Praca na Śląsku w 2023 r. Kto ma szansę dostać pracę „od ręki”? Sprawdźcie, kto jest poszukiwany na rynku pracy

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
W branży elektroniczno mechatronicznej największe zapotrzebowanie jest na specjalistów: automatyk, technik automatyk, mechatronik, technik mechatronik, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik robotyk.
W branży elektroniczno mechatronicznej największe zapotrzebowanie jest na specjalistów: automatyk, technik automatyk, mechatronik, technik mechatronik, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik robotyk. adobe stock
Oto najbardziej poszukiwani pracownicy w woj. śląskim w 2023 r. wg prognozy Ministra Edukacji i Nauki. Już po raz piąty MEiN ogłosiło listę zawodów na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. W jakim kierunku warto się kształcić? Zobacz naszą galerię najbardziej pożądanych zawodów na rynku.

Jakie zawody są pożądane w 2023 r.

Asystent osoby niepełnosprawnej, jubiler, blacharz samochodowy, cukiernik, kucharz, elektryk, magazynier to zawody, na które jest obecnie szczególne zapotrzebowanie na wojewódzkim rynku pracy.

- Prognoza stanowi syntetyczne ujęcie różnych źródeł opisujących tendencje na rynku pracy w kontekście strategii rozwoju państwa i regionów. Celem prognozy jest dostarczenie przesłanek do kształtowania oferty szkolnictwa branżowego adekwatnie do potrzeb krajowego i wojewódzkiego rynku pracy – czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki

Zapowiedź ma na celu wskazanie, w jakim kierunku powinna się kształtować oferta szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Na szczeblu krajowym prognoza zawiera alfabetyczny wykaz 33 zawodów o szczególnym znaczeniu dla rozwoju państwa.

W tegorocznym obwieszczeniu MEiN na rynku krajowym największe zapotrzebowanie będzie na pracowników z branży:

  • elektroniczno-mechatroniczna
  • elektroenergetyczna
  • mechaniczna
  • budowlana
  • chemiczna
  • transportu drogowego
  • teleinformatyczna

Na szczeblu wojewódzkim zapotrzebowanie na pracowników wzrosło natomiast w branżach:

  • pomocy społecznej
  • cukierniczej
  • przemysłu mody
  • budowlanej
  • metalowo-maszynowej
  • elektroenergetycznej
  • elektroniczno-mechatronicznej
  • teleinformatycznej

Zwiększona subwencja dla samorządów

Już w przyszłym roku samorządy otrzymają zwiększoną subwencję oświatową dla szkół kształcących w zawodach, na które jest największe zapotrzebowanie na krajowym i wojewódzkim rynku pracy w 2023 roku. Większa pula pieniędzy trafi do szkół kształcących w zawodach z „listy krajowej”, a przewidziana subwencja na ucznia wyniesie w roku szkolnym 2023/2024 około 1250 zł. Więcej pieniędzy popłynie dla pracodawców na kształcenie młodocianych pracowników w zawodach z „listy krajowej”. Tu MEiN przewiduje wzrost o 2000 zł.

Prognoza stanowi syntetyczne ujęcie różnych źródeł opisujących tendencje na rynku pracy w kontekście strategii rozwoju państwa i regionów. Celem prognozy jest dostarczenie przesłanek do kształtowania oferty szkolnictwa branżowego adekwatnie do potrzeb krajowego i wojewódzkiego rynku pracy.

Zobacz naszą galerię zawodów, na które jest aktualnie największe zapotrzebowanie. Praca w 11 branżach czeka na chętnych w 2023 r. Kliknij przycisk GALERIA i przesuwaj strzałką w prawo.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Strefa Biznesu - Jak znaleźć dobrą pracę na wakacje?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie