Praktiker w Czeladzi i Zabrzu zamknięty. To egzekucja komornicza

DN
Kolejne markety Praktiker nieczynne. Od 7 lutego 2017 niespodziewanie zamknięte są też sklepy Praktiker w Zabrzu i Czeladzi. Zniknie też sklep w Bytomiu. Wcześniej pisaliśmy, że likwidowane są sklepy w Katowicach i Rybniku. Metro: "Są nam winni duże pieniądze". Praktiker: "Składamy skargi na czynności komornicze."

Oba sklepy, które w woj. śląskim zostały zamknięte 7 lutego 2017, są częścią centrów handlowych M1 (które należą do firmy Metro Properties). To niespodziewany zwrot akcji. Gdy na początku lutego pisaliśmy, że 19 lutego zniknie sklep w Katowicach, na swojej stronie Praktiker utrzymywał, że sklepy w Czeladzi i Zabrzu zostaną i będą czynne. Tak się jednak nie stało.

Praktiker w Czeladzi i Zabrzu nieczynny

Powód? Egzekucja komornicza.
Praktiker Polska jest od jesieni 2016 w postępowaniu sanacyjnym. Podobny los spotkał też sklepy w Warszawie Markach, Łodzi, Radomiu i Krakowie. Już wcześniej, bo w połowie stycznia, zamknięto Praktikery w Rybniku i Opolu. 19 lutego 2017 kończy działalność market przy A4 w Katowicach. Jeszcze czynny jest market Praktiker w Bytomiu, ale, jak informują Czytelnicy, i tu był już komornik. Praktiker w Bytomiu ma zostać zamknięty 14 lutego 2017. Na razie pracownicy codziennie muszą stawiać się w pracy i podpisywać listę obecności. W Katowicach sytuacja jest nieco inna, bo właścicielem budynku jest firma AB Shopping (ten sklep nie jest częścią centrum handlowego). Firma planuje budynek przy Górnośląskiej rozebrać, a w jego miejscu postawić podwójny biurowiec, o wysokości 4 i 5 kondygnacji z 600-miejscowym parkingiem podziemnym. Ale na razie nie występował do magistratu po żadne pozwolenia.

CZYTAJ TAKŻE: PRAKTIKER. LIKWIDACJA MARKETU W KATOWICACH OD 19 LUTEGO 2017

Praktiker w Zabrzu i Czeladzi nieczynny

Oto oświadczenie firmy Praktiker Polska:

Na zlecenie Metro Properties Sp. z o.o. komornicy rozpoczęli czynności egzekucyjne wobec sześciu marketów Praktiker Polska Sp. z o.o. w restrukturyzacji: w Warszawie Markach, Łodzi, Radomiu, Krakowie, Zabrzu i Czeladzi. Według nowego prawa restrukturyzacyjnego podjęte działania są niedopuszczalne, ponieważ polegają na zajęciu sklepów, które wchodzą w skład masy sanacyjnej, a więc nie mogą podlegać jakimkolwiek zajęciom. Praktiker Polska Sp. z o.o. w restrukturyzacji od 3 listopada 2016 roku znajduje się w postępowaniu sanacyjnym.

Druga część oświadczenia firmy Praktiker na następnej stronie

W dalszej części oświadczenia czytamy:
"Nadrzędnym celem tego postępowania jest poprawa sytuacji ekonomicznej firmy i niedopuszczenie do jej upadłości. Jest ono dla spółki ogromną szansą, dając jej czas na bezpieczną reorganizację i przywrócenie dotychczasowej pozycji rynkowej. Co bardzo ważne, w tym postępowaniu chodzi o uzdrowienie firmy, a nie jej likwidację. Podkreślamy, że całość postępowania sanacyjnego Praktiker Polska Sp. z o.o. w restrukturyzacji przebiega zgodnie z harmonogramem.

Cyklicznie procesy i postępy są raportowane do Sędzi Komisarz, która nadzoruje całość działań restrukturyzacyjnych. 3 lutego 2017 roku został złożony do Sądu plan restrukturyzacyjny firmy. W związku z rozpoczęciem działań przez komorników Sędzia-Komisarz 3 lutego 2017 roku wydała postanowienie zobowiązujące Zarządcę Praktiker Polska Sp. z o.o. w restrukturyzacji do podjęcia wszelkich czynności w celu ochrony masy sanacyjnej. W związku z tym zostały złożone do sądów odpowiednie wnioski i skargi, w tym skargi na czynności komornicze, na rozpoznanie których obecnie oczekuje spółka.

W 2013 r. upadła sieć sklepów Praktiker w Niemczech

Zarządca jako organ wyznaczony przez Sąd podkreśla, że wszelkie działania zarówno Zarządcy, jak i komorników, muszą być zgodne z obowiązującym prawem. Po rozpatrzeniu złożonych skarg i wniosków Zarządca będzie uprawniony do żądania odszkodowania za straty poniesione w wyniku bezprawnie prowadzonych egzekucji. W związku z tym, że Sędzia-Komisarz nakazała należyte zabezpieczenie masy sanacyjnej, Zarządca podjął wszelkie czynności mające na celu uniknięcie jakichkolwiek strat zarówno po stronie Praktiker Polska Sp. z o.o. w restrukturyzacji, jak i jego kontrahentów.

Pomocne w tej sytuacji będą szybkie rozstrzygnięcia przez odpowiednie sądy złożonych już przez Zarządcę skarg i wniosków. „Z przykrością stwierdzamy, że Metro Properties Sp. z o.o. oraz komornicy działają na szkodę marki Praktiker i ogółu wierzycieli spółki. Zatrudniamy aktualnie ponad 1100 osób. Dołożymy wszelkich starań, aby ochronić te miejsca pracy i kontynuować działalność handlową. Złożyliśmy już wszelkie możliwe pisma do sądów. Liczymy na ich szybką reakcję.”
Maksymilian Kostrzewa, przedstawiciel zarządcy sądowego Praktiker
Polska Sp. z o.o. w restrukturyzacji."

Co na to Metro Properties, właściciel M1?
- Działamy w oparciu o decyzje sądu - odpowiada Jakub Jarczewski, dyrektor działu PR i rozwoju biznesu. - Powierzchnia handlowa nie jest przedmiotem postępowania sanacyjnego, lecz towar. Od 2014 roku rozmawiamy z Praktikerem, lecz rozmowy te nie kończą się pozytywnie.

Jakiego rzędu zaległości ma Praktiker wobec Metro Properties? Tego dyrektor Jarczewski powiedzieć nie chce, przyznaje jednak, że chodzi o bardzo duże pieniądze. - To nie tylko zaległości czynszowe, ale też za prąd czy wodę.

Oto oświadczenie Metro Properties

"W imieniu Metro Properties informujemy, że Praktiker przestał być najemcą lokali w zarządzanych przez spółkę centrach handlowych. 31.10.2016 roku Praktikerowi zostały wypowiedziane umowy najmu, z żądaniem zwrotu zajmowanych powierzchni. Było to związane z zaległymi płatnościami Praktikera wobec Metro Properties, o znacznej wysokości. W poniedziałek, 30.01.2017 roku na podstawie tytułów wykonawczych, Praktiker został wezwany do dobrowolnego opuszczenia zajmowanych lokali. Ponieważ firma nie opuściła lokali w wyznaczonym przez komornika terminie, komornik, działający zgodnie z polskim prawem, przeprowadził eksmisję.

Podjęte przez Metro Properties działania nie są skierowane do majątku dłużnika wchodzącego w skład masy sanacyjnej i są w całości zgodne z prawem. Spółka Metro Properties zwróciła się z prośbą do zarządcy o odebranie towarów wchodzących w skład masy sanacyjnej.

Metro Properties jest dzierżawcą centrów handlowych, z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w zarządzaniu tego typu obiektami i budowaniu relacji z najemcami w oparciu o najlepsze praktyki biznesowe. Mimo podejmowanych prób porozumienia, nie otrzymaliśmy ze strony Praktikera propozycji, która dawałby szansę na skuteczne wyjście z tej sytuacji."

Co z towarem z zamkniętych marketów Praktiker? - Dostawcy powinni jak najszybciej się zgłaszać do Praktikera i go odbierać - apeluje Jarczewski.

A co powstanie w miejscu Praktikerów? Nie wiadomo. Wiadomo, że Metro Properties chce te powierzchnie jak najszybciej zrekomercjalizować.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie