Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstający w Porębie zakład karny da zatrudnienie

Monika Ziółkowska
Zakład karny powstanie na terenie byłej jednostki wojskowej
Zakład karny powstanie na terenie byłej jednostki wojskowej Fot. Monika Ziółkowska
W powiecie zawierciańskim stopa bezrobocia wynosi już 15 proc. i jest o 8 wyższa niż w styczniu ubiegłego roku. Dlatego wydawałoby się, że bezrobotni będą chcieli wykorzystać każdą szansę na stałe zatrudnienie.

Taką właśnie stwarza półotwarty zakład penitencjarny, którego budowa rozpocznie się w przyszłym roku w Porębie. Pracę może tu znaleźć 200 osób, ale chętnych z tego miasta jest niewielu. W przeciwieństwie do innych miast regionu, skąd płyną już dziesiątki podań o przyjęcie.

Oficjalnego naboru jeszcze nie ma, ale w Urzędzie Miejskim w Porębie czeka 125 podań. Przeważają osoby z wyższym wykształceniem z zakresu pedagogiki, resocjalizacji i psychologii. Nie brakuje też chętnych z wykształceniem administracyjnym i technicznym, bo w zakładzie mają powstać m.in. działy: penitencjarny, finansowy, ewidencyjny i kwatermistrzowski.

Najwięcej miejsc przewidzianych jest w dziale ochrony. Matura tutaj wystarczy

- Największa liczba etatów przewidziana jest w dziale ochrony i tu szansę na zatrudnienie mają osoby z wykształceniem średnim maturalnym. Poszukiwane są też osoby z wykształceniem prawniczym, ekonomicznym i medycznym. Założyliśmy już drugi segregator, do którego wpinamy dokumenty i wciąż napływają nowe. Wiek progowy przy etatach mundurowych to 35 lat. Ta informacja to pewien etap selekcji i gdyby nie to, podań byłoby zapewne więcej - mówi Marek Śliwa, burmistrz Poręby.
Pracy szukają tutaj mieszkańcy Sosnowca, Myszkowa, Włodowic, Siewierza oraz Łaz.

- Mało podań wpływa od mieszkańców Poręby. Jestem tym trochę zdziwiony, choć uważam, że tej ilości etatów samo miasto nie jest w stanie skonsumować. Myślę, że to się zmieni. Upatruję też szansy rozwoju lokalnych producentów. Mamy kilka piekarni, zakładów mięsnych i innych przedsiębiorstw, które będą mogły zaopatrywać zakład - podkreśla Marek Śliwa.

Tymczasem w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zawierciu zarejestrowanych jest 429 bezrobotnych z Poręby, w tym 52 z wykształceniem wyższym. - Wiemy, że w zakładzie zatrudnienie znajdzie blisko 200 osób i będziemy o tym informować bezrobotnych - mówi Anna Rdest, dyrektorka PUP w Zawierciu. - W sumie z wykształceniem wyższym mamy zarejestrowane aż 724 osoby i bardzo dużo z nich skończyło studia właśnie na kierunku resocjalizacja. To dla nich szansa, tym bardziej, że w ostatnim czasie w powiecie mieliśmy ogromną liczbę zwolnień grupowych, w tym w FUM Poręba. Tam pracę straciło 115 osób - dodaje dyrektorka.
- Cieszy nas zainteresowanie pracą w Porębie, ale rekrutacja nie ruszy wcześniej niż 2,5 roku po wkopaniu pierwszej łopaty pod budowę - mówi płk. Mirosław Gawron, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Katowicach. - Podczas rekrutacji priorytetowo będą traktowani mieszkańcy Poręby, Zawiercia i okolic. Każdy dyrektor takiej jednostki woli mieć pracowników, którym dojazd nie będzie sprawiał problemów. W razie alarmu będą szybko na miejscu. Na stanowiska kierownicze będziemy jednak szukali osób doświadczonych - dodaje.

W zakładzie karnym w Wojkowicach nie ma dziś wolnych etatów.
- Zatrudniamy 307 osób, z czego 281 to pracownicy służb mundurowych. Zdarzają się nowe przyjęcia, kiedy pracownicy przenoszą się do innych jednostek, odchodzą na świadczenia przedemerytalne. Podania czekają i jeśli zachodzi taka potrzeba to przeprowadzamy rekrutację - mówi por. Zbigniew Nowicki, zastępca dyrektora ZK w Wojkowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!