Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powszechne uwłaszczenie dzieżawców wieczystych - prezydent podpisał ustawę

(KZ)
(KZ)
Od 1 stycznia przestaniemy być dzierżawcami wieczystymi i zostaniemy właścicielami gruntów pod blokami i kamienicami.

Kilkadziesiąt tysięcy łodzian , właścicieli spółdzielczych lub kupionych od miasta mieszkań własnościowych , których budynki stoją na gruntach znajdujących się w dzierżawie wieczystej od nowego roku zostanie z mocy prawa ich właścicielami. Wprawdzie za własność gruntu pod budynkiem będą musieli zapłacić, ale i tak im się to opłaca. Należność za ziemię zapłacą bowiem w 20 rocznych ratach, a ich kwota będzie taka sama jak dotychczasowa opłata za dzierżawę. Będzie ona mogła wprawdzie być waloryzowana, ale według wskaźników wyliczonych przez GUS. Część z dzierżawców będzie mogła także wykupić grunt od razu, z bonifikatą. W przypadku terenów należących do Skarbu Państwa zasady bonifikaty określa ustawa. W przypadku terenów gminnych, Rada Miejska ustali jej zasady.
Obowiązująca ustawa z 29 lipca 2005 r. daje prawo do żądania przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności określonym grupom użytkowników.

Na jej podstawie osoby fizyczne, a także spółdzielnie mieszkaniowe mogą wystąpić z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego tych nieruchomości w prawo własności. Takie prawo przysługuje również właścicielom lokali mieszkalnych wyodrębnionych w budynkach wielolokalowych, usytuowanych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste.

Ta ostatnia grupa napotyka jednak na poważne trudności przy przekształceniu prawa do gruntu. Niezbędna jest bowiem zgoda wszystkich właścicieli lokali, którym przysługują udziały w prawie użytkowania wieczystego gruntu. Obowiązująca ustawa umożliwia wprawdzie wystąpienie z żądaniem przekształcenia przez grupę współużytkow-ników wieczystych, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę, jednak w takiej sytuacji sprzeciw chociażby jednego współ-użytkownika blokuje nabycie prawa własności gruntu przez pozostałych mieszkańców budynku do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd. Taka sytuacja powoduje przedłużanie, a nawet blokowanie uzyskania własności gruntu. Nowa ustawa ma zlikwidować ten problem.

Dodatkowym argumentem za wprowadzeniem nowej ustawy jest pogłębianie się niezadowolenia ze zbyt częstych i wysokich podwyżek corocznych opłat za użytkowanie wieczyste. Niejednokrotnie wzrost wartości gruntu jest znaczący, co przekłada się na podwyżki opłat rocznych obciążających użytkowników wieczystych gruntu zabudowanego budynkiem mieszkalnym (osoby fizyczne będące właścicielami lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych). Nowa ustawa ma rozwiązać te dwa problemy. Ponadto uwolni od obowiązku dokonywania przez kilkadziesiąt lat opłaty za dzierżawę wieczystą.

Dla kogo

Nowa ustawa objąć ma powszechnym uwłaszczeniem grunty zabudowane wyłącznie budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne.

Przekształcenie dzierżawy wieczystej we własność ma objąć nie tylko same budynki, ale także dodatkową infrastrukturę: budynki gospodarcze, garaże itp.

Ponadto ustawa zakłada, że wszyscy właściciele lokali w budynku, zarówno mieszkalnych, jak i usługowych, uzyskają udział we własności gruntu w zamian za dotychczasowy udział w użytkowaniu wieczystym.

Przekształcenie praw do gruntu następowałoby z mocy prawa, bez wyrażania woli obu stron na zmianę praw do nieruchomości. Kwota, która wpłynie za uwłaszczenie, nie odbiegnie od średniej kwoty obecnie uzyskiwanej przez właścicieli gruntów w przypadku sprzedaży prawa własności użytkownikowi wieczystemu.

Zasady opłat za uwłaszczenie, jakie będą obowiązywały od 1 stycznia 2019 r.

Z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu właściciel ponosi, na rzecz dotychczasowego właściciela gruntu, roczną opłatę.

Wysokość opłaty jest równa opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia.

W przypadku gdy w dniu przekształcenia obowiązywałaby opłata roczna ustalona za pierwszy lub drugi rok od aktualizacji, opłata jest równa opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego w trzecim roku od aktualizacji.

W przypadku ustanowienia lub przeniesienia użytkowania wieczystego w okresie od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2018 r. wysokość opłaty jest równa opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która zgodnie z postanowieniami umowy obowiązywałaby od dnia 1 stycznia 2019 r.

Opłatę wnosi się do dnia 31 marca każdego roku.

Na wniosek złożony nie później niż 14 dni przed upływem terminu płatności właściciel gruntu może rozłożyć opłatę na raty lub ustalić inny termin wniesienia opłaty, nieprzekraczający danego roku kalendarzowego.

Opłata jest wnoszona przez okres 20 lat, liczony od dnia przekształcenia.

Właściciel w każdym czasie trwania obowiązku wnoszenia opłat może zgłosić właścicielowi gruntu zamiar jednorazowego ich wniesienia za cały okres. Wysokość opłaty łącznej odpowiada iloczynowi opłaty oraz liczby lat pozostałych do upływu 20 letniego okresu.

Za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów opłat nie ponoszą osoby fizyczne lub ich spadkobiercy oraz spółdzielnie mieszkaniowe, w przypadku gdy na podstawie przepisów dotychczasowych wniosły jednorazowe opłaty roczne za cały okres użytkowania wieczystego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Powszechne uwłaszczenie dzieżawców wieczystych - prezydent podpisał ustawę - Express Ilustrowany