Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PPK 2023. Atomatyczny zapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Czy to się opłaca? To musisz wiedzieć PORADNIK 29.03.2023

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
W Pracowniczych Planach Kapitałowych pieniądze możesz wypłacić w każdej chwili. Możesz oszczędzać z myślą o emeryturze, ale także skorzystać ze zgromadzonych pieniędzy w razie nieprzewidzianych wydatków. Do Twoich oszczędności dokłada się pracodawca i państwo, co sprawia, że oszczędzanie w PPK jest wyjątkowo korzystne. To w pełni prywatne środki, które podlegają dziedziczeniu – sam wskazujesz osoby uposażone.
W Pracowniczych Planach Kapitałowych pieniądze możesz wypłacić w każdej chwili. Możesz oszczędzać z myślą o emeryturze, ale także skorzystać ze zgromadzonych pieniędzy w razie nieprzewidzianych wydatków. Do Twoich oszczędności dokłada się pracodawca i państwo, co sprawia, że oszczędzanie w PPK jest wyjątkowo korzystne. To w pełni prywatne środki, które podlegają dziedziczeniu – sam wskazujesz osoby uposażone. Pixabay
Pracownicze plany kapitałowe 2023 - czy to się opłaca?. Zgodnie z prawem ruszył autozapis do PPK. Oznacza to, że osoby w wieku 18-55 lat są zapisywane do programu automatycznie, o ile nie złożyły deklaracji o rezygnacji. Co 4 lata pracodawca jest zobowiązany do ponowienia autozapisu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Co oznacza rezygnacja z udziału w programie? Może jednak zostać, bo PPK to jeden z najlepszych i najpewniejszych sposobów oszczędzania, którego nie odczujemy mocno w naszych budżetach.

Spis treści

Rozpoczął się autozapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych. W praktyce oznacza to, że osoby w wieku 18-55 lat są zapisywane do programu automatycznie, o ile nie złożyły deklaracji o rezygnacji. Co 4 lata pracodawca jest zobowiązany do ponowienia autozapisu zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Co oznacza rezygnacja z udziału w programie? . Może jednak warto zostać, bo PPK to jeden z najlepszych i najpewniejszych sposobów oszczędzania, którego nie odczujemy mocno w naszych budżetach. Sprawdźcie NASZ PORADNIK.

Co oznacza autozapis w pracowniczych planach kapitałowych?

Autozapis w PPK oznacza, że jeśli pracodawca nie otrzyma od pracownika deklaracji o rezygnacji z PPK, musi „zapisać” go do programu. Jest to ułatwienie dla pracownika, który by otrzymać 1,5% wpłat do PPK od pracodawcy oraz dopłaty od państwa, nie musi nic robić. Z autozapisem mamy do czynienia przy każdej zmianie pracodawcy, a także cyklicznie, co cztery lata, począwszy od 2023 r.

CO TRZEBA WIEDZIEĆ O PRACOWNICZYCH PLANACH KAPITAŁOWYCH? WIĘCEJ W NASZEJ GALERII

Co istotne, autozapis dotyczy wyłącznie osób w wieku 18-55 lat, od których są odprowadzane obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Osoby starsze są zapisywane do programu na własny wniosek.

Co się bardziej opłaca? Jak zyskać?

Standardowa wpłata pracownika na rachunek PPK to 2% wynagrodzenia miesięcznie. Do tej kwoty minimum 1,5% wynagrodzenia musi dołożyć pracodawca. Po trzech miesiącach uczestniczenia w programie otrzymuje się także wpłatę powitalną (250 zł), a po każdym roku – dopłatę roczną (240 zł) od państwa. Pieniądze te lokowane są w instytucji finansowej, wybranej w danej firmie. Są one inwestowane w zależności od wieku oszczędzającego.

Decyzja o wstąpieniu do PPK jest dobrowolna

PPK to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania, dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych. Każdy może podjąć decyzję o wstąpieniu sam!

Powiadomienie pracowników o ponownym autozapisie, który ma miejsce w tym roku, jest obowiązkiem informacyjnym pracodawcy. Autozapis obejmuje osoby w wieku 18-55 lat, które złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Nie ma przy tym znaczenia, czy rezygnacja ta została złożona przed zawarciem w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK, czy też zrezygnowały w trakcie oszczędzania.

Jak zrezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Rezygnacja z PPK musi zostać złożona w formie pisemnej i musi zawierać własnoręczne podpisy pracownika rezygnującego z udziału. Wypełnioną deklarację pracownik musi przekazać swojemu pracodawcy.

Trzeba jednak pamiętać, że według badań, PPK są jednym z najlepszych sposobów na oszczędzanie.

Czy oszczędzanie w PKK się opłaca?

Niezależnie od sytuacji na rynkach finansowych, oszczędzanie w PPK się opłaca. Przede wszystkim jest to spowodowane wpłatami pracodawcy oraz dopłatami państwa. Przyjmując podstawowe wpłaty do PPK, pracodawca do Twoich oszczędności dopłaca minimum 1,5% wynagrodzenia (max. 4%), natomiast państwo zasila Twój rachunek wpłatą powitalną (250 zł) oraz dopłatami rocznymi (240 zł). Średnio każda złotówka wpłacona od Ciebie zyskuje drugie tyle – aktualny zysk uczestnika PPK, który zarabia 5300 zł i jest w programie od grudnia 2019 r. wynosi w zależności od funduszu od 88% do 99% (dane na 30.11.2022 r.). I to w niełatwym momencie, podczas sporych zawirowań na rynkach finansowych, spowodowanych pandemią i wojną w Ukrainie.

Jeszcze większymi zyskami mogą się cieszyć osoby, które zarabiają mniej niż 120% płacy minimalnej. Tacy pracownicy mogą obniżyć wpłatę własną do 0,5% wynagrodzenia, ciesząc się jednocześnie niezmienną wpłatą pracodawcy w wysokości co najmniej 1,5%.

Z oszczędności w PPK można skorzystać w każdej chwili

Często powtarza się informacja, że z pieniędzy zgromadzonych w PPK można skorzystać dopiero na emeryturze. Nie jest to prawda – z oszczędności można skorzystać w każdej chwili, bez podawania przyczyny. Wypłata z PPK różni się, w zależności od wieku, w którym jej dokonujesz – najbardziej premiowana jest wypłata po 60. roku życia, niezależnie od płci oszczędzającego.

Jeśli wypłacasz przed 60. rokiem życia, nazywa się to zwrotem

Zwrotu można dokonać zazwyczaj z poziomu aplikacji PPK w instytucji finansowej, podając numer konta, na który mają być przelane środki. Trzeba się wówczas liczyć z utratą wpłat od państwa, a 30% środków, wpłacanych przez pracodawcę, zasili Twój kapitał emerytalny w ZUS. Od dodatkowych pieniędzy, wypracowanych przez Twój fundusz, zapłacisz także podatek od zysków kapitałowych. By dokonać zwrotu, nie trzeba składać rezygnacji – można nadal oszczędzać w PPK i otrzymywać środki od pracodawcy i kolejne dopłaty roczne od państwa.

Wypłata po 60. roku życia oznacza koniec oszczędzania. Możesz wówczas wybrać, czy pieniądze chcesz wypłacić w sposób promowany (25% jednorazowo, pozostałe środki w ratach przez 10 lat) czy jednorazowo. Przy wypłacie od razu wszystkich środków zapłacisz podatek od zysków dochodowych. Co ważne, podatek zostanie naliczony tylko od zysków przypadających na 75% środków. Przy wypłacie w co najmniej 120 ratach Twoje oszczędności trafią do Ciebie bez żadnych pomniejszeń.

Z oszczędności w PPK można skorzystać także na wpłatę własną do kredytu hipotecznego (100% oszczędności, do 45 roku życia) i w przypadku choroby swojej lub najbliższych (do 25% oszczędności na jedną jednostkę chorobową). W obu przypadkach bez żadnych pomniejszeń.

Wystartowała Akademia Korzyści PPK

Pod adresem https://konkurs.mojeppk.pl/ wystartowała Akademia Korzyści dla uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Oszczędzaj w PPK, pogłębiaj wiedzę o programie i wygrywaj nagrody!

Celem Akademii jest przedstawienie zasad funkcjonowania programu i tym samym zachęcenie do oszczędzania w PPK. Dodatkowo do wygrania są atrakcyjne nagrody pieniężne, a ich łączna pula wynosi ponad milion złotych. Akademia Korzyści PPK realizowana będzie od stycznia do października 2023 roku. Organizatorem akcji na zlecenie Polskiego Funduszu Rozwoju SA jest Nofsza sp. z o.o., należąca do Grupy Eura7.

Akademia Korzyści PPK to przede wszystkim quizy z wiedzy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, które przybliżają ideę programu i jego najważniejsze założenia. Za każdą poprawną odpowiedź na pytanie uczestnik konkursu otrzymuje losy, które biorą udział w sześciu losowaniach nagrody głównej – każdorazowo jest to 100 tysięcy złotych. A to nie jedyne nagrody w Akademii.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera