18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje największa koniakowska koronka świata. Trafi do Guinnessa

Katarzyna Koczwara
Lucyna Ligocka-Kohut
Koniakowska koronka w Księdze Rekordów Guinnessa? Są takie plany. Ma mieć 5 metrów średnicy, do jej wykonania potrzeba co najmniej 50 km nici, składać się będzie z ponad 8 tys. elementów przedstawiających motywy roślinne, a 5 pań już pracuje nad jej wykonaniem.

W Koniakowie od kwietnia realizowany jest projekt "Największa Koronka Koniakowska Świata". - Pracom przewodzi Marta Haratyk, która projektuje wzory i łączy poszczególne elementy w całość. Każdy z około 8 tysięcy elementów jest odpowiednio obrabiany - wyjaśnia Lucyna Ligocka-Kohut, koordynatorka projektu z ramienia Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.

ZOBACZ TAKŻE:
Kwaśnica i koronki, jak z Koniakowa są też tysiące kilometrów od Beskidów

Efekt pracy Marty Haratyk, Danuty Krasowskiej, Renaty Krasowskiej, Marioli Legierskiej oraz Urszuli Rybki z Koniakowa poznamy 18 sierpnia podczas Dni Koronki Koniakowskiej. Wtedy też koronka powinna trafić do Księgi Rekordów Guinnessa.

- Koronka koniakowska na dzień dzisiejszy nie jest wystarczająco chroniona, ani określona w świecie - przekonuje Lucyna Ligocka-Kohut. - Jeśli nie zadbamy o zachowanie tożsamości regionalnej tej dziedziny twórczości i nie doprowadzimy do zatwierdzenia nazwy "koronka koniakowska" w powszechnym użyciu, w dobie globalizacji istnieje ryzyko jej utraty. Nie znaczy to, że ta dziedzina zaniknie na tym terenie, lecz nie do końca może być z nim kojarzona. Ten niebezpieczny proces został zauważony przez społeczność lokalną koronczarek. Realizacja tego projektu pozwoli na zaistnienie koronki koniakowskiej w świecie i usankcjonowanie jej nazwy między innymi poprzez wpisanie jej do Księgi Rekordów Guinnessa i pojawienie się jej opisu w internetowej encyklopedii Wikipedii - uważa Lucyna Ligocka-Kohut.

Przy okazji realizacji projektu odbywają się imprezy towarzyszące. W Gminnym Ośrodku Kultury trwa wystawa twórczości ludowej. W październiku odbędzie się Bal Koronczarek. To próba rekultywowania balu, który w Koniakowie odbywał się w latach 50. XX wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!