Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy 50+ RAPORT: Mamy doświadczenie. Jesteśmy wam potrzebni

Monika Krężel
Osoby pięćdziesięcioletnie i starsze mają doświadczenie i umiejętności zawodowe
Osoby pięćdziesięcioletnie i starsze mają doświadczenie i umiejętności zawodowe Fot. 123RF
Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach przeprowadził badanie „Pracownicy w wieku 50+ na śląskim rynku pracy”. Okazało się, że większość badanych pozytywnie oceniła doświadczenie zawodowe i umiejętności pięćdziesięciolatków. Minusem z kolei jest ocena pracodawców, iż pracownicy 50+ niechętnie podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe.

W ważnym i potrzebnym badaniu wzięło udział 496 respondentów. Jego celem był opis sytuacji osób w wieku 50 lat i więcej na rynku pracy, w oparciu o opinie pracowników z generacji 50+. W raporcie przedstawiony został obraz pracowników 50+, ich przyczyny odejścia z pracy bądź utraty zatrudnienia. Opisano też opinie respondentów dotyczące przyczyn utraty pracy, oceny pracowników generacji 50+ przez pracodawców, postrzegania siebie w porównaniu do młodszych pracowników, postrzegania własnej kariery zawodowej i planów na przyszłość.

Wśród powodów utraty pracy respondenci z grupy 50+ wymieniali głównie: redukcję etatów lub stanowisk pracy (67,5 proc.), likwidację zakładu pracy (50 proc.) oraz zły stan zdrowia badanych (40 proc.) Co ciekawe, mężczyźni wskazywali częściej na zły stan zdrowia i bardzo długą niezdolność do pracy wskutek choroby, a następnie niskie zarobki. Z kolei kobiety częściej wskazywały na wygaśnięcie umowy o pracę, chęć zmiany pracy czy utratę uprawnień koniecznych do wykonywania pracy.

Co drugi respondent stwierdził, że pracodawcy postrzegają osoby 50+ jako osoby uczciwe oraz rzetelne, mogące pochwalić się takimi cechami charakteru, jak lojalność, wytrwałość i życzliwość. Bardzo dobrze została oceniona przez badanych także ich komunikatywność, umiejętność rozwiązywania problemów czy umiejętność pracy w zespole. Badani wskazywali także na to, iż osoby pięćdziesięcioletnie i starsze mają doświadczenie i umiejętności zawodowe, wiedzę teoretyczną, są odporni na stres. Najgorzej ocenione jednak zostało zainteresowanie podnoszeniem kwalifikacji zawodowych - 2,4 proc. badanych stwierdziło, że pracodawcy ten obszar ocenili bardzo źle.

Gdyby wziąć pod uwagę postrzeganie pracowników 50+ w porównaniu do młodszych pracowników, to okaże się, że starsi wcale nie uważają, iż młodsi są bardziej pracowici, lojalni czy życzliwi. Przyznali jednak, że młodsi pracownicy łatwiej dostosowują się do zmian technologicznych i częściej są zainteresowani podnoszeniem swoich kwalifikacji. Większość starszych respondentów (77 proc.) podkreśliła także, iż młodsi pracownicy mają większe wymagania płacowe niż osoby starsze. Co ciekawe, aż 78 proc. badanych z generacji 50+ nie zgodziło się ze stwierdzeniem, że praca jest wartością wyżej cenioną przez młodszych pracowników.

Warto też podkreślić, że aż 73 proc. ankietowanych uznało, że są docenieni przez pracodawców przede wszystkim w kwestii wiedzy i doświadczenia. Doceniają ich też współpracownicy ze względu na sympatię i życzliwość.

Większość ankietowanych oczekuje od pracodawcy stabilnego zatrudnienia (80 proc.). Ważne są dla nich także możliwości informowania pracodawców o swoich potrzebach (44 proc.) oraz elastyczny czas pracy. Najmniejsza grupa ankietowanych oczekuje od pracodawcy poradnictwa dotyczącego prozdrowotnego trybu życia.

Jeśli chodzi o postrzeganie własnej kariery zawodowej, to co drugi ankietowany jest zadowolony z własnej kariery zawodowej (prawie 51 proc. ankietowanych). Pytani szczegółowo o warunki pracy respondenci odpowiedzieli, iż są bardzo zadowoleni z rodzaju umowy o pracę, a bardzo niezadowoleni z otrzymywanego wynagrodzenia.

Grażyna Walasz, naczelnik Wydziału ds. Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach:

Polska ma najniższy w Europie wskaźnik zatrudnienia dla osób w wieku 55-64 lata, który w tej chwili wynosi ok. 48 proc., podczas gdy średnia unijna to ponad 50 proc. Obserwujemy niepokojący wzrost wskaźników bezrobocia i największe problemy z powrotem na rynek pracy w tej grupie wiekowej. Jednym z wymienianych powodów jest niechęć pracodawców do zatrudniania dojrzałych pracowników, powodowana często stereotypowymi wyobrażeniami o możliwych kłopotach zdrowotnych, osobistych, które przekładają się na problemy w miejscu pracy. Dlatego tak istotne jest budowanie pozytywnego obrazu dojrzałych pracowników, podkreślając ważne dla firm cechy, takie jak doświadczenie życiowe i zawodowe, lojalność, rzetelność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo