Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznajcie historię Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śl. To najstarsza budowla klasycystyczna w Polsce! Zobacz ZDJĘCIA i WIDEO

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
Pałac Dietrichsteinów to najstarsza klasycystyczna budowla w Polsce. Dziś znajduje się w nim Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. To w tym miejscu można zobaczyć wystawy dotyczące historii ziemi wodzisławskiej i miasta, sale ekspozycji czasowych oraz interaktywną SOWA, czyli Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. W obiekcie znajdują się również przestrzenie do organizacji spotkań, wydarzeń i koncertów. Dlatego warto poznać dzieje pałacu oraz rodu Dietrichsteinów, któremu budowla zawdzięcza nazwę. Jednym ze stałych elementów Muzeum w Wodzisławiu Śląskim jest wystawa poświęcona tej właśnie tematyce.

Projekt Franciszka Antoniego Grimma (1710-1782) z Moraw

- Oglądamy ekspozycję poświęconą Pałacowi Dietrichsteinów, który powstał w pierwszej połowie XVII wieku. Fundatorami obiektu byli małżonkowie Guidobald Joseph von Dietrichstein i Maria Gabriela Henckel von Donnersmarck – mówi dyrektor muzeum, Sławomir Kulpa.

Jak dodaje, według dzisiejszych ustaleń Maria Gabriela nie zdążyła wprowadzić się do pałacu, ponieważ zmarła po czterech latach małżeństwa, czyli w 1747 roku.

- Kamienną pamiątką po obojgu jest kartusz herbowy rodów Dietrichstein i Henckel von Donnersmarck, złączonych węzłem małżeńskim. Pałac wzniesiono według projektu architekta, Franciszka Antoniego Grimma (1710-1782) z Moraw, który przyjechał do Wodzisławia, by zrealizować to wspaniałe dzieło. Dzięki temu nasze miasto szczyci się najstarszym obiektem klasycystycznym w Polsce. W tamtym czasie Grimm właśnie rozpoczął swoją działalność, a jedną z jego prac był pałac Dietrichsteinów – zaznacza Sławomir Kulpa.

Zamierzchłe początki na wodzisławskim wzgórzu

Pierwotną siedzibą właścicieli Wodzisławia było wzgórze znajdujące się obecnie na terenie Parku Miejskiego, około 40 metrów na południe od Pałacu. Odkryte podczas badań archeologicznych pozostałości architektury wskazują na istnienie w tym miejscu siedziby w formie wieży na kopcu.

Galeria ZDJĘĆ z Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim

Dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim opowiada o dziejach słynnego Pałacu Dietrichsteinów

Poznajcie historię Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śl. ...

- Miała ona charakter mieszkalno-obronny. Jej ściany wzniesiono z drewna oblicowanego gliną, a w późniejszym okresie wymurowano zamek z cegieł. Decyzję o budowie pałacu podjął wspamniany już Guidobald von Dietrichstein, ponieważ dotychczasowy zamek wodzisławskim był w bardzo złym stanie, a być może nawet w ruinie. Guidobald postanowił zbudować bardziej reprezentacyjną siedzibę dla siebie i swojej młodej małżonki Marii Gabrieli Henckel von Donnersmarck – informuje wodzisławskie muzeum.

Niezwykła budowla Guidobalda von Dietrichsteina

Niestety, po niespodziewanej śmierci Marii Gabrieli, która nie doczekała końca budowy, Guidobald wyjechał na Morawy. Tam ożenił się ponownie z Marią Anną Rottal i małżonkowie powrócili w 1749 roku do Wodzisławia. W Pałacu przyszli na świat ich synowie Franciszek i Józef, jednak obaj zmarli w dzieciństwie. W 1755 roku Guidobald wraz z rodziną wyprowadził się na Morawy do Napajedli. Tam Maria Anna zmarła, a Guidobald ożenił się po raz trzeci z dużo młodszą od siebie Marią Józefą Schrattenbach, ale również z tego związku nie doczekał się potomstwa. Małżonkowie mieszkali na stałe w Napajedli, tam też Guidobald Joseph umiera w Brnie 29 lutego 1772 roku. Nie wiadomo, gdzie został pochowany.

- Dobra wodzisławskie przypadły w udziale Marii Józefie, która sprzedała je 7 czerwca 1774 roku Zofii Karolinie von Dyhm. Kolejni właściciele posiadali pałac jeszcze przez 122 lata. Ostatnim prywatnym właścicielem był górnośląski przemysłowiec Fritz Friedlaender Fuld (1858-1917) – wskazuje muzeum.

Pałac siedzibą wodzisławskiego magistratu

W 1906 roku, Pałac Dietrichsteinów zakupiły ówczesne władze miasta i przeznaczyły na siedzibę magistratu. Wraz z wkroczeniem wojsk niemieckich do Wodzisławia obiekt przejęły nowe władze, ale nie zmienił swych dotychczasowych funkcji. Nadal pelnił funkcję ratusza. W ramach nowo powołanej administracji Niemcy przystąpili do generalnego remontu budynku i jego otoczenia.
W marcu 1945 roku pałac, tak jak i większość wodzisławskich budynków, został zniszczony. Bombardowania uszkodziły dach i pierwsze piętro. Jednak już rok później miejskie urzędy wróciły do odremontowanego pałacu. Mieścił się tu ratusz oraz inne urzędy, między innymi Komitet Powiatowy PZPR, PZU, ORMO PZGS.

W 1971 r. w budynku powstało Muzeum Miejskie, a reprezentacyjne sale na piętrze zajął Urząd Stanu Cywilnego.

Rewitalizacja perły klasycystycznej architektury

W 2018 roku ruszyła gruntowna modernizacja wodzisławskiej, klasycystycznej perły architektury. Prace były możliwe dzięki zdobytemu przez miasto dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020. Rewitalizacja zakończyła się latem 2022 roku. Wówczas Pałac został oddany do użytku.

Aktualnie Pałacem Dietrichsteinów w całości zarządza Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Na parterze można zwiedzać wystawy dotyczące przeszłości ziemi wodzisławskiej. Na pierwszym piętrze znajdują się sale wystaw czasowych, sala reprezentacyjna z herbami wszystkich właścicieli Wodzisławia oraz sala koncertowa. Drugie piętro zajmuje wystawa interaktywna SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności oraz sala konferencyjna na 100 osób.
Wstęp do Pałacu Dietrichsteinów jest bezpłatny.

Parter tego wyjątkowego zabytku jest kondygnacją muzealną, w której są wystawy stałe. Piętro I, które w przeszłości było częścią administracyjną i udzielano tam ślubów, po modernizacji służy wodzisławianom w innym celu. Dzięki bezprogowym drzwiom, windom i odpowiednio zaprojketowanym toaletom budynek dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera