Powstaje film o biskupie Tadeuszu Pieronku. Reżyserem...

  Powstaje film o biskupie Tadeuszu Pieronku. Reżyserem pochodzący z Żywiecczyzny Szymon J. Wróbel

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Film o biskupie Tadeuszu Pieronku w reżyserii Szymona J. Wróbla
  1/5
  przejdź do galerii

  Film o biskupie Tadeuszu Pieronku w reżyserii Szymona J. Wróbla ©Dorota Ankudowicz

  „Ojciec, czyli o Pieronku” - to tytuł nowego filmu dokumentalnego Szymona J. Wróbla. Autor dokumentów „Jego oczami” i „Z domu…” zdjęcia do nowego obrazu zacznie maju w Krakowie, zdjęcia kręcone będą również na Żywiecczyźnie. Film ma opowiadać o biskupie Tadeuszu Pieronku, a także jego ojcu Władysławie. U nas rozmowa z jego reżyserem.
  - Kilka rzeczy złożyło się na to, że stosunkowo szybko po premierze ostatniego filmu, zaczęliśmy działania z nowym projektem, ale najważniejszą był fakt, że ten film dziś jest potrzebny. Mam ciekawy pomysł na ten projekt, sprawdzoną ekipę i silną motywację, więc mimo tradycyjnych przeszkód jestem optymistą – mówi Szymon J. Wróbel.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Szymon J. Wróbel: Kultura powinna łączyć, a nie dzielić
  Premiera filmu dokumentalnego o wysiedleniach na Żywiecczyźnie

  Jaki wpływy na historię biskupa Tadeusza Pieronka, urodzonego w 1934 roku, miało pochodzenie? Rodzinne relacje, gdzie tata, brat i on za swoje zasługi otrzymali Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski? Jaki wypływ miała kultura góralska, wiersze, czasy okupacji i mało znana historia jego wybitnego taty?

  Ten film ma pokazać historię człowieka, księdza z Żywiecczyzny, który chętnie rozmawiał z młodzieżą na Przystanku Woodstock i nigdy nie unikał trudnych tematów. Ma on również przypomnieć historię Władysława Pieronka, ojca ks. biskupa, kronikarza, legionisty, społecznika, samorządowca, który w swojej działalności walnie przyczynił się do powstania m.in. pierwszego „wiejskiego kina” w Polsce.

  - W pierwszej przestrzeni filmu zobaczymy to, co na co dzień jest niezwykle potrzebne, czyli dialog. W drugiej zobaczymy młodzież. W pewnym momencie te dwie przestrzenie będą miały wspólny mianownik. W jakim? Tego dowiemy się z filmu - zapowiadają twórcy.

  Zobacz galerię

  Pochodzący z Żywiecczyzny biskup Tadeusz Pieronek ma na swoim koncie doktorat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z zakresu prawa kanonicznego i habilitację Akademii Teologii Katolickiej w Krakowie. Z ramienia Stolicy Apostolskiej od 1990 roku uczestniczył w rokowaniach z rządem RP w sprawie zawarcia konkordatu. Od 1987 roku krajowy duszpasterz prawników. W latach 1993-1998 pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. A na Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie wykładał od 1965 roku. Z pod jego skrzydeł wyszło wielu duchowny, którzy dziś są ważnym głosem w Kościele.

  Czytaj rozmowę z Szymonem J. Wróblem na następnej stronie.
  « 2

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pierona!! Pieronek !!!!

  film? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  A kedy z tego pedofila zrobiom świętego ????? Tak z ciekawosci!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepszy przepis na kaczkę w pomarańczach z czerwoną kapustą

  Najlepszy przepis na kaczkę w pomarańczach z czerwoną kapustą

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA