Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstał Browar Wisła! Zachwyca i zaskakuje w odnowionym budynku wiślańskiego dworca

Łukasz Klimaniec
FOT. Facebook.com/BrowarWisła
Biała Wisełka, Wiślanin ciemne, Jawornik, Głębce – to tylko niektóre nazwy piwa, jakie serwować będzie Browar Wisła otwarty właśnie w odrestaurowanym zabytkowym budynku dworca kolejowego w Wiśle Uzdrowisko.

Wisła zyskała nową atrakcję w intrygującym miejscu – we wnętrzach zabytkowego i odrestaurowanego budynku dworca kolejowego stacji Wisła Uzdrowiska został właśnie uruchomiony Browar Restauracyjny Wisła.

- Piwo jest warzone na parterze. Leżakowanie piwa odbywa się w piwnicach, gdzie znajduje się 12 tankofermentorów, tam chłodzimy i leżakujemy piwo – wyjaśnia Marek Bujok, właściciel Browaru Wisła.

Pomysł pojawił się trzy lata temu, gdy burmistrz miasta wymyślił, by wykorzystać w pełni budynek dworca kolejowego. Chodziło o to, by zrobić fajne miejsce w budynku, który znajduje się w dobrej lokalizacji – tłumaczy Marek Bujok, właściciel Browaru Wisła, który wygrał przetarg i rozpoczął realizację niezwykłego projektu.

Warzeniem piwa w budynku dworca zajmuje się piwowar Roman Mikłowicz, który warzy piwo także w Browarze Miejskim w Bielsku-Białej. W Browarze Wisła w budynku dworca można skosztować sześciu rodzajów piw - docelowo wszystkich rodzajów piw ma być dwanaście i będą serwowane w zależności od sezonu. Nazwy trunków będą nawiązywały do dzielnic i dolin wiślańskich. I tak - będzie do skosztowania Biała Wisełka, Czarna Wisełka, Wiślanin jasne, Wiślanin ciemne, Jawornik, Głębce (marcowe), Nowa Osada, czy Malinka (piwo malinowe).

Musisz to wiedzieć

- Nawiązujemy do lokalnych nazw i dopasowujemy do nich smaki, Głębce to marcowe , Jawornik to Red Ale. Są pewne posmaki, które będą dopasowane do nazw, jakie są w Wiśle – przyznaje Marek Bujok.

Ale piwa to nie wszystko – w Browarze Wisła serwowane są dania regionalne, ale podane w nowoczesnym stylu. Lokal ma swoje kiszonki - można poczęstować się kiszonymi rzodkiewkami, kalafiorem, ogórkami czy kapustą. Są też regionalne dania i przekąski, jak „Wiszący śledź na semaforze”. – Smakuje bardzo dobrze i świetnie wygląda – zachwala Bujok.

Hitem mogą okazać się desery, a wśród nich kula czekoladowa z lodami piwnymi, które Browar Wisła robi na podstawie własnego piwa z własną recepturą. – To coś zupełnie niespotykanego – przekonuje Bujok.

Budynek dworca kolejowego Wisła Uzdrowisko został oddany do użytkowania 10 lipca 1929 r., w związku z uruchomieniem obcinka kolei Ustroń Polana – Wisła Uzdrowisko. Czasy transformacji ustrojowej nie były dla niego łaskawe - nikłe nakłady na kolejową infrastrukturę i postępująca degradacja obiektów kolejowych sprawiła, że w 2011 roku w budynku dworca zostały zamknięte kasy biletowe i poczekalnia, a powierzchnie parteru dworca wynajęte pod działalność handlowo-usługową. Obiekt szpecił Wisłę i niszczał. W listopadzie 2014 r. gmina kupiła obiekt , ale prace związane z jego modernizacją rozpoczęły się w 2016 r. Rok temu, 25 kwietnia 2019 r. efektownie odnowiony dworzec został oficjalnie oddany do użytku.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty