Powtórka z powodzi 2010 roku grozi powiatowi bieruńsko-lędzińskiemu?

RED
Powtórka z powodzi 2010 grozi powiatowi bieruńsko-lędzińskiemu?Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Powtórka z powodzi 2010 grozi powiatowi bieruńsko-lędzińskiemu?Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała
Powtórka z powodzi 2010 grozi powiatowi bieruńsko-lędzińskiemu? Wtedy problemem był brak wałów wzdłuż rzek. Poszło wiele milionów na odbudowę zniszczeń, a jak z inwestycjami w przeciwpowodziowe bezpieczeństwo?

Minęło dziesięć lat, a wały przeciwpowodziowe ciągle nie są gotowe. Wójt gminy Chełm Śląski i starosta bieruńsko-lędziński zapewniają, że w dużej mierze zabezpieczenie jest.

- W całym powiecie bieruńsko-lędzińskim najtrudniejsza jest sytuacja w Czarnuchowicach (dzielnica Bierunia Nowego), gdzie w wale jest wyrwa na prawie dwa kilometry (dokładnie: 1780 m). To lewy wał Wisły, bardzo ważny element zabezpieczenia powiatu. I choć Czarnuchowice były zalane zarówno w 1997 r., jak i w 2010, to tu ciągle zagrożenie jest, tym bardziej, że tu jest też największa kumulacja wód - mówi starosta Bernard Bednorz.

10 lat temu, 18 maja 2010 r. rozpoczęła się jedna z największych powodzi w Polsce. Na naszym terenie najbardziej dotknęła powiat bieruńsko-lędziński, zwłaszcza Bieruń i Chełm Śląski. Woda przerwała wał ochronny na rzece Gostyni od strony Bierunia i zalała Kopań, Bijasowice oraz Zabrzeg. Chełm Śląski (w dokładnie jego część - Chełm Mały) zalały wody Przemszy.

Powódź w Bieruniu. 10 lat temu woda przerwała wały i zalała ...

W pozostałych miejscach jest w miarę dobrze, choć wszędzie budowa jest w toku.
- Na dokończenie tych inwestycji trzeba ok. 260 mln zł - mówi starosta bieruńsko-lędziński.

Na Gostynce trzeba 1800 m wału w kierunku Tychów, a potem... 10 km, żeby doprowadzić zabezpieczenie do Potoku Tyskiego. Do dokończenia jest też budowa wału w Jedlinie w kierunku Miedźnej.

W miarę spokojni mogą być już mieszkańcy Chełm Małego, gdzie przy wzdłuż Przemszy budowany jest wał.
- Wygraliśmy z Polską Grupą Górniczą, która została zobligowana do tej inwestycji, ponieważ w sądzie przyznano nam rację, że to działalność górnictwa doprowadziła do obniżenia terenu, a następnie zalania go podczas powodzi - mówi wójt Stanisław Jagoda.

I wał powstaje. Jak mówi wójt, inwestycja jest zaawansowana w 70 proc. Wał zaczyna się przy moście, a kończy u ujścia Imielanki. W tym roku wszystko ma być gotowe.

Inwestycje przeciwpowodziowe poczyniono także w gminie Bieruń. Jedną z nich jest budowa przepompowni w Bijasowicach.
- Na ukończeniu jest też rurociąg tłoczny odprowadzający wodę z niecki bezodpływowej bezpośrednio do Wisły. Inwestorem jest Polska Grupa Górnicza - informuje Magdalena Kutynia, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bieruniu.
Bieruń powołał ponadto zespół roboczy ds. zagrożenia powodziowego, który m.in. stworzył i aktualizuje mapy spadków wód, rozbudował dostęp do wodowskazów na rzekach oraz pozyskał dodatkowy sprzęt ze Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach.

- Ponadto powstało kilka szandorów, zastawek, grobli ziemnych i innych urządzeń hydrotechnicznych, które ostatecznie regulują stosunki wodne w tym obszarze i już podnoszą bezpieczeństwo - mówi Magdalena Kutynia.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie