Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót do pracy po urlopie. Jak się przygotować? Prof. Pudlo z SUM radzi: Urlop powinna poprzedzić analiza potrzeb

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
pixabay
Kto z nas wracając z urlopu do pracy, nie zastanawiał się, jak przetrwać pierwsze dni w pracy? Powrót z wakacji w szarą rzeczywistość nie należy do najprzyjemniejszych. Zwłaszcza, jeśli wiąże się z nadrabianiem zaległości i załatwianiem spraw jeszcze sprzed wyjazdu. Jak przygotować się do urlopu i co zrobić, aby powrót z rajskich wakacji nie był szokiem, radzi dr hab. n. med. Robert Pudlo, psychiatra z Katedry i Oddziału Klinicznego Psychiatrii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zrelaksowany, wypoczęty pracownik powinien wrócić z urlopu do pracy z głową pełną pomysłów. Jeśli właśnie pomyślałeś, że w twoim przypadku są nikłe szanse na taki scenariusz wydarzeń, koniecznie sprawdź, co możesz zrobić, aby z entuzjazmem zasiąśc do biurka po swoich wakacjach.

– Na powrót do codzienności po urlopie trzeba przygotować się już przed wyjazdem na wakacje. Warto uporządkować wszystkie sprawy zanim rozpoczniemy wypoczywać, żeby po powrocie nie zostać zasypanym zaległościami. Pamiętajmy, że ucieczka na urlop przed niezałatwionymi sprawami to pewna recepta na ból głowy zaraz po powrocie. To samo dotyczy porządku w domu – chaos pozostawiony w chwili wyjazdu zemści się na nas po powrocie – przekonuje psychiatra prof. Robert Pudlo. – W pracy przed wyjazdem należy jasno podzielić zadania i obowiązki. Przekonanie, że nikt nie jest wystarczająco kompetentny, żeby podejmować decyzje w czasie naszej nieobecności wyklucza prawdziwy odpoczynek. Cmentarze są pełne ludzi niezastąpionych – dodaje.

Z psychologicznego punktu widzenia istotne jest, aby poznać siebie i wiedzieć, jak wypoczywać i umieć dostosować urlop do zmieniających się potrzeb. Formuła wakacji sprawdzająca się w wieku 25 lat niekoniecznie sprawdzi się po kolejnych 25. – Każdy urlop powinna poprzedzić analiza naszych potrzeb. Czy naprawdę wypoczywam zwiedzając kolejne wielkie miasto ze znanymi galeriami? Czy muszę "zaliczyć" kolejny egzotyczny kraj? Czy lubię chodzić po górach, pływać, spacerować po lesie, żeglować? Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, po jakiej aktywności czuję się wypoczęty – radzi ekspert.

Warto przewidzieć, jak będzie wyglądał powrót z wakacji. Jeśli w perspektywie mamy męczący, długi lot czy korki na autostradzie, nie powinniśmy zwlekać z zaplanowaniem wyjazdu z kurortu o sensownej porze. Może nawet lepiej wrócić dzień wcześniej, aby pierwszy dzień w pracy rozpocząć z dobrą energią, a nie stresem spowodowanym brakiem snu.

– Wakacje to czas na zmianę nawyków lub wyrobienie nowych – oczywiście nie wszystkich, bo to się nie uda – ale może jednego na przykład rzucenie palenia, poranna gimnastyka itp. Po powrocie warto jak najdłużej kontynuować rozpoczęty na wakacjach obyczaj. Im dłużej, tym lepiej – tłumaczy prof. Robert Pudlo.

W wakacje powinniśmy też znaleźć chwilę czasu na przemyślenia. Warto przeanalizować z jakich zajęć zrezygnować, żeby życie było lepsze, żeby nie brakło nam czasu dla siebie. Można także zaplanować kolejne, krótsze wyjazdy, które niejako przedłużą wakacje – wycieczki na letnie weekendy, albo wolne popołudnia. To zmniejszy poczucie straty po zakończeniu urlopu.

A co najważniejsze, żadna porada i żadna strategia nie pomoże, jeśli pracy jest zbyt wiele, a wypoczynku zbyt mało.

Nie przeocz

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera