Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy huty Liberty Częstochowa wywalczyli podwyżki wynagrodzeń, dodatki i premie

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
ARC
Kierownictwo Liberty Częstochowa Sp. z o.o. oraz liderzy wszystkich sześciu związków zawodowych podpisali porozumienie o stosowaniu przez najbliższe pięć lat Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy oraz zasadach wynagradzania i polityki socjalnej. Zakłada ono m.in. podwyżki wynagrodzeń w oparciu o wskaźnik inflacji, a LIBERTY już wypłaciło każdemu pracownikowi zatrudnionemu przed 30 czerwca 2021 r. jednorazową premię w wysokości 15 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Poza tym pracownikom zapewniono roczną indeksację wynagrodzenia o 1 procent powyżej inflacji oraz nagrody świąteczno-noworoczne.

W częstochowskiej hucie, która produkuje stal zgodnie z zasadami GREENSTEEL (stal wytwarzana w piecu elektrycznym z poszanowaniem środowiska naturalnego) oraz blachy grube dla klientów na całym świecie, zatrudnionych jest około 1200 osób.

W podpisanym porozumieniu LIBERTY Częstochowa, jako nowy właściciel, zgodziło się do 31 sierpnia 2026 roku stosować dotychczasowy ZUZP (podpisany w 2008 r. z poprzednim właścicielem huty) i objąć nim wszystkich obecnych i przyszłych pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę.

Nie przeocz

Dodatkowo zapisano, że pracownicy LIBERTY Częstochowa będą uprawnieni m.in. do:

  • Rocznej indeksacji wynagrodzeń o 1% ponad inflację (zgodnie ze wskaźnikiem publikowanym przez Główny Urząd Statystyczny, w tym roku oznacza to podwyżkę o 4,4 % od wynagrodzenia za sierpień);
  • Otrzymają co roku nagrodę świąteczno-noworoczną w wysokości 10% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto (liczonego za okres trzech miesięcy do listopada);
  • Otrzymają dopłaty w wysokości 35 zł miesięcznie do Pakietu Medycznego (składki ZUS nie będą naliczane, co jest korzystniejsze dla pracownika niż zasady obowiązujące w Hucie do 2019 roku);
  • Od 2022 roku LIBERTY Częstochowa będzie dopłacać dodatkowo 10% do kwoty odpisu podstawowego na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

W ostatnim punkcie zapisano, że strony "zobowiązują się do niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do opracowania, uzgodnienia i wdrożenia nowych uregulowań dotyczących zasad wynagradzania, zatrudnienia i polityki socjalnej dla pracowników Liberty Częstochowa Sp. z o.o. Oddział w Częstochowie".

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało się uzgodnić dokument z naszymi partnerami związkowymi. Ta umowa jest wyraźnym sygnałem, że kierownictwo LIBERTY Częstochowa docenia zaangażowanie pracowników w ostatnich kilku lat niepewności i jest świadome trudności pracy w tych warunkach. Teraz czekamy na rozpoczęcie procesu przekształcania zakładu w długoterminowy, zrównoważony biznes, który przez wiele lat będzie zapewniał miejsca pracy i wspierał gospodarkę - mówi Krishnamoorthy Venkatasubramanian, dyrektor Zarządzający LIBERTY Częstochowa.

- Porozumienie jest dobrym wstępem do przyszłych rozmów i współpracy w sprawach pracowniczych - ocenia Jacek Maciński, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w hucie.

Liberty Częstochowa chce produkować milion ton stali rocznie

Liberty Częstochowa Sp. z o.o., polski producent GREENSTEEL (stali wytwarzanej w piecu elektrycznym z poszanowaniem środowiska naturalnego), informuje, że w ciągu siedmiu miesięcy od wydzierżawienia zakładu przez Grupę LIBERTY Steel osiągnęła dodatni wynik EBITDA. Huta planuje też zwiększyć produkcję do 1 miliona ton rocznie i zaczyna zwiększać obecną liczbę 1.200 pracowników.

Liberty w ciągu kilku tygodni od przejęcia dzierżawy w grudniu 2020 roku ponownie uruchomiła częstochowską hutę. Od tego czasu 1.200 doświadczonych pracowników zakładu stale i bezpiecznie zwiększa produkcję do najwyższych miesięcznych poziomów od 2017 roku. W lipcu wyprodukowano ponad 57 000 ton stali, w porównaniu z zaledwie 16 000 ton w styczniu, a walcownia zwiększyła produkcję blach grubych z 12 000 ton w styczniu do 42 000 ton w lipcu. W lipcu zakład odnotował EBITDA w wysokości 7,1 mln euro.

Sukces Liberty Częstochowa jest ważnym krokiem do realizacji ambitnych planów Liberty, aby stać się głównym producentem blach GREENSTEEL w Europie Środkowej i Wschodniej. Zakład w Częstochowie spodziewa się, że jego produkty będą wykorzystywane w dużych projektach infrastrukturalnych, które mają zostać wkrótce rozpoczęte w ramach Krajowego Planu Odbudowy przygotowanego przez polski rząd.

Musisz to wiedzieć

- Zakład rozpoczął już szereg inicjatyw, które mają pomóc w jego modernizacji i zrównoważonej transformacji. Należy do nich podpisanie umowy o współpracy z Politechniką Częstochowską w zakresie badań naukowych, edukacji i wymiany doświadczeń.
Dyrektor Wykonawczy Liberty Częstochowa, powiedział: "Jestem bardzo dumny z zespołu, który mamy w Hucie Częstochowa za ogromny wysiłek włożony od momentu przejęcia jej przez LIBERTY w ponowne uruchomienie, a następnie odbudowę przedsiębiorstwa. Będziemy teraz koncentrować się na dalszym zwiększaniu produkcji wysokiej jakości stali według zasad GREENSTEEL, aby zapewnić silną pozycję i zrównoważoną przyszłość naszego zakładu - mówi Krishnamoorthy Venkatasubramanian,

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera