Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstań Polsko: Konferencja o mediach publicznych na Jasnej Górze

BR/ Biuro Prasowe Jasnej Góry
Reformować media publiczne, a może powołać Nowe Media Narodowe? Na Jasnej Górze trwa Ogólnopolska Konferencja nt. rozwoju mediów publicznych - „POWSTAŃ POLSKO". Konferencja zorganizowana została przez Krucjatę Różańcową za Ojczyznę oraz Stowarzyszenie RKW - Ruch Kontroli Wyborów - Ruch Kontroli Władzy we współpracy ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich i Katolickim Stowarzyszeniem Dziennikarzy.

Organizatorzy konferencji tłumaczą potrzebę dyskusji zmianami po ostatnich wyborach, które umożliwiły "udoskonalenie różnych mediów, złwaszcza tych społecznych."

- Wybór miejsca na to dzisiejsze spotkanie bardzo świadomy, żeby tutaj u boku Matki Bożej, naszej Królowej i Pani, a jednocześnie Matki naszego Zbawiciela rozważać o tym, co dotyczy naszych więzi, więzi międzyludzkich, tych, które rozpatrywane są przez różnego rodzaju massmedia w kontekście bardzo szczególnym, jak wiemy po ostatnich wyborach pojawiła się nowa perspektywa wzmocnienia, przeorganizowania czy udoskonalenia różnych mediów, zwłaszcza mediów społecznych w Polsce i na ten temat będzie wiele debat, dyskusji, które mam nadzieję dla nas będą i owocne i korzystne – mówi ks. Roman Piwowarczyk, wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Marcin Dybowski z Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę tłumaczy, że media publiczne jak najszybciej powinny zostać zwrócone narodowi.

- (...) Problematyka mediów, to nie jest tylko kwestia kilku polityków, którym coś się wydaje na temat tego, że coś jest nieprawidłowo w mediach. (...) Chcemy pokazać jako środowisko i dziennikarzy, bo są tutaj Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, że jest to problem od dawien dawna środowiskowy, i od dawien dawna jest to problem w ogóle dla narodu. Ideą przewodnią naszego spotkania jest to, by naświetlić jak najszerzej to, jakie te media publiczne były, jak odeszły od swojego posłania, i co jak najszybciej trzeba zmienić, by te media rzeczywiście przywrócić narodowi, przywrócić Panu Bogu, przywrócić Dekalogowi – objaśnia Marcin Dybowski z Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę i ze Stowarzyszenia Ruchu Kontroli Wyborów - Ruchu Kontroli Władzy.

Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, ma nadzieję, że media dzięki zmianom pójdą w dobrą stronę.

- Mam nadzieję, że zmiany w mediach pójdą w dobrą stronę, że odzyskają swój wigor, swoją siłę, swoją misję, swoje powołanie, że zaczną informować o tym, co się dzieje w Polsce, co dzieje się na świecie, że wróci ta życiowa siła twórcza do mediów publicznych, jest nadzieja, że ta zmiana to przyniesie. Oczywiście jest teraz czas przejściowy, w ciągu kilki miesięcy ta ustawa jest już gotowa, będą jakieś konsultacje i możliwe korekty, jest to ustawa o mediach narodowych. Mam nadzieję i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, będzie do tego zmierzać, żeby w tej ustawie o mediach narodowych była zagwarantowana niezależność dziennikarska i siła finansowa mediów publicznych, bo bez siły finansowej, bez autonomii finansowej mediów publicznych możemy mówić o misji, ale nie będziemy mogli jej wypełniać. Mam nadzieję, że tym razem ta zmiana nie doprowadzi do upartyjnienia, nie będą to media partyjne, tylko będą to media narodowe, w których i dziennikarze i twórcy będą mieli możliwość działania – podkreślał Krzysztof Skowroński, który nie ukrywa, że zmiany w mediach wymagają ofiar. Konieczne są więc zmiany personalne i zwolnienia.

Prezes Skowroński uważa, że osoby, które dotychczas prasowały w mediach publicznych "nie są zdolni" wypełniać nowej misji.

– Zmiany personalne też są bardzo ważne, możemy sobie wyobrazić najdoskonalsze prawo, które jest wypełniane przez ludzi, którzy nie są do tego zdolni, to wtedy najdoskonalsze ramy prawne nie pozwolą na realizację tych wszystkich postulatów, które mamy. Siła finansowa, szczególnie mediów regionalnych jest bardzo ważna, bo te media regionalne zostały najbardziej zaniedbane w toku tych wszystkich przekształceń, czy w toku kryzysu finansowego. Media regionalne są siłą mediów publicznych i od nich powinna zaczynać się ta prawdziwa reforma, czyli przywrócenie wigoru, siły, możliwości. I w rozgłośniach radiowych, w których jest lepiej niż w telewizjach regionalnych, ale to jest bardzo ważne - dodawał Skowroński.

Centralnym punktem spotkania była sprawowana o godzinie 11.00 Msza św. za Ojczyznę w bazylice jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczył ks. Roman Piwowarczyk.

Na spotkanie nie mógł przybyć bp Antoni Pacyfik Dydycz, biskup senior diec. drohiczyńskiej wystosował jednak list do dziennikarzy i wszystkich przybyłych.

Uczestnicy o godz. 21.00 wezmą udział w Apelu Jasnogórskim (Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej) pod przewodem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!