Praca w Holandii – przygotowania potrzebne nawet bardziej niż wcześniej

Materiał informacyjny
Pomimo obostrzeń wprowadzonych na świecie w związku pandemią COVID-19, praca za granicą pozostaje istotnym sposobem zarabiania na życie.

Advertorial_ambasada

Urszula Kozłowska, Doradca ds. Polityki Migracyjnej i Spraw Społecznych w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Polsce obserwuje rosnące zainteresowanie polskich obywateli pracą i życiem w Holandii. Przed czasami COVID-19, Holandia pozostawała trzecim lub drugim krajem wybieranym przez Polaków, po Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Według badania przeprowadzonego w listopadzie i grudniu 2018 roku przez Kantar Polska i zleconego przez ambasadę, Holandia była często wybierana przez Polaków, a niektórzy pracujący tam w przeszłości wyrażali chęć powrotu do Holandii w ciągu najbliższych 12 miesięcy (35% respondentów) dzięki wcześniejszemu doświadczeniu. Badacze nie przymykali oczu na wyzwania związane z warunkami pracy i życia w Holandii, z którymi spotkało się ok. 10-27% polskich obywateli ani na ich poziom wiedzy o holenderskim rynku pracy. Holenderski rząd i władze lokalne poświęcają dużo uwagi tym wyzwaniom, zwłaszcza że epidemia COVID-19 je jeszcze bardziej uwidoczniła. Niedawno powołano grupę roboczą, której celem jest poprawa sytuacji pracowników mobilnych, jak również zmniejszenie ryzyka zakażenia wirusem.

Pomimo zmiany rzeczywistości, nadal jedna rzecz pozostaje niezmienna, kiedy wyjeżdżamy za granicę: musimy być przygotowani. Musimy być przygotowani na tę nową rzeczywistość, musimy znać zasady bezpieczeństwa wprowadzone w Holandii oraz – jako pracownicy – musimy znać swoje prawa i obowiązki, jak również obowiązki naszego pracodawcy. W razie choroby musimy wiedzieć, co robić, a COVID-19 wymaga od nas podjęcia szybkich działań – podkreśla Kozłowska.

Jak pokazuje badanie, respondenci zbyt rzadko przygotowywali się do wyjazdu, a stopień ich przygotowania był rozczarowujący. Zaledwie ¼ respondentów poszukiwała informacji na temat holenderskiego rynku pracy. W większości respondenci szukali informacji w Internecie (73%), a niektórzy konsultowali się z rodziną i przyjaciółmi (39%). Niewątpliwie, bez wiedzy pracownicy mobilni stają się bardziej podatni na zagrożenia, zależni od pomocy innych.

Co powinniśmy wiedzieć przed wyjazdem do Holandii? Lista zagadnień jest szeroka, poczynając od znalezienia dobrego pracodawcy/agencji pracy tymczasowej, podpisania umowy, po zadbanie o numer BSN (Burgerservicenummer). Ponadto musimy sprawdzić informacje związane z koronawirusem. W celu podniesienia świadomości pracowników, rząd przygotował specjalny zestaw informacji dostępnych w j.polskim na portalu prowadzonym przez ambasadę – www.wHolandii.pl

Wyjazd do Holandii do pracy – krok po kroku w nowej rzeczywistości

Życie w „nowej rzeczywistości” wymaga od nas nawet więcej zaangażowania – podkreśla Kozłowska. Na przykład, powinniśmy stale sprawdzać, czy nasza podróż za granicę jest możliwa.

Dlatego, po pierwsze, musimy sprawdzić, czy możemy wyjechać do Holandii i przekroczyć granice innych krajów oraz na jakich warunkach możemy to zrobić.

Po drugie, wybierając pracodawcę/agencję pracy tymczasowej nie powinniśmy zapominać, aby spytać o ubezpieczenie zdrowotne. Każdy, kto pracuje w Holandii musi być ubezpieczony i czasami zdarza się, że pracodawca oferuje ubezpieczenie zbiorowe. Jeśli tak nie jest, wówczas powinniśmy zadbać o nie sami.

Po trzecie, powinniśmy być świadomi zasad bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z COVID-19: obowiązkowe jest zachowanie 1,5 metra dystansu (także podczas podróży samochodem na terenie Holandii lub autobusem, którym codziennie dojeżdżamy do pracy), regularne mycie rąk, ale również powstrzymywanie się od chodzenia do pracy w przypadku wystąpienia objawów choroby. Wreszcie, co nie mniej ważne, powinniśmy zdobyć wiedzę o naszych prawach, których lista jest także dość długa.

Przede wszystkim, musimy wiedzieć, że pracodawca/agencja pracy tymczasowej nie może wezwać pracownika do pracy, gdy jest on chory. Pracodawca nie może zadawać pytań o zdrowie pracownika ani o przyczynę, dla której prosi on o zwolnienie chorobowe. Ale w czasie kryzysu związanego z COVID-19 pracownik, który ma łagodne objawy choroby, może być wysłany do domu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Ponadto, jeśli pracownik nie może pracować w związku z odbywaniem kwarantanny, a praca w domu nie jest możliwa, pracodawca jest zobowiązany do dalszego wypłacania pracownikowi wynagrodzenia. Co więcej, pracodawcom zalecono, by unikać sytuacji, w których chorzy pracownicy tracą zakwaterowanie oraz by zapewnić pracownikom odpowiedni czas i miejsce na powrót do zdrowia. Jednakże pracownicy, którzy stracili swoje zakwaterowanie, mają prawo do zwrócenia się o pomoc do najbliższej gminy, która może zorganizować dla nich schronienie. W przypadku zakwaterowania oferowanego pracownikom mobilnym, gdy wiele osób może być zarażonych, kwarantanna domowa powinna być zorganizowana przez Regionalną Służbę Zdrowia (GGD), lub przez burmistrza i radnych.

Oczywiście, gdy bierzemy pod uwagę ofertę pracy wraz z zakwaterowaniem, nie możemy zapomnieć o podstawowej radzie: powinniśmy upewnić się, że jest ono oferowane zgodnie z zasadami SNF (Stichting Normering Flexwonen – Stowarzyszenia Regulacji Zakwaterowania Pracowników Tymczasowych). SNF dokonuje oceny zakwaterowania pod względem powierzchni, bezpieczeństwa i higieny. W przypadku złych warunków zakwaterowania, możemy złożyć skargę do SNF.

Ważna jest również świadomość, że mamy możliwość złożenia skargi do holenderskiej inspekcji pracy (Inspectie SZW) odnośnie bezpieczeństwa i warunków pracy, także zagrożenia spowodowanego koronawirusem.

Gdzie szukać szczegółów i aktualnych informacji?

  • wHolandii.pl – portal dla polskich obywateli na temat życia i pracy w Holandii, dostępny w j.polskim;
  • Strona rządowa zawierająca ogólną listę pytań i odpowiedzi na temat środków bezpieczeństwa wprowadzonych wz. z koronawirusem i konsekwencji z tym związanych: https://www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19
  • Informacja odnośnie środków bezpieczeństwa dostępna w wielu językach, także po polsku, na stronie rządowej

Artykuł opracowany przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Warszawie.

Dodaj ogłoszenie