Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca po studiach. Absolwenci tych kierunków studiów najszybciej znajdują pracę. Oto TOP15 kierunków śląskich uczelni według systemu ELA

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Absolwenci tych kierunków studiów śląskich uczelni najszybciej znajdują pracę. Sprawdź TOP15. Tyle miesięcy minęło od zakończenia studiów do znalezienia pracy.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Absolwenci tych kierunków studiów śląskich uczelni najszybciej znajdują pracę. Sprawdź TOP15. Tyle miesięcy minęło od zakończenia studiów do znalezienia pracy.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE pixabay
Praca po studiach - dobrze, by była od ręki. Wskaźnik bezrobocia wśród absolwentów szkół wyższych choć nadal jest niski, to jednak wzrósł w porównaniu do poprzednich lat - wynika z najnowszego raportu Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA). Są jednak kierunki, których studenci mogą spać spokojnie. Sprawdziliśmy, ile średnio czasu zajmuje znalezienie etatu osobom z dyplomem śląskich uczelni. Oto TOP15 kierunków studiów, po których najszybciej znajdują pracę.

ELA bada losy absolwentów szkół wyższych przez pięć lat od ukończenia przez nich studiów. Szósta edycja systemu została uruchomiona przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI–PIB) na początku lipca.

Dzięki systemowi śledzenia Ekonomicznych Losów Absolwentów możemy nie tylko sprawdzić, na jakiego rzędu wynagrodzenia mogą liczyć absolwenci konkretnych kierunków danej uczelni, ale też dowiedzieć się, ile średnio czasu zajmuje im znalezienie etatu.

Musisz to wiedzieć

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w swoich raportach opiera się na danych z ZUS-u. Dostarczają one wiedzy kiedy absolwent podpisał umowę o pracę, założył własną działalność lub zaczął pracować na zlecenie, od którego odprowadzana jest składka na ubezpieczenie społeczne. W najnowszej, opublikowanej edycji eksperci wzięli na warsztat osoby, które dyplom ukończenia wyższej uczelni uzyskały w 2019 roku.

Średnia płaca absolwentów tego rocznika wyniosła 3 400 zł brutto. Na najlepsze zarobki mogli liczyć absolwenci nauk inżynieryjno-technicznych, a najmniej zagrożeni bezrobociem byli studenci nauk ścisłych i przyrodniczych. Wskaźnik bezrobocia, czyli średnia wartość ilorazu ryzyka bezrobocia absolwentów do stopy rejestrowanego bezrobocia w ich powiatach zamieszkania, choć nadal jest niski, to jednak wzrósł w porównaniu do poprzednich lat. Z wartości 0,53 w 2018 roku do 0,57 w 2019.

W naszym TOP15 kierunków, których absolwenci najszybciej znajdują pracę na etacie, skupiamy się na kierunkach studiów stacjonarnych - jednolitych i II stopnia. Co ważniejsze, tym razem wzięliśmy pod uwagę tylko niedoświadczonych posiadaczy dyplomów. W dobie rynku pracownika o wiele łatwiej bowiem znaleźć pracę doświadczonym już absolwentom.

Nie przeocz

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera