Pracownicy przychodni Amicusa w Częstochowie zastrajkują? Trwa referendum strajkowe

Bartłomiej Romanek
Udostępnij:
Pracownicy przychodni dzisiaj i jutro podczas referendum zdecydują, czy będą strajkować

Pracownicy Centrum Medycznego Amicus dzisiaj i jutro będą decydować, czy będą strajkować przeciwko polityce zarządu spółki Skarbu Państwa, Regionalnego Funduszu Gospodarczego SA. Zdaniem personelu przychodni od wielu lat uniemożliwia się im wykupienie Amicusa, będącego spółką córką RFG i przekształcenie jej w spółkę pracowniczą.

- W tej chwili Amicus jest wystawiony na sprzedaż. My jako pracownicy utworzyliśmy w 2011 roku spółkę pracowniczą celem wykupienia spółki i zarządzania nią. Chcieliśmy zrobić to, co zrobili wszyscy pracownicy przychodni w Częstochowie i całym kraju i być właścicielami swojego miejsca pracy. Niestety pod obecnym zarządem RFG nasza spółka wciąż się za-dłuża, a przejęcie jej jest nam utrudniane - mówi Bożena Plucińska, reprezentująca związki zawodowe.

RFG niszczy przychodnię?

Na budynku Centrum Medycznego Amicus od kilku dni wisi baner z napisem "RFG niszczy to, co ludzie zbudowali". Niepokój personelu wzbudził fakt ogłoszenia przetargu na sprzedaż Amicusa. Pracownicy przyznają, że jest to jedyne rozwiązanie dla firmy, bo zarządzanie, jakie miało miejsce w latach 2012-2013, doprowadziło prawie do upadku zakładu, ale jednocześnie chcą, aby zapewniono im pracę.

- Kilka lat temu powstała spółka pracownicza, która chciała przejąć od RFG Centrum Medyczne. Niestety jej to uniemożliwiono. Naszym zdaniem zarówno dla spółki, jak i dla pracowników to najlepsze rozwiązanie - mówi Tomasz Ziółkowski, przedstawiciel zakładowej Solidarności.

- Jeśli spółkę miałby kupić zewnętrzny inwestor, to domagamy się, aby w warunkach przetargu zapisano gwarancję zatrudnienia dla wszystkich pracowników i o to także walczymy - dodaje Ziółkowski.
Wczoraj pracownicy Amicusa mieli pikietować pod biurem poselskim wiceminister finansów Izabeli Leszczyny, ale zrezygnowali, bo otrzymali zapewnienie, że spotka się z nimi wojewoda. Wszystko jednak wskazuje, że pracownicy przychodni, z której usług medycznych korzysta kilkanaście tysięcy pacjentów, ogłoszą strajk. Dzisiaj i jutro w Amicusie prowadzone będzie referendum, ale trudno spodziewać się, aby załoga nie poparła strajku.

Zarząd odpiera zarzuty

Zarząd RFG w specjalnym oświadczeniu wysłanym do mediów twierdzi, że informacje o jego rzekomym działaniu na szkodę Amicusa są "pomówieniem i rodzą konieczność wystąpienia na drogę sądową". Zarząd RFG przypomina, że w latach 2011-2013 podejmowano trzy próby sprzedania 100 procent udziałów Amicusa, ale spółka pracownicza Kucelin ani razu nie złożyła wiążącej oferty, a wstępne oferty były znacznie niższe od faktycznej wartości udziałów.

W spółce Amicus trwa właśnie kontrola dotycząca prawidłowości działania zarządu spółki, która od kilkunastu miesięcy notuje straty (w ubiegłym roku sięgały one 800 tysięcy złotych). Zarząd RFG dodaje, że przetarg na sprzedaż centrum ogłosił zarząd Amicusa, bez zgody zgromadzenia wspólników (jedynym udziałowcem przychodni jest RFG). Na dodatek do RFG docierają skargi inwestorów zainteresowanych kupnem, którym utrudnia się m.in. otrzymanie memorandum informacyjnego.

- Zarząd Amicusa toleruje również sytuację, w której prokurentem w spółce jest jednocześnie prezes spółki pracowniczej, która ma dostęp do informacji poufnych związanych z przetargiem - dodaje zarząd RFG.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pacjent
To chyba jakiś żart, w jaki sposób zarząd Amicusa może sam wystawić się na sprzedaż, w takim razie za co bierze pieniądze zarząd RFG, skoro nie potrafi utrzymać kontroli nad własną spółką? RFG jak zwykle próbuje wciskać ludziom kit i oczyszczać siebie z zarzutów.
P
Pacjent
Strajk będzie nielegalny ponieważ RFG nie jest pracodawcą dla pracowników CM Amicus a rozwiązywanie sporów zbiorowych, w tym strajk może być kierowany tylko przeciwko pracodawcy. RFG będzie miał świetny argument żeby wywalić prezeskę Amicusa za to, że nie tylko toleruje nielegalny strajk ale po cichu go jeszcze organizuje:-))
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie