MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powołano drugiego zastępcę prezydenta Jastrzębia. Kolejnym z wiceprezydentów będzie Andrzej Koba. Dotychczas szefował Urzędowi Pracy

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Andrzej Koba (z prawej) oficjalnie na stanowisko zastępcy prezydenta został powołany 13 maja.
Andrzej Koba (z prawej) oficjalnie na stanowisko zastępcy prezydenta został powołany 13 maja. UM Jastrzębie-Zdrój
Będący dotychczas szefem jastrzębskiego "pośredniaka", Andrzej Koba został drugim zastępcą nowego prezydenta Jastrzębia-Zdroju, Michała Urgoła. Prezydent Jastrzębia najpierw poinformował o tym na sesji Rady Miasta, a następnie potwierdził to oficjalnie wydając stosowne zarządzenie.

Prezydent Michał Urgoł powołał swojego drugiego zastępcę. Został nim Andrzej Koba

Zgodnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami o powołaniu dwóch osób na stanowiska wiceprezydentów, wybrany przed niespełna miesiącem w drugiej turze wyborów samorządowych, prezydent Jastrzębia-Zdroju, Michał Urgoł, wskazał swojego drugiego zastępcę. Na tę funkcję zarządzeniem prezydenta został powołany Andrzej Koba.

- Powołuję Pana Andrzeja Kobę na stanowisko II Zastępcy Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój - brzmi treść zarządzenia wydanego przez prezydenta Jastrzębia.

Nowy wiceprezydent Jastrzębia dotychczas pełnił funkcję dyrektora jastrzębskiego Powiatowego Urzędu Pracy. Pracował w tym miejscu przez kilkanaście lat. Od 2,5 roku dodatkowo sprawował rolę przewodniczącego Konwentu Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy Województwa Śląskiego.

Bardzo prawdopodobne, że powołanie Andrzeja Koby na stanowisko wiceprezydenta jest podyktowane chęcią tworzenia nowych miejsc prac w mieście w branży innej niż górnicza, na co w kampanii wyborczej nacisk kładł prezydent Michał Urgoł.

Wcześniej na stanowisko wiceprezydenta powołano Grzegorza Dulembę. Odwołano też poprzednich zastępców prezydenta

Funkcja drugiego zastępcy prezydenta Jastrzębia-Zdroju była ostatnią nieobsadzoną po wyborach w jastrzębskim samorządzie. Od 7 maja miasto ma pierwszego wiceprezydenta, którym został Grzegorz Dulemba. On także został powołany poprzez zarządzenie prezydenta Michała Urgoła.

Pierwszy zastępca prezydenta Jastrzębia-Zdroju także nie jest w mieście postacią anonimową. Przez kilkanaście lat - od 1999 do 2015 roku - był sekretarzem miasta. Następnie jako naczelnik pracował w Biurze Spraw Zarządzania Jakością magistratu, a jeszcze później był zastępcą wójta gminy Chybie.

Zmiany na stanowiskach wiceprezydentów były możliwe po ustąpieniu ze stanowisk poprzednich zastępców prezydenta miasta. Przed Grzegorzem Dulembą i Andrzejem Kobą te funkcje sprawowali: Roman Foksowicz i Robert Cichowicz, będący kolejno: I i II zastępcą prezydent Anny Hetman.

Roman Foksowicz wraz z końcem poprzedniej kadencji samorządu, postanowił zrzec się swojej roli. Odwołała go jeszcze prezydent Anna Hetman.

- Na podstawie złożonej rezygnacji odwołuję Pana Romana Foksowicza ze stanowiska I Zastępcy Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój z dniem 30 kwietnia 2024 - wydała zarządzenie była już prezydent miasta.

II zastępca prezydenta został odwołany już przez obecnego włodarza miasta. - Odwołuję Pana Roberta Cichowicza ze stanowiska II Zastępcy Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój - postanowił, wydając stosowne zarządzenie, prezydent Michał Urgoł.

Nie wiadomo, czym teraz będą zajmować się dotychczasowi zastępcy poprzedniej prezydent Jastrzębia, Anny Hetman. Wiadomo, że pracę zawodową Roman Foksowicz będzie łączył z mandatem radnego, który uzyskał podobnie, jak była prezydent miasta. W wyborach do Rady Miasta nie powiodło się natomiast Robertowi Cichowiczowi.

Zmiany też w Radzie Miasta

Poza roszadami we władzach samorządowych, wykonawczych, zmiany nastąpiły także wśród władzy uchwałodawczej, czyli w jastrzębskiej Radzie Miasta. Swoją funkcję zachowała jedynie Alina Chojecka, która podobnie, jak w poprzedniej kadencji będzie jej wiceprzewodniczącą.

Nowym szefem Rady Miasta w Jastrzębiu został Damian Gałuszka, którego poparło Prawo i Sprawiedliwość oraz radny niezrzeszony, Tadeusz Markiewicz. Drugim z wiceprzewodniczących został natomiast radny PiS, Andrzej Matusiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni