Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie kolejna tężnia solankowa. Tym razem w Mikołowie w ramach budżetu obywatelskiego

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Tak wygląda tężnia solankowa w Tychach
Tak wygląda tężnia solankowa w Tychach Jolanta Pierończyk
Zdecydowanym liderem w tegorocznym głosowaniu mieszkańców okazał się projekt "Ciechocinek w Mikołowie - tężnia solankowa w centrum Mikołowa". Projekt, która ma zostać zrealizowany w przyszłym roku, będzie kosztował 200 tys. zł.

Tężnia solankowa powstanie w ramach budżetu obywatelskiego

W głosowaniu mieszkańców na budżet obywatelski w 2019 roku wygrał projekt Anety Esnekier i Mateusza Biesa "Ciechocinek w Mikołowie - tężnia solankowa w centrum Mikołowa". To ich inicjatywa uzyskał największą liczbę głosów, wyprzedzając drugi na liście pomysł, czyli zakup lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Paniowach.

Sam pomysł budowy tężni solankowej był już wcześniej zgłaszany w budżecie obywatelskim, jednak mikołowianie postawili na niego dopiero w IV edycji, stawiając na zdrowie i relaks.

- Ucieszyliśmy się kiedy w zeszłym roku Michał Żogała w ramach BO złożył projekt wybudowania nieopodal Rynku tężni solankowej. Z przyjemnością oddaliśmy na niego swoje głosy! Projekt nie wygrał więc kiedy dowiedzieliśmy się, że Michał nie planuje ponownie uruchamiać przedsięwzięcia, za jego zgodą, postanowiliśmy działać i postarać się o Ciechocinek w Mikołowie. Cieszymy się, że mieszkańcy miasta postawili na tężnię! - mówią Aneta Esnekier i Mateusz Bies autorzy tegorocznego, zwycięskiego projektu.

W punktach do głosowania wielu mikołowian nie kryło informacji o tym, na co będą głosować. Mikołowianie przyznawali otwarcie, że wybierają tężnię solankową, bo spotkali już tego typu obiekty w innych miastach np. w Tychach. Zdaniem mieszkańców tężnie świetnie sprawdzają się zarówno w przypadku seniorów, jak i dzieci, które szczególnie jesienią często zapadają na infekcje dróg oddechowych.

Co wiemy o projekcie duetu Esnekier-Bies?

W kwocie 200 tys. zł, która została przewidziana na projekt ogólnomiejski w przyszłorocznym budżecie obywatelskim, wybudowana zostanie tężnia wraz ze zbiornikiem na solankę i ławki ustawione w parkowym sąsiedztwie.

Projekt ma zostać zlokalizowany pomiędzy Pasażem Jesionowym a targowiskiem, czyli nieopodal rynku i parku Małe Planty.

Sama tężnia solankowa będzie drewnianą konstrukcją, wypełnioną np. brzozowymi witkami czy gałązkami śliwy, po których spływa solanka. Poprzez rozbijanie kropel ociekającej solanki, tężnia wytwarza specyficzny mikroklimat sprzyjający relaksowi i zdrowiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo