Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca dla niepełnosprawnego? PFRON da dofinansowanie i refundację

Jadwiga Jenczelewska
infografika: Tomasz Frączek, fot. 123RF
Byłam kiedyś w zagłębiowskiej firmie, która do obsługi najważniejszego swojego komputera zatrudniała panią z jedną sprawną ręką. Wszyscy w tej firmie byli zgodni - to najlepszy, najbardziej elastyczny, a zarazem niezawodny i perfekcyjny pracownik, którego niełatwo byłoby zastąpić kimś innym. Bo tak zwani niepełnosprawni często chcą być uniwersalni, aby udowodnić sprawnym, że nie są od nich gorsi.

Niestety, u nas często biorą górę uprzedzenia i stereotypy, wedle których człowiek na przykład na wózku inwalidzkim, to obciążenie dla firmy, a dobrym pracownikiem jest wyłącznie stuprocentowo zdrowy człowiek. Fakt, z reguły trzeba sporo zainwestować w specjalnie przystosowane miejsce pracy, ale różnorodne pożyt-ki z posiadania w firmie niepełnosprawnego, także społeczne, bywają niebagatelne.

Choć w internecie nie brakuje ofert pracy dla osób z różnymi dysfunkcjami, często boją się one angażować w niepewne propozycje. A przecież wiele z nich właśnie w pracy widzi szansę nie tylko na zarobienie pieniędzy, by godniej żyć, ale w równym stopniu na odzyskanie poczucia własnej wartości.

Zatrudnianie niepełnospra-wnych w Polsce regulują przepisy może nie zawsze doskonałe, ale ułatwiające im funkcjonowanie na rynku pracy. Z drugiej strony - zatrudnianie ich powoduje nie tylko konieczność dostosowania miejsca pracy, ale też uwzględnienia przysługujących dodatkowych uprawnień.

Pracownikowi z orzeczoną niepełnosprawnością przysługiwać może np. zwolnienie z pracy w wymiarze do 21 dni roboczych w celu wykonania badań specjalistycznych lub zabiegów leczniczych. Raz w roku może ten czas wykorzystać na wyjazd rehabilitacyjny. Z prawa do zwolnienia może też skorzystać w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, gdy czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy. Korzystając ze zwolnienia, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, obliczanego jako ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Poniesione koszty rekompensowane są przez dofinansowania i refundacje z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Czas pracy osoby z orzeczoną niepełnosprawnością, niezależnie od jej stopnia, wynosi maksymalnie 8 godz. na dobę (40 godz. tygodniowo). Pracownik o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może skorzystać z przewidzianego ustawą skróconego czasu pracy. Oznacza to, że będzie pracował maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo przy zachowaniu wynagrodzenia pełnego etatu.

Aby uzyskać prawo do skróconej normy czasu pracy, pracownik musi przedstawić pracodawcy odpowiednie zaświadczenie wydane przez lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne lub sprawującego nad nim opiekę.

Osoba niepełnosprawna ma także prawo do dodatkowej - prócz przewidzianej przepisami Kodeksu pracy - przerwy w pra-
cy (np. 15 min), którą może wykorzystać na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek.

Ustawa zawiera też normy zakazujące zatrudniania osób niepełnosprawnych w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Zakaz ten nie ma jednak zastosowania do osób za-trudnionych przy pilnowaniu i ochronie mienia oraz gdy lekarz wyrazi na to zgodę.

Osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu nie-pełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy: 10 dni roboczych w roku kalendarzowym udzielany na takich samych zasadach, jak zwykły urlop wypoczynkowy, czyli jest uzależniony od stażu pracy. Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu zatrudniony nabywa po przepracowaniu jednego roku - po dniu zaliczenia go do jednego ze stopni niepełnosprawności.

Dodatkowe dni wolne nie przysługują jednak osobom, które są uprawnione do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub mają prawo do dodatkowego urlopu na podstawie odrębnych przepisów. Pracownik nabywa prawo do urlopu z tytułu niepełnosprawności, nawet jeżeli nie wykonywał pracy z powodu choroby i pobierał w tym czasie zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne.

Łączny dodatkowy urlop wypoczynkowy i zwolnienia od pracy (np. na turnus rehabilitacyjny) nie może przekraczać 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.


*Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
*Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
*ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!