Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pożar katedry w Sosnowcu: Spłonęła katedra Wniebowzięcia NMP ZDJĘCIA + WIDEO KATEDRA SOSNOWIEC

Anna Zielonka, Katarzyna Kapusta
Pożar katedry w Sosnowcu: Zniszczone są wieża, bezcenne malowidła i wyposażenie katedry Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. W środku nocy z wtorku na środę wybuchł pożar katedry w Sosnowcu. Ogień pojawił się na dachu od strony ołtarza i szybko się rozprzestrzeniał. Straty idą w miliony. ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO KATEDRA SOSNOWIEC

Pożar katedry w Sosnowcu: Spłonęła katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Straty są ogromne. Strażacy walczyli z ogniem kilka godzin, ale nie miali większych szans na ugaszenie ognia. Spłonął cały dach katedry i wieża.

CZYTAJCIE KONIECZNIE O POŻARZE KATEDRY W SOSNOWCU I SPOSOBACH NA POMOC W ODBUDOWIE:
POŻĄR KATEDRY W SOSNOWCU. KOŚCIÓŁ BĘDZIE ODBUDOWANY. MOŻESZ POMÓC

Chcesz wspomóc odbudowę katedry w Sosnowcu? Prześlij pieniądze
Parafia Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu:
nr konta: 46 1060 0076 0000 4013 1000 0975

ZOBACZ KONIECZNIE ZDJĘCIA Z WNĘTRZA KATEDRY:
POŻAR KATEDRY W SOSNOWCU: WNĘTRZE CAŁKOWICIE ZNISZCZONE ZDJĘCIA

Na szczęście nikomu nic się nie stało podczas pożaru.

CZYTAJ KONIECZNIE:
MARSZAŁEK CHĘCIŃSKI: BĘDĄ PIENIĄDZE NA ODBUDOWĘ KATEDRY W SOSNOWCU

Na miejscu pracowało 60 strażaków z Sosnowca oraz okolicznych miejscowości.

KATEDRA PO POŻARZE: WSTRZĄSAJĄCY WIDOK
POŻAR KATEDRY W SOSNOWCU: STRAŻACY NIE MIELI SZANS. WIDOK PRZYGNĘBIAJĄCY

Pożar jako pierwszy zauważył mieszkający tuż przy katedrze ks. dr Mariusz Trąba. Ks. Trąba wezwał straż i poinformował natychmiast o zdarzeniu bp. Kaszaka, proboszcza katedry ks. kan. Jana Gaika i pozostałych księży posługujących w parafii katedralnej. Duchowni natychmiast weszli do palącego się kościoła wynosząc w bezpieczne miejsce Najświętszy Sakrament. Na miejsce przyjechał też kanclerz diecezji ks. dr Mariusz Karaś - informuje serwis internetowy diecezji w Sosnowcu.

Wysuszona więźba dachowa, mimo wysiłków strażaków, spłonęła bardzo szybko. Choć starano się używać jak najmniej wody, jednak z konieczności zalano część słynnych malowideł ściennych Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło z których słynęła sosnowiecka katedra. Straty, idące w miliony złotych, będzie można dokładniej oszacować po całkowitym ugaszeniu pożaru i dokładnych oględzinach.

- Bardzo często chodziłam na uroczystości. Katedra była odnowiona, była piękna - żałuje Maria Bożok, mieszkanka Sosnowca.

- Z łóżka wyrwały mnie syreny strażackie. Zdążyliśmy przeparkowac samochody, żeby strażacy mieli miejsce do prowadzenia akcji - mówi Krzysztof Drągowski, mieszkaniec z kamienicy obok katedry.

- Specjalnie rano wyszłam z domu kiedy się dowiedziałam o pożarze – mówi pani Marta, mieszkanka Sosnowca. - To jest moja parafia, przychodzę tutaj w każdą niedzielę. Mam nadzieję, że malowidła nie ucierpiały, przecież były niedawno odnawiane, podobnie jak nawa boczna. Byłaby wielka szkoda, gdyby nie dało się tego odratować – dodaje.

- Na dziś konieczne jest zabezpieczenie katedry przed deszczem i śniegiem– mówił wstrząśnięty ks. Gaik. Na renowację fresków przyjdzie czas później. Ból z powodu pożaru jest tym większy, że w ostatnich latach przeprowadzono w katedrze szereg prac konserwatorskich i remontowych. Już dziś odbędzie się pierwsze spotkanie w sprawie odbudowy pierwszej, pod względem godności świątyni diecezji sosnowieckiej. Zebraniu przewodniczyć będzie bp Kaszak - informuje serwis internetowy diecezji w Sosnowcu.

Stefania Lazar, historyk:

- Z punktu widzenia historyka, historyka sztuki, pożar sosnowieckiej katedry to bezmierna tragedia. Świątynia była unikatową na skalę całego regionu, a zniszczenie znajdujących się w niej polichromii to niepowetowana strata dla sztuki polskiej. Malatura odznaczała się wysokim poziomem artystycznym zarówno pod względem wykonania jak i doboru motywów. Polichromie wykonał wraz z Henrykiem Uziembło, Włodzimierz Tetmajer, czołowy przedstawiciel Młodej Polski, w typowym dla siebie stylu secesyjnym.

W żadnym innym miejscu w Zagłębiu Dąbrowskim nie spotkamy malowideł secesyjnych wykonanych na taką skalę, pokrywających tak olbrzymiej powierzchni.

Zobacz więcej filmów z nocnej akcji strażaków
Jak informuje Patrycjusz Fudała z PSP Sosnowiec, pożar wybuchł po północy.

- Gdy na miejscu zjawiły się zastępy straży pożarnej, płomieniami objęte było 40 proc. dachu - wyjaśnia. - Udało się nam uratować tę największa wieżę od strony zachodniej. Reszta uległą spaleniu - dodaje.

Zawaliła się m.in. mała wieżyczka pośrodku zadaszenia. Płomienie gasili strażacy z Sosnowca i sąsiednich miast.

Trwają prace rozbiórkowe niedopalonych elementów dachu.

Podczas pożaru odpadły żyrandole, które zwaliły się na posadzkę. Część ścian jest zalanych, ze względu na akcję gaśniczą.

Nie wiadomo jeszcze, jaka była przyczyna pożaru.

Katedra to obiekt zabytkowy, została zbudowana w 1899 roku. Jak usłyszeliśmy od strażaków odpadła część zabytkowych malowideł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo