Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ppor. Herman Masarczyk walczył w III Powstaniu Śląskim. W walkach pod Kędzierzynem stracił nogę. Upamiętniono go odznaczeniem "Tobie Polsko"

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Ppor. Herman Masarczyk został upamiętniony za walkę w III Powstaniu Śląskim. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ppor. Herman Masarczyk został upamiętniony za walkę w III Powstaniu Śląskim. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Chrobok
Za walki w III Powstaniu Śląskim został pośmiertnie uhonorowany ppor. Herman Masarczyk. Na znajdujący się na cmentarzu w Zwonowicach (pow. rybnicki) grób powstańca zostało nałożone symboliczne odznaczenie "Tobie Polsko", potwierdzające jego zasługi w powrocie Śląska do Polski.

Ppor. Herman Masarczyk walczył w III Powstaniu Śląskim. W walkach pod Kędzierzynem stracił nogę. Upamiętniono go odznaczeniem "Tobie Polsko"

Postać powstańca śląskiego ocalona od zapomnienia. Na grób spoczywającego w niewielkich Zwonowicach pod Rybnikiem ppor. Hermana Masarczyka zostało nałożone symboliczne odznaczenie w postaci znaku "Tobie Polsko", wzorowane na powstańczym sztandarze. To dowód, że Herman Masarczyk był zaangażowany w walki o powrót Śląska do Polski. A jego udział w tym był znaczny.

- Herman Masarczyk brał czynny udział w III Powstaniu Śląskim. Służył wówczas w 10 kompanii 5 pułku rybnickiego. Uczestniczył w walkach toczonych na froncie: Nędza, Szychowice (obecnie Ciechowice - przyp. red), Dziergowice, Kędzierzyn, Blachownia i Góra św. Anny. Został ciężko ranny w nogę pod Kędzierzynem, na skutek czego została mu ona amputowana poniżej kolana - przybliża powstańcze losy Hermana Masarczyka, Danuta Mikoda z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Dzieje wojskowe powstańca śląskiego są jednak o wiele większe. Z racji swojego pochodzenia - urodził się i całe życie mieszkał w Zwonowicach - w 1916 roku został wcielony do wojsk niemieckich. Później, w latach 1919-1921 należał do Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Uczestniczył też w akcji plebiscytowej.

Nie przeocz

To wszystko pokazuje, jak niełatwe były losy Hermana Masarczyka. Najbardziej odcisnął się jednak na nich udział w Powstaniu Śląskim. I nie chodzi tutaj wyłącznie o straconą w walkach pod Kędzierzynem nogę. Jak wspominają jego najbliżsi, jeszcze bardziej niż niepełnosprawność, w losach ich ojca, męża, dziadka oraz pradziadka odznaczały się powstańcze wartości.

- Dziadek wychowywał nas w wartościach polskich, powstańczych. Zawsze mieliśmy to jako dzieci, młodzież wpajane. To w naszych sercach żyje. Dał nam świadectwo pięknego życia. Tak, jak powiedziała "Inka" - "zachowałam się jak trzeba", dziadek w całym życiu też zachował się jak trzeba - wspomina Hermana Masarczyka, jego prawnuk, Łukasz Kasparek.

Odznaczenie "Tobie Polsko" jest już drugim, jakim oznaczono grób ppor. Hermana Masarczyka. Wcześniej, jego mogiłę naznaczono symbolem "Grób Weterana". Powstaniec śląski odznaczenia otrzymywał jeszcze za życia.

- Został odznaczony Medalem Niepodległości, Krzyżem Śląskim, Gwiazdą Górnośląską oraz Śląskim Krzyżem Powstańczym - wylicza laury, którymi objęto Hermana Masarczyka, Danuta Mikoda.

Jednocześnie, Herman Masarczyk jest 32. powstańcem śląskim, którego ocalono od zapomnienia w ramach prowadzonej przez IPN w Katowicach akcji "Powstańcy to wiara, nadzieja i cud" - ocalmy groby Powstańców Śląskich od zapomnienia. Nakładając na grób symboliczną nakładkę "Tobie Polsko", IPN upamiętnia mogiły osób biorących udział w powstaniach śląskich. Jeszcze w tym roku Instytut zamierza odznaczyć w ten sposób 100 kolejnych grobów.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera