Praca bez doświadczenia — jak ją zdobyć i gdzie jej szukać?

Materiał informacyjny Gowork.pl
Znalezienie pracy bez doświadczenia może stanowić problem, ale nie jest dziś zupełnie niemożliwe. Z pomocą przychodzą różne programy stażowe oraz warunki panujące na rynku zatrudnienia. Pracę, nawet dla osób bez doświadczenia, oferują m.in. pracodawcy, którzy mierzą się z brakami w swoich kadrach.

Praca bez doświadczenia a obecna kondycja rynku

Główny Urząd Statystyczny prognozował, że stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniesie obecnie 4,8 proc. Byłby to wynik, którego polski rynek pracy nie notował od lat 90. Po korekcie okazało się jednak, że we wrześniu osiągnęliśmy poziom bezrobocia wyższy o 0,3 punktu procentowego. Eksperci przewidują, że liczba osób, które utracą zatrudnienie, może jeszcze wzrosnąć.

Statystyki pokazują jednak także, że wciąż powiększa się ilość miejsc pracy i stanowisk aktywizacji zawodowej zgłaszanych do urzędów. Według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w sierpniu liczba dostępnych wakatów w urzędach w ciągu jednego miesiąca zwiększyła się o 10 proc.

Polski rynek pracy wciąż należy do pracownika. 32 proc. ankietowanych w najnowszej edycji Monitora Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad odpowiedziało, że obawia się utraty obecnej pracy, ale jednocześnie 65 proc. jest pewne, że bez większych problemów znalazłoby lepsze zatrudnienie lub co najmniej tak samo satysfakcjonujące.

Pracodawcy obniżają wymagania

W wielu branżach brakuje pracowników, co oznacza, że niektórzy pracodawcy są zmuszeni m.in. do obniżania wymagań stawianych kandydatom oraz samodzielnego szkolenia i wdrażania do zawodu osób niemających doświadczenia czy wiedzy.

Trendy te widać m.in. w ofertach pracy z Katowic: https://www.gowork.pl/praca/katowice;l czy Tych: https://www.gowork.pl/praca/tychy;l, w których znajdziemy takie sformułowania, jak “Nie musisz mieć doświadczenia — wszystkiego Cię nauczymy!” lub “Organizujemy solidny pakiet szkoleń i pomagamy zdobyć uprawnienia”.

Takie oferty to dobry start dla osób szukających pracy bez doświadczenia na Śląsku. Skorzystać mogą m.in. ci, którzy dopiero wchodzą na rynek zatrudnienia lub chcieliby się przekwalifikować.

W jakich branżach przyjmują bez doświadczenia?

Obecnie największe szanse na znalezienie pracy bez doświadczenia, z uwagi na niedobory pracowników, czeka w województwie śląskim w:

  • Branży ogólnobudowlanej. Jednak trzeba być gotowym na pracę fizyczną i odznaczać się zmysłem technicznym. Oferty pracy dla osób bez doświadczenia nie będą też dominować w tym sektorze, bo premiowani są przede wszystkim samodzielni fachowcy.
  • Branży transportowej i magazynowej. Wystarczy mieć prawo jazdy kategorii B, aby wejść na drogę prowadzącą do zdobycia pracy w zawodzie kierowcy autobusu lub samochodu ciężarowego. Pracodawcy finansują niezbędne szkolenia. To samo tyczy się stanowiska magazyniera, w którym obecnie najbardziej poszukuje się osób mogących obsługiwać wózki widłowe.

Imponujące doświadczenie nie jest dziś niezbędne także w przypadku znalezienia pracy jako nauczyciel lub pracownik ochrony zdrowia. Tu jednak konieczne jest odpowiednie wykształcenie.

W Śląskim brakuje również pracowników służb mundurowych. Aby wstąpić w szeregi policji lub straży miejskiej trzeba przejść wieloetapową rekrutację, niemniej od kandydatów nie wymaga się posiadania doświadczenia zawodowego.

Gdzie zawsze najłatwiej o pracę bez doświadczenia?

Szukając pracy z mało bogatym CV, warto zwrócić się także ku branżom, które od zawsze uchodzą za stosunkowo łatwe, by się do nich dostać. Mowa o handlu i gastronomii. To sektory, w których rotacja pracowników jest zwykle duża.

Również wymagania stawiane kandydatom często ograniczają się m.in. do posiadania niektórych kompetencji miękkich i chęci do nauki. Praca bez doświadczenia czeka na takich stanowiskach jak kasjer, sprzedawca, pomoc kuchenna, pracownik restauracji typu fast food, barista, kelner, barman czy kucharz.

Jak zdobyć doświadczenie?

Jeśli przeszkodą w znalezieniu pracy jest brak doświadczenia, trzeba je zwyczajnie zdobyć. Umożliwiają to m.in. różne praktyki i staże zawodowe, które z założenia służą właśnie do wzbogacania kandydatów w wiedzę, umiejętności i doświadczenia. Wiele firm posiada programy stażowe, które kierowane są nie tylko do studentów czy osób młodych.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że praktykanci najczęściej nie otrzymują umowy o pracę, a ich wynagrodzenie, jeśli w ogóle jest przyznawane, to stanowi raczej kwotę symboliczną. Niemniej staże nie trwają dłużej niż kilka miesięcy i jeśli możemy przez ten czas liczyć także na inne źródło utrzymania (np. oszczędności czy pomoc rodziny), to warto zdecydować się na taką inwestycję w siebie.

Staż znacząco wzbogaci nasze CV i zwiększy szanse na rynku pracy. Wiele praktyk kończy się również przedłużeniem umowy z kandydatem na dużo lepszych warunkach i znalezieniem satysfakcjonującego zatrudnienia.

Praca bez doświadczenia — pomóc może urząd

O pomoc w zostaniu stażystom można zwrócić się również do lokalnego urzędu pracy. Instytucje te nie tylko posiadają własną bazę takich ofert.

Jeśli kandydat znajdzie pracodawcę chętnego do przyjęcia go na staż, ale niemającego na to środków pieniężnych, urząd może dofinansować utworzenie danego miejsca aktywizacji zawodowej.

Kandydat będzie stażystą i zyska doświadczenie, a pracodawca zdobędzie środki na utworzenie miejsca pracy.

Brak doświadczenia przykryj atutami

Tym, co jeszcze powinna zrobić każda osoba szukająca pracy bez doświadczenia, jest skupienie się na swoich dokumentach aplikacyjnych. Bardzo dobrze skonstruowane CV, podkreślające posiadane atuty, może zwiększyć szanse na zdobycie pracy, nawet jeśli brak doświadczenia to nasza słaba strona, która od razu rzuca się w oczy rekrutera.

W życiorysie zawodowym trzeba koniecznie wymienić wszelkie inne aktywności, które podejmowaliśmy. Może to być np. udział w jakimś kółku zainteresowań w szkole średniej, wolontariat, a nawet pomaganie starszej sąsiadce w robieniu zakupów.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej brak doświadczenia w pewnym stopniu może zrekompensować także skuteczna autoprezentacja i pokazanie, że cechuje nas wysoka kultura osobista oraz rozwinięte umiejętności miękkie, np. komunikatywność czy pewność siebie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!