lokalnych zalań i podtopień” - zastrzegł Sekuła.
Podkreślił, że przewidywane na czwartek opady w woj. śląskim mogą sięgnąć 60-70 mm na metr kwadratowy w ciągu doby. „Bardzo duże zagrożenie powodzią pojawia się, jeżeli te opady przekraczają 100 mm na metr kwadratowy w ciągu doby” - wyjaśnił marszałek. „Jesteśmy przygotowani na wielką powódź, jak z roku 1997 i 2010, ale w tej chwili tego zagrożenia jeszcze nie ma” - dodał.

ŚLEDŹ SYTUACJĘ POWODZIOWĄ W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM:
POWÓDŹ 2014 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

Komendant śląskiej straży pożarnej nadbrygadier Marek Rączka poinformował, że strażacy wytypowali trzy powiaty, które uznali za potencjalnie najbardziej zagrożone: żywiecki, bielski i bieruńsko-lędziński. „Zgromadziliśmy tam odpowiednie siły i środki” - zapowiedział Rączka.

Strażacy koncentrują się też na rejonie Bielska-Białej i Goczałkowic, m.in. wokół rzeki Iłowniczanki, na razie stale patrolując wały i przepusty. Na Żywieczczyźnie nawet większym problemem niż woda stał się wiatr. Strażacy odnotowali już pierwsze interwencje związane z połamanymi konarami drzew.

CZYTAJ KONIECZNIE MINUTA PO MINUCIE I OGLĄDAJ MAPĘ INTERAKTYWNĄ:
SYTUACJA POWODZIOWA W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM: RZEKI GWAŁTOWNIE PRZYBIERAJA

Według wcześniejszych ostrzeżeń biura prognoz meteorologicznych krakowskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w regionie jurajskim woj. śląskiego do piątkowego popołudnia może spaść 25-40 mm deszczu, a miejscami do 60 mm w ciągu doby. W centrum tego regionu opady mogą sięgnąć 30-50 mm, miejscami do 70 mm, a w regionie południowym - 30-50 mm; miejscami do 80 mm opadów w ciągu doby.

Już w środę hydrologowie przestrzegli przed wezbraniami (z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych) rzek zlewni Olzy oraz Górnej Warty na terenie woj. śląskiego. W przypadku rzek zlewni Małej Wisły, Przemszy i Soły ostrzeżenie dotyczyło wysokiego prawdopodobieństwa przekroczenia stanów ostrzegawczych, a w dalszej kolejności – alarmowych

W czwartek od południa do piątkowego poranka w woj. śląskim może wiać też silny wiatr. Według ostrzeżenia IMGW wiatr z północnego wschodu i północy może mieć prędkość 30-40 km/h, w porywach do 80 km/h. Wojewoda śląski uściślił w czwartek, że wiatr ten może korzystnie wpłynąć na sytuację powodziową w woj. śląskim – odsuwając od niego strefę opadów. Z drugiej strony jednak może być dotkliwy na terenach górskich, gdzie należy się spodziewać związanych z nim znacznych spadków temperatury. Lokalnie w górach może wówczas spaść śnieg – nawet do 15 cm. PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!