Pożyczka czy kredyt - co jest lepszym rozwiązaniem?

  Pożyczka czy kredyt - co jest lepszym rozwiązaniem?

  Materiał informacyjny

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pożyczka czy kredyt - co jest lepszym rozwiązaniem?
  Pożyczka czy kredyt, kredyt czy pożyczka? Decydując się na pomoc finansową oraz zaciągnięcie dodatkowego zobowiązania, rozważamy przeróżne opcje. Wśród nich, na horyzoncie, pojawia się wybór w postaci pożyczek lub kredytów, zaciąganych w placówkach bankowych. Które z nich okażą się być dla nas bardziej słuszne i czy nasz cel i zapotrzebowanie determinuje ów wybór?
  Pożyczka czy kredyt - co jest lepszym rozwiązaniem?

  Pożyczki - kiedy wybrać?


  Pożyczki przez długi czas owianą były złą sławą. Wiązało się to z wysokim oprocentowaniem, które w zestawieniu z kredytem bankowym faktycznie wypadało blado. Warto tu jednak nadmienić, iż wysokie oprocentowanie jest rezultatem wielu innych, atrakcyjnych aspektów.

  Prawdą jest, iż pożyczka stanowi idealną alternatywę dla klientów, którzy dotychczas nie mogli liczyć na pozytywną weryfikację wniosku kredytowego. Oznacza to, iż spisywanie na straty instytucji z sektora pozabankowego może być błędem. Zdecydowanie warto, w pełnej analizie, uwzględnić zasadnicze zalety takiego rozwiązania.

  Jak czytamy na blogu Lan penge nu, pożyczka jest rodzajem operacji finansowej, którą zaciągamy na dowolnie wybrany cel. Oznacza to, iż instytucję pozabankową nie interesuje forma realizacji zapożyczenia oraz osiągnięty efekt końcowy. Po otrzymaniu kwoty, klient staje się właścicielem należności oraz produktu, który jest jej rezultatem. Do pożyczki zalicza się też tzw. kredyt konsumencki. Taka forma zapożyczenia udzielana jest przez banki oraz instytucje prywatne i pozabankowe. Regulację stanowi prawo cywilne, a źródłem udzielania są własne pieniądze pożyczkodawcy.
  W związku z powyższym pożyczkę możemy otrzymać szybciej, łatwiej i ...pewniej. Jeśli więc zależy nam na czasie, a nasza dotychczasowa historia kredytowa nie jest imponująca, z pewnością takie rozwiązanie okaże się być atrakcyjniejszym. Sprawność weryfikacji (również za pośrednictwem formularza online), wiąże się z krótszym okresem spłaty należności i mniej przychylnymi warunkami oprocentowania. Jest więc to idealna opcja dla osób w nagłej sytuacji finansowej, których długi przytłoczyły budżet domowy i nagły zastrzyk gotówki może go znacząco zreperować.

  Kredyt - kiedy wybrać?


  Poniekąd już wyjaśniliśmy zasadniczą różnicę pomiędzy pożyczką, a kredytem. Ten drugi spisany jest za pomocą umowy, podpisanej przez kredytodawcę (bank) jak i klienta (kredytobiorcę). Celem umowy jest zatwierdzić i udostępnić określoną kwotę, w zamian za jej terminową spłatę przez kredytobiorcę. Warto nadmienić, iż spłata zakłada kwotę powiększoną o odsetki. W związku z takim działaniem, każdy bank ma obowiązek weryfikowania zdolności kredytowej w tzw. BIK. Jeśli więc nasza historia nie jest satysfakcjonująca, szansa otrzymania pozytywnej weryfikacji jest mniejsza, a proces decyzyjny wydłuża się. W odróżnieniu od pożyczek, stosowane mechanizmy regulowane są przez prawo bankowe. Jest ono dość restrykcyjne i stanowi główną trudności, którą napotykają osoby zadłużone.

  Dłuższy czas oczekiwania i obszerna “papierologia” wiąże się z zasadniczą wartością - stosunkowo niskim oprocentowaniem i łącznymi, pozostałymi kosztami. Co więcej, okres udzielania zapożyczeń jest dużo dłuższy niż w przypadku pożyczek, co sprawdzi się zwłaszcza w przypadku większych kwot.

  Kredyt nie jest dobrą opcją, jeśli “goni nas czas”, a decyzję otrzymać musimy w przeciągu kilku godzin lub dni. Docenią go zwłaszcza osoby bez długów i licznych zaciągnięć ratalnych. Oznacza to, iż na tą opcję zdecydują się kredytobiorcy pewni swojej sytuacji finansowej, posiadający wysoką zdolność oraz potrzebujący konkretnej kwoty, nakreślonej przez droższy cel.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo