Pracownicy transgraniczni bez 14-dniowej kwarantanny, ale granice nadal zamknięte. Zmiany wchodzą w życie 4 maja

SR
Znoszenie obostrzeń w Polsce: Pracownicy, a także uczniowie i studenci transgraniczni nie będą już poddawani obowiązkowej kwarantannie po powrocie do kraju.
Znoszenie obostrzeń w Polsce: Pracownicy, a także uczniowie i studenci transgraniczni nie będą już poddawani obowiązkowej kwarantannie po powrocie do kraju. Andrzej Szkocki/Polska Press
Znoszenie obostrzeń w Polsce: Pracownicy, a także uczniowie i studenci transgraniczni nie będą już poddawani obowiązkowej kwarantannie po powrocie do kraju. – Po analizach epidemiologicznych [...] podjęliśmy tę ważną decyzję, na którą czekali pracownicy transgraniczni i ich rodziny. - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zmiany wchodzą w życie w poniedziałek, 4 maja.

Znoszenie obostrzeń w Polsce: Pracownicy i uczniowie transgraniczni zwolnieni z 14-dniowej kwarantanny

Na tę decyzję czekało wielu pracowników, uczniów i studentów transgranicznych. W związku z walką z koronawirusem, wspomniane osoby, po powrocie do Polski z pracy czy uczelni, musiały przejść 14-dniową kwarantannę. Za sprawą tego obowiązku, pracownicy transgraniczni znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Polacy pracujący m.in. w Niemczech czy Czechach, musieli zdecydować się albo na pozostanie za granicą albo powrót do Polski, co często wiązało się z utratą pracy.

Od poniedziałku, 4 maja sytuacja uległa zmianie.

Musisz to znać

Od 4 maja br. nie ma obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy RP stanowiącej granicę wewnętrzną w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych (nie dotyczy osób wykonujących zawód medyczny i zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej) albo w celu pobierania nauki w Polsce lub państwie sąsiadującym. - informuje Straż Graniczna.

Brak konieczności poddania się 14-dniowej kwarantannie odnosi się do osób przekraczających granicę RP stanowiącą granicę wewnętrzną, tj. z:

  • Niemcami,
  • Czechami,
  • Słowacją,
  • Litwą,
  • Szwecją,
  • Danią.

Co ważne, przekroczenie granicy w celach zawodowych, służbowych, zarobkowych albo w celu nauki w RP lub państwie sąsiadującym należy udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej podczas kontroli na granicy.

Zniesienie obowiązkowej kwarantanny dla pracowników transgranicznych: "Możemy działać bardziej zdecydowanie, aby życie gospodarcze mogło znowu zacząć nabierać tempa."

O zniesieniu 14-dniowej kwarantanny dla pracowników, a także uczniów i studentów transgranicznych poinformował już w ubiegły czwartek premier Mateusz Morawiecki. Podjęcie takiej decyzji, jak podkreśla premier, poparte jest analizami epidemiologicznymi, a także konsultacjami z rządami Niemiec, Litwy, Słowacji i Republiki Czeskiej.

Przyrost nowych zakażeń jest relatywnie niski i stabilny. Nie wygraliśmy z epidemią, ale mamy ją w coraz większym stopniu pod kontrolą. Możemy więc działać bardziej zdecydowanie, aby życie gospodarcze mogło znowu zacząć nabierać tempa. - poinformował premier.

Internet się śmieje

Kiedy otwarcie granic? To wciąż duże ryzyko

Zniesienie 14-dniowej kwarantanny dla osób pracujących oraz uczących się w sąsiadujących z Polską krajów nie oznacza, że już wkrótce będziemy mogli podróżować także w celach turystycznych. Jak podkreślił w wpisie w mediach społecznościowych Mateusz Morawiecki, przedwczesne otwarcie granic to duże ryzyko. - Priorytetem jest bezpieczeństwo ludzi. Jeśli dopuścimy do reaktywacji wirusa na terenach przygranicznych zaprzepaścimy to co udało się dotychczas osiągnąć. - podkreślił Morawiecki.

Kontrole graniczne przedłużone do 13 maja

Kontrole na granicy wewnętrznej będą obowiązywać przez kolejne dni. Oznacza to, że tak jak do tej pory, granicę z:

  • Niemcami,
  • Czechami,
  • Słowacją,
  • Litwą

można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach.

Minister Mariusz Kamiński podpisał kolejną nowelizację, na mocy której kontrola zostaje przedłużona od 4 maja br. do 13 maja br., czyli o 10 dni.

Co istotne, nadal będą także będą prowadzone kontrole w portach morskich i na lotniskach. Zostają również utrzymane ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Rząd ma plan i powinien się go trzymać. Wiemy mniej więcej kiedy będzie wznawiana działalność firm w poszczególnych sektorach i teraz przedsiębiorcy mają czas, aby się do tego przygotować.

K
Karolina

Rząd spisuje się znakomicie więc nie ma co krytykować tylko spokojnie czekać na kolejne decyzje.

g
gość

Do tej pory decyzje premiera sprawdziły się praktycznie w 100%

Polska radzi sobie świetnie z pandemią, nie ma co teraz postępować pochopnie. Trzeba nadal być bardzo ostrożnym.

g
gość

Popieram działania rządu.

Tak właśnie trzeba: z ogromną rozwagą.

H
Herman

Na pełne otwarcie granic jest zdecydowanie za wcześnie więc nie ma co krytykować rządu.

J
Jerzy

I dobrze, że tak to wygląda. Rząd nie może wszystkiego otworzyć na raz. Potrzebna jest rozwaga.

S
Setro

Ludzie są nieznośni z tym wiecznym narzekanie,. Zapominają, że rząd wie co robi. Każda decyzja jest poprzedzona wnikliwą analizą.

M
Mike

Dobrze, że rząd pomyślał o tych ludziach, niektórzy potracili pracę przez zamknięcie granic, dobrze że teraz jest możliwość normalnego funkcjonowania.

A
Anonim

To nie czas na otwarcie granic, ale do pracy trzeba dojeżdżać. Brawo dla rządu za tą decyzję.

G
Gość

Popieram, każdy powinien mieć możliwość dojazdu do pracy, wiele Polaków jeździ do Niemiec, Czech czy Słowacji. Owszem granice powinny być zamknięte, ale wszyscy dojeżdżający w ramach przepustki powinni móc dojechać do pracy.

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie