Pożar katedry w Sosnowcu: Odbudujemy katedrę! - bp Kaszak

Anna Zielonka
W najgorszym stanie jest polichromia przedstawiająca koronację Najświętszej Maryi Panny. To dzieło z czasów Młodej Polski. Niestety, już wiadomo, że poodpadały z niego niektóre elementy
W najgorszym stanie jest polichromia przedstawiająca koronację Najświętszej Maryi Panny. To dzieło z czasów Młodej Polski. Niestety, już wiadomo, że poodpadały z niego niektóre elementy reprodukcja: A. Gola
Udostępnij:
Pożar katedry w Sosnowcu: Wczoraj w bazylice katedralnej w Sosnowcu trwały oględziny biegłych i prokuratury. Cały czas napływa pomoc materialna dla kościoła.

Pożar katedry w Sosnowcu:

Odbudujemy katedrę! - z całą mocą przekonuje biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Pełen wiary i zapału chce w ten sposób zapewnić, że Matka Kościołów Diecezji Sosnowieckiej na pewno odzyska dawny blask. - Bardzo ważne jest to, że tak wiele osób chce nam w tym pomóc. Wszystko będzie dobrze! - zapewnia.

Wczoraj w spalonej bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dużo się działo. Sprzątano otoczenie kościoła. Odbyła się też wizja lokalna. Przeprowadzali ją biegli i prokuratura. Stan budynku badał też inspektor nadzoru budowlanego. Do kościoła mogli wejść tylko oni oraz policja i administratorzy budynku. Dopiero dzisiaj będzie wiadomo, czy konstrukcja nie grozi zawalaniem.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Pożar katedry w Sosnowcu [ZDJĘCIA I WIDEO Z DRONA] Widok wstrząsający

- Oby tak się nie stało. To byłoby straszne - mówi Aleksander Antosiewicz, konserwator zabytków.

Chcesz wspomóc odbudowę katedry w Sosnowcu? Prześlij pieniądze
Parafia Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu:
nr konta: 46 1060 0076 0000 4013 1000 0975

Katedra będzie wysychać przynajmniej przez rok

Konserwatora spotkaliśmy wczoraj przed katedrą, jeszcze gdy czekał na pozwolenie wejścia do wnętrza świątyni. Sprawdzał, w jakim stanie są zabytki wewnątrz budowali. Wiele z nich zostało bowiem zalanych wodą, choć podczas akcji gaśniczej strażacy starali się jak mogli, aby strumienie nie zniszczyły pięknych fresków, malowideł i innych dzieł.

ZOBACZ KONIECZNIE ZDJĘCIA Z WNĘTRZA KATEDRY:
POŻAR KATEDRY W SOSNOWCU: WNĘTRZE CAŁKOWICIE ZNISZCZONE ZDJĘCIA

- Ale mokro jest, szczególnie na ścianach. Wszystko będzie długo schnąć, co najmniej rok - zaznacza konserwator.

Od ponad 20 lat zajmuje się konserwacją fresków, malowideł i polichromii. Dba o nie, odnawia, kontroluje ich stan. - Jeszcze w poniedziałek pracowałem na jednej ze ścian - podkreśla. W pierwszym dniu po pożarze już z zewnątrz widział pierwsze niepokojące sygnały. Zobaczył duży zaciek przy rozecie z witrażem na południowej ścianie transeptu. W środku witraż okala polichromia, która przedstawia szereg świętych (m.in. św. Wojciecha i św. Stanisława). - Lało się z góry na jeden z fragmentów malowidła. Wiem, jak te polichromie zachowują się w kontakcie z wodą. Skutki mogą być różne, dlatego trzeba będzie cały czas obserwować, co się dzieje - dodaje. - Niektóre elementy jeszcze przed pożarem były podklejane, wiec powinny mocno się trzymać - zaznacza.

Niepokoi go też sprawa plam na fresku znajdującym się na suficie. Fresk przedstawia koronację Najświętszej Maryi Panny, jest dziełem Tetmajera. Po pożarze na wykonanym w stylu Młodej Polski dziele powstały plamy. Niektóre części odpadły.
- Oby były to fragmenty późniejsze, czyli elementy przemalowane w latach 30. ubiegłego wieku - zaznacza. - One nie są oryginalne, więc strata byłaby mniejsza - dodaje.

Jacek Jakubek, miejski konserwator zabytków w Sosnowcu, przyznaje, że w najgorszym stanie jest właśnie ta polichromia.

Poza tym do wnętrza kościoła pospadały rozgrzane dachówki i zniszczyły część ławek.

Dzisiaj mają przyjechać eksperci od polichromii i architekt, specjalista od konstrukcji zadaszenia.

Trwa śledztwo i badania specjalistów

Dzisiaj biegły ma dokonać oceny technicznej obiektu - informuje Jadwiga Korzeniewska- Ozner, st. inspektor w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Sosnowcu. Oczywiście obecnie obiekt jest wyłączony z użytkowania. Nie będą odbywały się w nim msze św. i nabożeństwa - dodaje.

Zapewnia jednak, że ze wstępnych oględzin wynika, że kościołowi nie grozi zawalenie się sklepienia. Dokładne badania mają potwierdzić tę opinię.

Prac nie zakończyła też sosnowiecka prokuratora. Przedśledczymi jeszcze sporo pracy. - Dobiegły końca jedynieoględziny zewnętrze, z dołu. Wizja w środku nie została jeszcze zakończona. Czekamy na pozwolenie inspektoratu nadzoru budowlanego na wejście na dach - informuje nas Agnieszka Dudziak, zastępca prokuratora rejonowego w Sosnowcu.

Zbiórka trwa. Zgłaszają się kolejni ofiarodawcy

Są plany, aby nad kościołem powstał specjalny namiot, który osłoniłby wnętrze i uchronił je przed deszczem i śniegiem. Na odbudowę katedry 100 tys. złotych da na pewno urząd marszałkowski. 300 tys. złotych obiecały władze Sosnowca.
W najbliższą niedzielę pieniądze z tac w kościołach sąsiedniej archidiecezji katowickiej będą przeznaczone dla sosnowieckiej katedry. Kolekta w kościołach diecezji sosnowieckiej odbędzie się z kolei w niedzielę, 9 listopada. Z kolei 16 listopada w sali koncertowej w Sosnowcu odbędzie się koncert charytatywny na rzecz odbudowy katedry (szczegóły wkrótce).

Proboszcz parafii katedralnej, ks. Jan Gaik, zaznacza, że chciałby, aby odbudowa świątyni rozpoczęła się jak najszybciej, tak aby nie była konieczna kosztowna budowa namiotu. Podczas odbudowy świątyni ekipy budowlane mogłyby pracować 24 godziny na dobę. Trwa zbiórka pieniędzy. Kościół jest też ubezpieczony, Ubezpieczona jest zarówno katedra, jak i jej wnętrze.

- Jest już sygnał od firmy ubezpieczeniowej, że dostaniemy odszkodowanie na pewno na odbudowę dachu - podkreśla proboszcz sosnowieckiej parafii. - Jaka to będzie kwota, tego jeszcze nie wiadomo - dodaje.

Wczoraj odezwały się też dwie inne archidiecezje, które postanowiły pomóc sosnowieckiej katedrze i jej wiernym. O wsparcie prosi m.in. wstrząśnięty abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który dzień po pożarze przybył osobiście przekonać się o rozmiarze szkód, jakie poczyniły ogień i woda.

Również abp Józef Kupny, metropolita archidiecezji wrocławskiej, apeluje o pomoc przy remoncie katedry w Sosnowcu.

Napisał w tej sprawie list do wszystkich proboszczów archidiecezji wrocławskiej. Prosi w nim o modlitwę i o to, aby, w miarę możliwości, zostały zorganizowane w parafiach zbiórki pieniędzy, a zebrane ofiary przekazane bezpośrednio na konto, na którym zbierane są fundusze z przeznaczeniem na remont świątyni.

"Wobec tragedii, jaka dotknęła wiernych diecezji sosnowieckiej nie możemy pozostać obojętni. Nasza pomoc - duchowa i materialna - to konkretny wyraz miłości bliźnich, z którymi łączy nas jedna wiara. Ufam, że w ten sposób przyczynimy się do tego, by z katedry sosnowieckiej ponownie popłynęła modlitwa do Boga" - czytamy w liście metropolity wrocławskiego.

Wciąż zgłaszają się osoby prywatne i różne firmy z całej Polski, które chcą pomóc w odbudowie. Aby wesprzeć to wspólne dzieło, można wysyłać pieniądze na numer konta parafii katedralnej w Sosnowcu: 46 1060 0076 0000 4013 1000 0975.
Gdzie msze święte?

Z uwagi na to, że sosnowiecka katedra jest wyłączona z użytkowania, już od środy rana msze święte odbywają się w Domu Katolickim, który znajduje się bardzo blisko świątyni, naprzeciwko sosnowieckiej katedry, przy ul. Kościelnej. Trzeba przejść jedynie przez ulicę.

Już w środę podczas wieczornej mszy ks. Jan Gaik, proboszcz parafii katedralnej, przekazywał zatroskanym wiernym skąpe póki co informacje, które udało się dotychczas zdobyć. Kolejne msze święte też będą odbywać się w Domu Katolickim - są tam krzesła, został rozłożony tymczasowy ołtarz.

To ważna nowina dla wszystkich parafian, którzy już jutro będą zbierać się przed katedrą w dniu Wszystkich Świętych. Miejsca w Domu Katolickim nie ma tyle co w świątyni. Wielu parafian będzie musiało stać więc na zewnątrz. Ale Dom Katolicki już raz zastępował świątynię. Tak było podczas wymiany posadzki w katedrze.

Msze święte zarówno w dni powszednie, jak i w niedziele i święta odbywają się o tych samych godzinach, co w katedrze, a więc w dni świąteczne o godz. 7.00; 9.00; 10.30; 12.00; 16.00; 18.00, a w dni powszednie o godz. 7.00; 8.00; 18.00. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu liczy 12 tys. wiernych. Świątynia stała się katedrą w momencie, gdy ustanowiono diecezję sosnowiecką - 25 marca 1992 roku.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dariusz Wysocki
Pan Górski wcale nie jest podatny! Bardzo dobrze, że podjął taką decyzję. Uratował zabytek!
B
Bartek
A może tak dać więcej kasy na szpitale albo domy dziecka a nie na rozpasaną bandę klerykałów?
W
Wiesław
Biedne budżety okolicznych gmin.
Wielebny rozkazał.
Cała nadzieja w wyborach - że wybrani zostaną mniej podatni na rozkazy biskupów.
A odnośnie katedry?
Przecież to znak Boży informujący o fałszywych prorokach.
Dodaj ogłoszenie