Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie województwo śląsko-małopolskie? W roku wyborczym będzie to trudne - ocenia prof. Andrzej Nowakowski

JAK
Jak to mówią Rzymianie: festina lente, czyli śpiesz się powoli. Partia rządząca przed wyborami nie będzie podejmować ryzykownych ruchów i decyzji - tak historyk i prawnik prof. Andrzej Nowakowski ocenia szanse zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie. Dodał, że taka uchwała mogłaby być ewentualnie rozpatrzona przez układ parlamentarny dopiero w przyszłej kadencji.

Wczoraj poinformowaliśmy, że w środę 20 lutego przed południem przedstawiciele Stowarzyszenia Beskidzki Dom oraz kilku organizacji, które popierają inicjatywę złożą w Urzędzie Wojewódzkim i Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach petycję dotyczącą zmiany nazwy województwa śląskiego i jego heraldyki.

AKTUALIZACJA 20.02.2019
ZOBACZCIE KONIECZNIE
PETYCJA WS. ZMIANY NAZWY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO ZŁOŻONA - OTO SZCZEGÓŁY[/b]

- Ta akcja nie jest skierowana przeciwko komuś; nie jest wymierzona, żeby odebrać komuś tożsamość, ale ma na celu równouprawnienie i dowartościowanie tych mieszkańców małopolskiej części województwa śląskiego, którzy nie identyfikują się ze Śląskiem - wyjaśnia dr Grzegorz Wnętrzak, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Beskidzki Dom.

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE ZMIENI NAZWĘ? TO ZASKAKUJĄCA PROPOZYCJA

Informacja wywołała na naszym serwisie lawinę komentarzy.

Historyk i prawnik prof. Andrzej Nowakowski stwierdził, że zmiana nazwy województwa ma swoje historyczne uzasadnienie. Część ziem leżących obecnie w granicach województwa śląskiego w przeszłości należała do Małopolski, a proces kształtowania dzielnicy małopolskiej rozpoczął się już w XIV wieku.

- Zachodnia część Małopolski to było udzielne Księstwo Oświęcimskie, które zostało wykupione przez Kazimierza Jagiellończyka w 1456 roku, a ostatecznie zrównane w prawach z państwem polskim w 1564 roku, czyli ta granica południowo-zachodnia państwa polskiego przed rozbiorami przebiegała przez Dziedzice, Komorowice, Białą, Mikuszowice, Wilkowice, w kierunku Szczyrku i Przełęczy Salmopolskiej - wyjaśniał prof. Nowakowski.

Przypomniał także, że Biała należała do Małopolski, a Bielsko do Śląska i dopiero w 1950 roku utworzono jeden organizm miejski Bielsko-Białą. W części zagłębiowskiej mocne wpływy małopolskie były w Będzinie, gdzie był warowny zamek wystawiony przez Kazimierza Wielkiego i przez Będzin wiódł szlak handlowy z Krakowa do Wrocławia. Z kolei Częstochowa w przeszłości należała do diecezji kieleckiej, która wchodziła w skład metropolii krakowskiej.

Prof. Nowakowski stwierdził, że zmiana nazwy województwa na śląsko-małopolskie mogłaby się przyczynić do przyspieszenia budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej (łączącej Bielsko-Białą z Krakowem), a także rewitalizacji linii kolejowej nr 117, która od przyszłego roku ma być remontowana, ale tylko na niewielkim odcinku. Jednak zmiana nazwy to według prof. Nowakowskiego kwestia przyszłości. Kiedy mogłoby do tego dojść?

- Jeśli byłyby sprzyjające warunki ze strony dwóch sejmików - śląskiego i małopolskiego - i gdyby został odtworzony ten układ parlamentarny, który jest obecnie, to realny jest 2023 rok, bo wtedy upłynie i kadencja samorządowa, i parlamentarna - ocenia prof. Nowakowski.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

Pies Mania trafił do służby w policji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo