Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Praprawnuk dawnego burmistrza odwiedził Mysłowice ZDJĘCIA

tos/mat.prasowe
Praprawnuk dawnego burmistrza odwiedził Mysłowice
Praprawnuk dawnego burmistrza odwiedził Mysłowice Muzeum Miasta Mysłowice
Do Mysłowic z Bellows Falls w st. Vermont USA przybył niezwykły gość - John Leppman, praprawnuk dra Jacoba Lustiga, XIX-wiecznego burmistrza miasta. Po obejrzeniu ekspozycji Muzeum Miasta Mysłowice, wraz z grupą towarzyszących mu osób (Bogusław Polak z Miejskiego Towarzystwa Historycznego im. Jacoba Lustiga, Adam Plackowski i Wojciech Kubowicz z Muzeum Miasta Mysłowice oraz tłumaczka Katarzyna Bułanowska) rozpoczął zwiedzanie Mysłowic.

W poniedziałek, 18 czerwca, John Leppman w Mysłowicach. Trasa zwiedzania wiodła przez Promenadę, Przewiązkę do Urzędu Miasta, w którym gość spotkał się z prezydentem Edwardem Lasokiem. Po przekazaniu pamiątek, zwiedzeniu urzędu i zapoznaniu się z zarządem, zwiedzono salę rady miejskiej, gdzie Jacob Lustig przewodniczył obradom deputacji miejskiej. Amerykański gość dokonał też wpisu do księgi pamiątkowej.

Zobacz zdjęcia:

Następnie grupa udała się w kierunku mysłowickiego cmentarza żydowskiego. Odwiedzono miejsca związane z życiem słynnego mysłowickiego lekarza, kronikarza i radcy miejskiego. Rozpoczęto od miejsca lokalizacji synagogi – zburzonej przez Niemców w 1939 r. Odwiedzono dom Lustiga przy ul. Grunwaldzkiej, miejsce, w którym stał dawny ratusz oraz pokazano budynek starej bożnicy przy placu Mieroszewskich (obecnie Dom Ludowy). Po dotarciu na cmentarz żydowski przy ul. Stawowej John Leppman oddał hołd swojemu słynnemu prapradziadkowi – przy jego grobie. Obejrzał najstarsze nagrobki oraz wystawę plenerową poświęconą społeczności żydowskiej w Mysłowicach.

Kolejnym punktem wizyty było zwiedzenie szybu Bończyk i miejsca, gdzie kiedyś stał szpital miejski (przy ul. Wałowej), w którym leczył sławny lekarz. Po powrocie do Muzeum nastąpiło spotkanie z mieszkańcami i pasjonatami historii miasta. Dyrektor Muzeum wręczył pamiątki oraz tytuł Honorowego Członka Towarzystwa Miłośników Historii im. Jacoba Lustiga – nadanego przez Stowarzyszenie.

Dr Jacob Lustig urodził się w 1810 roku we wsi Adamowice w powiecie raciborskim na pruskim Górnym Śląsku, jako syn karczmarza Abrahama Lustiga (Abrahama syna Joela) i Marii z domu Boehm. Uczęszczał do szkoły podstawowej i średniej w Raciborzu, a następnie studiował medycynę w Królewskim Uniwersytecie Wrocławskim. W 1835 r. ukończył studia uzyskując dyplom doktora medycyny i chirurgii. Temat jego pracy dyplomowej dotyczył wywoływania porodu u kobiet.

W 1836 r. dr Jacob Lustig osiadł na stałe w osadzie targowej Mysłowice, w której rozpoczął praktykę lekarską, będąc przez dłuższy czas jedynym lekarzem w okolicy. Zamieszkał w kamienicy przy ulicy Pszczyńskiej (Grunwaldzkiej) 6, w której dziś znajduje się Apteka Staromiejska. Ożenił się w 1843 r. z Sarą, córką Moritza i Marii Ringów z Koźla, z którą miał sześcioro dzieci: Klarę (1847-1930; jej potomkowe żyją w Niemczech i USA), Eugenię (ur. 1847), Helenę (ur. 1849; jej wnukiem jest dr John A. Leppman z USA), Arnolda (1851-1910; lekarz w uzdrowisku w Gorlicach, bezdzietny), Adelę (ur. 1853; była panną do śmierci) i Idę (ur. 1855; popełniła samobójstwo w dzieciństwie).

Od 1840 r. Jacob Lustig był członkiem Deputacji Miejskiej, a w latach 1847-1857 piastował funkcję jej przewodniczącego. W 1851 r. doprowadził do podjęcia przez rzeczoną Deputację uchwały o utwardzeniu ulic Mysłowic brukiem. Od 1857 r. był dyrektorem szpitala miejskiego oraz radcą sanitarnym magistratu (czyli zarządu miasta). Przez wiele lat prowadził protokolarz miejski. Jego głównie zasługą było przywrócenie Mysłowicom w 1858 r. ograniczonej ordynacji miejskiej, a w 1862 r. - pełnych praw miejskich. W tym też roku został wybrany przewodniczącym Rady Miasta Mysłowice I kadencji (1862-1864). Pewnie zostałby i burmistrzem, ale obowiązywało wtedy prawo nakazujące wybór burmistrza spoza mieszkańców miasta.

Był pierwszym badaczem historii Mysłowic, a także członkiem Towarzystwa Historii i Starożytności Śląska. W 1867 r. ukazała się drukiem napisana przez niego w 1866 r. pierwsza (i przez 100 lat jedyna) monografia historyczna miasta pod tytułem "Historia miasta Mysłowice na Górnym Śląsku" (oryg. niem. "Geschichte der Stadt Myslowitz in Oberschslesien"). Książka ta pozostaje do dziś dla miłośników miasta bezcenną skarbnicą wiedzy o Mysłowicach średniowiecznych i nowożytnych. Wiele wykorzystanych w niej źródeł już nie istnieje, przez co jest ona ich jedynym przekaźnikiem.

W 1848 r. dr Lustig brał znaczący udział w zwalczaniu epidemii cholery w kongresowym Królestwie Polskim (prawdopodobnie w Modrzejowie i okolicach), za co został nagrodzony tytułem kawalera (rycerza) Cesarsko-Rosyjskiego Orderu Św. Stanisława III klasy wraz z odpowiednim krzyżem orderowym. Zaprzyjaźnił się w 1851 r. z czasowo przebywającym w Mysłowicach francuskim powieściopisarzem Aleksandrem Dumasem synem, zapraszając go często do swego domu. Prof. A. Sulik podaje, że Jacob Lustig znał sześć języków: niemiecki, polski, rosyjski, francuski, łacinę i grekę. Do tego zestawu należy zoczywistych względów dodać także jidysz (dialekt języka niemieckiego używany przez Żydów w Modrzejowie), hebrajski (w którym odczytywano w synagodze Stary Testament), śląską godkę (górnośląski dialekt języka polskiego) i Schläsiche Sproache (śląski dialekt języka niemieckiego). Lustig był też (wg A. Sulika) świeckim przewodniczącym Gminy Żydowskiej w Mysłowicach, która w jego czasach skupiała 16 % ogólnej liczby mieszkańców miasta.

Dr Lustig zmarł w Mysłowicach, w 1874 r. Cytat z księgi zgonów: "Według rozprawy z 30 marca 1874 (tom VII, strona 194,
akt w sprawie poświadczenia zgonów Żydów), wyznający żydowską wiarę dr med. Jacob Lustig, tutejszy, zmarł 28 marca 1874, rano o godzinie drugiej, w wieku 63 i pół roku, na skutek dolegliwości wątroby. Wpisano [w:] Mysłowice, 31 marca 1874 roku. Baumgart przewodniczący powiatu / Wollmann protokolant" (tłum. A. Sulik, 2018) W 1910 r. władze Mysłowic (burmistrzem był wtedy dr Joseph Heuser) uhonorowały zmarłego nadając jego imię obecnej ulicy Lompy (niem. Dr. Lustigstrasse), a także skwerowi u zbiegu ulic Krakowskiej, Katowickiej i Oświęcimskiej (niem. Dr Lustigplatz), zwanemu obecnie, po przebudowie, "skarpą". Rok później jedna z córek Lustiga podarowała Mysłowicom 150 cennych książek z prywatnego księgozbioru swego ojca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!