Spis treści
Dla kogo jest praca nad morzem? Liczą się głównie chęci
Pierwsi pracownicy sezonowi potrzebni są na majówkę, potem przede wszystkim w weekendy, ale największe zapotrzebowanie zaczyna się w czerwcu i pozostaje wysokie do końca sierpnia, a nawet września. Wraz z rozpoczęciem wakacji otworzą się nadmorskie budki z lodami i goframi, knajpki z rybą, sklepiki z gadżetami.
Poszukiwani są głównie młodzi ludzie ze statusem ucznia lub studenta, a praca czeka przede wszystkim:
- w gastronomii,
- na stoiskach z pamiątkami i zabawkami, rozrywkami,
- przy rejestracji i sprzątaniu obiektów hotelowych,
- dla barmanek, kelnerek,
- do obsługi sezonowych sklepów z odzieżą i biżuterią.
Właściciele nadmorskich restauracji, knajpek i sklepików w ogłoszeniach wpisują oczekiwania wobec kandydatów. Często wymagany jest wiek — pełnoletność, książeczka sanepidowska (do gastronomii), komunikatywność oraz „chęci do pracy i zaangażowania, wszystkiego innego nauczymy”. Doświadczenie zdobyte w poprzednim sezonie pozwala negocjować wyższą stawkę.
Praca na wakacje 2023. Ile można zarobić?
Sięgamy po przykłady, ogłoszeń, których przybywa w grupach tematycznych w mediach społecznościowych. Od zaraz, czyli od początku maja na cały sezon potrzebni są pracownicy do punktu gastronomicznego w Międzyzdrojach z lodami, goframi i naleśnikami. Właściciele oferują
- zakwaterowanie 2 minuty od miejsca pracy
- umowę zlecenie
- wypłaty co tydzień lub na koniec miesiąca
- pracę w młodym, zgranym zespole
- zniżki na jedzenie w innych lokalach gastronomicznych
Na końcu pojawia się zapowiadane wynagrodzenie, które pracownik ma otrzymać w wysokości od 5,5 do 6,5 tys. zł na rękę miesięcznie.
Punkt gastronomiczny w Pobierowie chce zatrudnić pracowników sezonowego na stanowiska: pomoc barmańska/kelnerka, barman/ka, sprzedawca w punkcie z lodami i goframi, pomoc kuchenna, sprzedawca w budce fast food. Autor ogłoszenia pisze o wysokich zarobkach i podaje kwotę ok. 5 tys. zł netto + napiwki + premia. Oferuje wyżywienie i zakwaterowanie w bardzo dobrych warunkach (pokoje z łazienkami 2-4 osobowe).
Na liście wymagań pojawia się:
- status ucznia/studenta,
- dyspozycyjność czerwiec - wrzesień,
- książeczka sanepidowska.
Następna oferta zamieszona w social mediach: „Szukamy osób do pracy w sklepie odzieżowym w Niechorzu i Kołobrzegu. Szukamy ludzi do pracy sezonowej, jak i na dłuższy okres. Oferujemy nocleg, umowę zlecenie i wynagrodzenie minimalne w sezonie 5000 na rękę z możliwością premii".
Kolejne przykłady ofert pracy znajdziesz w galerii: ile można zarobić, sprzątając pokoje i jako barman?
Młodzi szukają pracy na lato
Są też ogłoszenia poszukujące, np. Maja: „Szukam ofert pracy na sezon - dla dwóch/trzech dziewczyn, jedynie z zakwaterowaniem, mniej więcej od czerwca. Z doświadczeniem w branży gastronomicznej. Jedna z nas posiada prawo jazdy kat. B jeśli byłoby to przydatne, praca najchętniej razem w jednym miejscu, im bliżej morza tym lepiej”. Prosi o propozycje w wiadomości prywatnej lub w komentarzach, najlepiej od razu z konkretnymi informacjami.
Podobnie poszukuje Anna: „Wraz z przyjaciółką szukamy pracy na okres wakacyjny, jesteśmy do dyspozycji od 13 czerwca na okres dwóch miesięcy. Interesują nas oferty z zakwaterowaniem. Mamy skończone 17 i 18 lat (status ucznia). Chętnie podejmujemy nowe wyzwania i jesteśmy otwarte na ludzi”.
Co roku inspekcja pracy przestrzega, by zadbać o podpisanie umowy z pracodawcą i sprawdzić miejsce, do którego wybieramy się na czas wakacyjnego zatrudnienia.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?