MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prasówka 9.09.2024 - wydarzenia dnia, podsumowanie z wczoraj - sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego

Redakcja Wiadomości
Wideo
od 16 lat
Przygotowaliśmy dla Ciebie poranną prasówkę. Zobacz artykuły, które nasi czytelnicy czytali najchętniej wczoraj, 8.09. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Pielgrzymi w Częstochowie. Tylko w Częstochowie ludzie rozumieją, co czują protestujący lokalsi w Barcelonie. Tam protestowano na ulicach”?

Prasówka 9.09: top 3 artykuły z wczoraj

Oto lista najpopularniejszych wczoraj wiadomości. Czy miałeś okazje przeczytać je wszystkie?

📢 Pielgrzymi w Częstochowie. Tylko w Częstochowie ludzie rozumieją, co czują protestujący lokalsi w Barcelonie. Tam protestowano na ulicach

Gdy mieszkańcy Barcelony strzelają do przyjezdnych z pistoletów wodnych i protestują na ulicach swojego miasta przeciwko masowej turystyce, w Częstochowie, która również przeżywa w tym czasie oblężenie, strzelają armaty. Wszystko oczywiście z okazji świąt maryjnych, które przyciągają na Jasną Górę tysiące pielgrzymów rocznie. W sumie przez cały rok jest to nawet kilka milionów ludzi odwiedzających sanktuarium. Jak mieszkańcy miasta dają sobie z tym radę? Czy samorząd zarabia, czy może dokłada "do interesu"?

Nie przegap promocji!

📢 Te urządzenia pożerają więcej prądu niż lodówka, pralka czy telewizor! Sprawdź, co zużywa teraz najwięcej prądu w domu

Rachunki za prąd w Polsce rosną - ich wysokość może naprawdę zaskoczyć! Wiele osób stara się oszczędzać prąd. Warto wiedzieć, które urządzenia zużywają najwięcej prądu w domu, aby obniżyć opłaty i zmniejszyć rachunki za prąd. Co teraz zużywa najwięcej energii w domu? Jedno urządzenie pożera więcej prądu niż pralka, lodówka czy telewizor! Zobacz, które urządzenia pobierają teraz najwięcej energii elektrycznej.

📢 Ostatni dzień Gwarków. T.Love z Muńkiem Staszczykiem zakończyli z pompą święto Tarnowskich Gór

To już jest koniec, nie ma już nic. Gwarki 2024 oficjalnie zakończone. Finałem święta Tarnowskich Gór były koncerty Anny Jurksztowicz, Andrzeja Piasecznego i zespołu T.Love z Muńkiem Staszczykiem.

Czytaj wygodniej najważniejsze wiadomości

Materiały promocyjne partnera

Prasówka 9.09: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały wczoraj uwagę czytelników. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Wyjątkowe dożynki gminy Chybie 2024. Przez powiat cieszyński przejechał jeden z najpiękniejszych korowodów dożynkowych w regionie

Gmina Chybie (pow. cieszyński) 8 września świętuje zakończenie tegorocznych żniw. Uroczyste obchody na Śląsku Cieszyńskim to między innymi barwny, tradycyjny korowód dożynkowy z pięknie przystrojonymi maszynami rolniczymi, bardzo pomysłowe dekoracje i tradycja podtrzymywana przez zespoły regionalne.

📢 Pochód Gwarkowski 2024. Tarnowskie Góry "odwiedziło" blisko 400 postaci historycznych. Wśród nim Jan III Sobieski

Blisko 400 postaci historycznych i ponad 1000 uczestników. Pochód Gwarkowski w Tarnowskich Górach jak zwykle przyciągnął tłumy. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była 240. rocznica założenia Kopalni Fryderyk. Ta edycja była zupełnie wyjątkowa. Na wydarzeniu zostały zaprezentowane nowe postaci, cesarzowa Eleonora Gonzaga oraz arcyksiężniczka Eleonora Habsburżanka.

📢 Dożynki gminy Godów w powiecie wodzisławskim. Tu zawsze jest magicznie - kolorowy, radosny korowód zrobił ogromne wrażenie

Godów (pow. wodzisławski) święto plonów obchodzi każdego roku niezwykle okazale. Nie inaczej jest i tym razem. W sobotę 7 września, barwny korowód przeszedł ulicami pod urząd. Nie zabrakło w nim koni, bo gmina słynie z ich hodowli. Część oficjalna była w muszli koncertowej. Następnie wystąpiły miejscowe zespoły dziecięce i śpiewacze, koncertowała Orkiestra Dęta z Gołkowic. W programie jeszcze: koncert grup Dream Label i Pogwizdani oraz zabawa taneczna z DJ. Jeśli macie ochotę na fajne spędzenie sobotniego wieczoru, można pojechać do Godowa.

📢 Gigantyczny most na Odrze. Obiekt zastąpi wysłużony prom, którym mieszkańcy podróżowali od niemal 80 lat

Wykonano już ponad 16 proc. prac związanych z budową nowego mostu na Odrze. Obiekt połączy gminy Nędza i Rudnik, a ma zastąpić wysłużoną przeprawę promową, którą poruszają się mieszkańcy tej części regionu od blisko 80 lat. Często jednak przeprawa bywa nieczynna. Zobaczcie aktualne zdjęcia z budowy.

📢 Województwo częstochowskie - będzie reaktywacja? Bielsko-Biała przodem, ale w Częstochowie jeszcze nie stracili rozsądku

Województwo śląskie zaczyna rozpadać się na naszych oczach. Bielscy radni podjęli uchwałę, która ma na celu zainicjowanie działań oraz utworzenie najpóźniej do 2029 roku nowego województwa. W Częstochowie, która od 25 lat jest miastem powiatowym, coraz więcej polityków przebiera nogami na myśl o reformie administracyjnej Polski. Pod Jasną Górą nikt nie powie, że województwo częstochowskie jest niepotrzebne - duma na to nie pozwala, ale nikt też wprost nie powie, że reaktywacja województwa rozwiązałaby wszystkie problemy - dzisiaj już zaledwie 200-tysięcznego - miasta.

📢 Gwarki 2024 - impreza w Tarnowskich Górach trwa w najlepsze. Dzień drugi pod znakiem dobrego rapu. Kaliber 44 "pozamiatał"

@bryska - gwiazda młodego pokolenia i legenda polskiej sceny muzycznej - Kaliber 44. Jak zwykle cały Rynek był zapełniony także podczas drugiego dnia Gwarków 2024. Ależ to były koncerty! Tego mieszkańcy Tarnowskich Gór tak szybko nie zapomną.

📢 Dzień, w którym Rysiek Riedel świętowałby urodziny. Europoseł i fan Dżemu, Łukasz Kohut, wybrał 15 najlepszych piosenek legendarnej kapeli

Rysiek Riedel, legendarny wokalista Dżemu, 7 września skończyłby 68 lat. - Miał autentyczną charyzmę. To był człowiek, który pozostał sobą, co nie jest łatwe w świecie show-biznesu. Wizerunkiem wyprzedzał swoje czasy, w tym kapeluszu, kowbojkach, długich rozpuszczonych włosach, a czasem w warkoczach - wspomina Łukasz Kohut, europoseł z Rybnika, od lat wielki fan Dżemu. Co znalazło się na jego liście 15 najlepszych piosenek tej śląskiej grupy?

📢 Plac Akademicki w Bytomiu wpisany na listę zabytków. Ma fontannę i dwa schrony. Jego zabudowa nie zmieniła się od 100 lat

Plac Akademicki w Bytomiu został niedawno wpisany na listę zabytków. Zapraszamy na wyjątkowy spacer po placu, otoczonym z jednej strony modernistycznymi kamienicami z początku XX wieku, z drugiej ekspresjonistycznymi budynkami z lat dwudziestych. W jego centrum znajduje się piękny skwer z urzekająca fontanną pośrodku. Spostrzegawczy znajdą tu nawet przeciwlotnicze schrony.

📢 Kolonia Piaski w Czeladzi - zabytkowe osiedle robotniczo-urzędnicze z kościołem. Początek dała kopalnia „Ernest-Michał"

Czeladź ma wieloletnie górnicze tradycje. To właśnie tu powstała przed dziesięcioleciami Kolonia Piaski. To zespół budynków pokopalnianych, objętych od przeszło 30 lat ochroną wojewódzkiego konserwatora zabytków, jako typowego osiedla robotniczo-urzędniczego z lat przedwojennych. Budynki pracowników dozoru wyższego, domy dozoru niższego i piętrowe budynki robotników nadają wyjątkowo przejrzysty charakter starej kolonii na Piaskach. Wszystkie budynki, które przetrwały, zamieszkane są do dziś.

📢 Za nami Rock na Plaży w Tychach. Gwiazdami Illusion i Dżem - "Nóż" i "Czerwony jak cegła" nad jeziorem Paprocany

Zorganizowane w Tychach wydarzenie pod nazwą Rock na Plaży już za nami. Impreza odbyła się nad jeziorem Paprocany 7 września. Rozpoczęła się o godzinie 15.00 konkursem kapel rocka, zaś ostatni punkt programu stanowił koncert legendarnego zespołu Dżem. Organizatorem sobotniego wydarzenia było Miejskie Centrum Kultury w Tychach. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy.

📢 Zaglądamy do odnowionej części zamku w Olsztynie. Wieczorami słychać tu podobno brzęczące łańcuchy, jęki i przekleństwa...

Jurajski Olsztyn, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, działa elektryzująco. Za sprawą organizowanych tam imprez i różnego rodzaju wydarzeń, miasto tętni życiem. Największą atrakcją są jednak ruiny tamtejszego zamku. Od niedawna można też zwiedzać zrekonstruowaną część obiektu. Zajrzyjcie z nami do środka, a przy okazji przypomnijcie sobie niektóre legendy związane z tym miejscem.

📢 Najdziwniejszy blok na Śląsku - przed rozbiórką słynnej "willi" byli tam architekci SARP. "Połączenie samowoli budowlanej z horror vacui"

Pierwsza część rozbiórki słynnej "willi na bloku" w Jastrzębiu dobiega końca. Dziwaczna nadbudowa, która powstała kilkadziesiąt lat temu na jednym z bloków przy ul. Północnej, powoli znika. Jeszcze przed rozpoczęciem prac rozbiórkowych, wejść do środka nadbudowy mieli okazję architekci Stowarzyszenia Architektów Polskich z Katowic. - To czego się spodziewaliśmy po wyglądzie z zewnątrz, a to co zastaliśmy wewnątrz to dwie różne sprawy - mówi Katarzyna Hołda-Milczyńska, manager Galerii Architektury SARP w Katowicach.

📢 Marsz Równości 2024 w Katowicach. Przeszedł ulicami miasta już ósmy raz. "Nie zatrzymacie nas. Jesteśmy tsunami równości!"

Marsz Równości przeszedł ósmy raz ulicami Katowic. Tegorocznemu wydarzeniu przyświecało hasło "Bądźmy głosem dla równości!". 7 września maszerujący ulicami miasta domagali się przede wszystkim zapowiadanej ustawy o związkach partnerskich i apelowali o miłość, wolność, tolerancję. "Nie zatrzymacie nas. Jesteśmy tsunami równości!" - apelowała Katarzyna Majchrzak, aktywistka pracująca na rzecz sprzeciwu wobec wszelkiej dyskryminacji. Zobaczcie zdjęcia z tego z wydarzenia.

📢 Awantura na DK 91 w Częstochowie. Dwóch panów uznało, że "wyjaśni" sobie kilka kwestii

Wyjeżdżając na częstochowskie drogi powinniśmy zabrać ze sobą ogromny kubek melisy. Kolejny dzień, i kolejna nerwowa sytuacja zarejestrowana w naszym mieście. Dwóch panów postanowiło sobie "wyjaśnić" sporne kwestie. Zrobili to w dość nietypowym miejscu - dokładnie na DK 91. Pikanterii - choć w tej sytuacji to nie ma większego znaczenia - dodaje jeszcze jeden fakt. Uważni internauci zwrócili uwagę na to, że jeden z nich wysiadł ze swojego samochodu w samych majtkach. Jeśli się jednak uważniej przyjrzeć, to po prostu podwinięte krótkie spodenki.

📢 Święto Rozbarku 2024 w Bytomiu - bito rekord Polski osób ubranych w stroje regionalne. Mnóstwo atrakcji dla całych rodzin

Podczas Święta Rozbarku 2024 w Bytomiu kilkaset osób próbowało pobić rekord Polski. Ubrani w regionalne stroje uhonorowali i podkreślali tradycje i zwyczaje regionu, a jednocześnie nawiązali do 770. rocznicy nadania praw miejskich. Święto Rozbarku to wydarzenie z atrakcjami dla całych rodzin, tak aby wspólnie świętować dziedzictwo kulturowe dzielnicy Rozbark. Poznajcie program i zobaczcie zdjęcia z próby pobicia rekordu Polski.

📢 W Tarnowskich Górach czas liczy się od Gwarków do Gwarków. To jednak pochód jest najważniejszym wydarzeniem. Kogo zobaczymy w tym roku?

Pochód Gwarkowski wpisano w tym roku na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To fenomen w skali kraju. Mieszkańcom Tarnowskich Gór nie trzeba wyjaśniać wyjątkowości corocznego wydarzenia. Same Gwarki to dla tarnogórzan coś więcej niż tylko święto miasta. Sam pochód, pełen barwnych postaci i historycznych odniesień, jest jak fajerwerki na zakończenie – spektakularny. To prawdziwa tradycja, która od 67 lat tworzy wyjątkowy klimat. Jakie postacie historyczne zobaczymy w tym roku? Zdradzamy, kto wystąpi i jaki ma związek z miastem.

📢 Koszykarskie gwiazdy w Parku Sieleckim w Sosnowcu. Zobaczcie zdjęcia z turnieju turnieju Lotto 3x3 Ligi

W Parku Sieleckim w Sosnowcu odbył się pierwszy turniej LOTTO 3x3 Ligi w sezonie 2024/25. Kibice zobaczyli świetne mecze i przeżyli mnóstwo emocji. Zobaczcie zdjęcia i wyniki z tych zawodów.

📢 Spacer po Nikiszowcu - tak dzielnica Katowic wyglądała 100 lat temu. Już wówczas osiedle zachwycało

Nikiszowiec 100 lat temu? Zobaczcie zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zapraszamy na historyczny spacer uliczkami jedynego takiego osiedla robotniczego w Europie. Przejdźmy się razem ulicami: księdza Ficka, Giszowiecką, świętej Anny, zerknijcie z nami na Plac Wyzwolenia. To jedyne takie miejsce w Europie, które na Śląsk rokrocznie przyciąga tysiące turystów. Co jest tam takiego niezwykłego? Poczytajcie nasz tekst i ZOBACZCIE niezwykłe zdjęcia z lat 20 i 30 XX wieku.

📢 Niezwykłe dożynki w Gorzycach. Zaprezentowało się 12 sołectw. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Piersi. Zobaczcie ZDJĘCIA

Gorzyce w powiecie wodzisławskim zachwyciły w niedzielę 8 września bogactwem kultury i tradycji. Przez zieloną gminę przejechał korowód dożynkowy z przepięknymi koronami żniwnymi, które wykonały koła gospodyń wiejskich z poszczególnych sołectw. Zaprezentowały się mażoretki Rapid, tegoroczne mistrzynie Europy. Na trybunie parlamentarzyści i samorządowcy. Wieczorem na uczestników czeka zabawa do kubańskich rytmów Jose Torres & Havana Dreams. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Piersi.

📢 7. Marklowicki Zlot Motocykli - kawalkada potężnych maszyn przejechała ulicami. Koncertowały zespoły rockowe

Parada motocykli ulicami Marklowic zelektryzowała fanów motoryzacji. Zjechali do podwodzisławskiej gminy z całego regionu. Warto było, w sznurze wypucowanych na blask maszyn były przeróżne rodzaje, marki i modele jednośladów oraz trójkołowców. 7. Marklowicki Zlot Motocykli trwał do późnego wieczora. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia.

📢 Dożynki w Marklowicach z Teresą Werner. Zabawy, koncerty i konkursy - na najładniej udekorowaną posesję i domową lemoniadę ZDJĘCIA

Marklowiczanie (powiat wodzisławski) świętują dożynki po raz 30. W niedzielę 8 września, ulicami gminy przejechał korowód. Potem wybrano najciekawszy uczestniczący w nim pojazd, a było w czym wybierać. Wydarzenie w Marklowicach stało pod znakiem licznych konkursów – na najlepszy mus owocowy i warzywny, najładniej udekorowaną posesję i najsmaczniejszą domową lemoniadę. Gwiazdą wieczoru będzie Teresa Werner. Zobaczcie zdjęcia.

📢 Śląska Fiesta na Gwarkach. Muzyczni partyzanci co roku organizują nielegalny pochód w Tarnowskich Górach

Tarnogórskie Gwarki odbywają się w niedzielę pod znakiem Pochodu Historycznego. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że to nie jedyny pochód podczas święta Tarnowskich Gór. Po godz. 22, gdy panuje cisza nocna, w pierwszy dzień Gwarków wychodzą na rynek muzyczni partyzanci i rozpoczynają prawdziwą śląską fiestę! SBQ Brass Band przez 13 lat wprowadził do miasta nową tradycję. Początki jednak nie były łatwe. Spisywanie przez policję i wysyp mandatów nie powstrzymały dętych rock’n’rollowców. Muzykują nocą w mieście i porywają tłumy do tańca.

📢 Przystanek PRL - kultowe auta sprzed lat przejechały ulicami Jastrzębia. W mieście trwa impreza z minionej epoki

Była parada samochodów, motocykli i rowerów wyprodukowanych w tamtych czasach. Będą także koncerty, a nawet sztuka teatralna. 8 września w Jastrzębiu odbywa się impreza w stylu PRL - "Przystanek PRL". Po ulicach miasta można przejechać się kultowym "ogórkiem". Jest też okazja napić się oranżady z saturatora. Zobaczcie zdjęcia.

📢 Magiczny staw Janina w Katowicach to oaza zieleni i spokoju. Idealne miejsce na spacer nie tylko w trakcie weekendu

Staw Janina w Katowicach-Giszowcu leży nieopodal drogi do Bielska-Białej. Bujna zieleń i tafla wody sprawiają, że można tu odpocząć w „miłych okolicznościach przyrody”. To miejsce chętnie odwiedzane jest przez spacerowiczów i rowerzystów. Zabieramy was na niedzielny spacer nad Janinę "złapaną" w obiektywie naszej fotoreporterki Kariny Trojok.

📢 Katowice koncertowo świętują 159. urodziny. Artur Rojek i Natalia Przybysz - muzyczna plejada gwiazd w Strefie Kultury

Strefa Kultury w Katowicach zapełniła się 7 września fanami dobrej muzyki. Wszystko za sprawą koncertu, zorganizowanego 7 września z okazji 159. urodzin Katowic. - Jako gospodyni sytuacji byłam bardziej przejęta. Dużo nowości, gości. Raz się pomyliłam, mieliśmy trochę technicznych problemów, ale atmosfera była wspaniała. Czułam przepływ dobrej energii - przyznała po koncercie Natalia Przybysz, która była jednym z dyrektorów artystycznych (obok braci Kacperczyk) tegorocznej imprezy. Na koncercie artystka nagrywała też teledysk.

📢 Mercure Szczyrk Resort miał przyjmować gości od 1 września. Jednak najdłuższy hotel w Europie rozpocznie pracę nieco później

1 września działalność miał rozpocząć najdłuższy hotel w Europie. Mercure Szczyrk Resort, znajdujący się w Beskidach u stóp Skrzycznego, gości przyjmie nieco później. Wciąż jeszcze trwają ostatnie prace wykończeniowe i przygotowania do otwarcia, które zostało przesunięte na 9 września.

📢 III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. Katowicka placówka to jedna z najpiękniejszych szkół w woj. śląskim

Budynek III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach to żywa kronika miasta, miejsce, które skrywa w sobie historię i urok minionych czasów. Budynek, wzniesiony pod koniec XIX wieku w neogotyckim stylu, wyraźnie wyróżnia się na tle nowoczesnych zabudowań przy ulicy Mickiewicza. Smukłe wieżyczki, misterna rozeta oraz bogato zdobione łukami wejście niemal magnetycznie przyciągają spojrzenia przechodniów. Jeszcze bardziej zachwyca wnętrze szkoły. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia Marzeny Bugały-Astaszow, fotoreporterki Dziennika Zachodniego.

📢 To oni budowali Katowice. Architekci, politycy i przedsiębiorcy. 20 postaci, dzięki którym to dziś poważne miasto

Z okazji urodzin Katowic wybraliśmy 20 postaci, które naszym zdaniem miały ogromny wpływ na dzisiejsze miasto. Takie, jakie widzimy z okien naszych domów, przejeżdżając autobusem czy tramwajem, spacerując po ulicach. Prawie codziennie mijamy charakterystyczne budynki i miejsca, które mają swoje historie i swoich twórców. Właśnie ich chcemy przypomnieć. Oprócz architektów są tu przedsiębiorcy i politycy, bo to często oni inspirowali, kreowali, mieli swoją wizję miasta. Nasz wybór to propozycja. Można się z nim nie zgadzać.

📢 Pyskowicki Bieg Mamuta za nami. Skąd wzięła się nazwa? Zobaczcie zdjęcia startujących

7 września odbył się Pyskowicki Bieg Mamuta. Startującym dopisała - może aż za bardzo - pogoda, a humory było do niej adekwatne. Zobaczcie zdjęcia z sobotniego wydarzenia.

📢 Nocą biegli i maszerowali ulicami Czerwionki. 13. Nocny Bieg Uliczny w Czerwionce-Leszczynach za nami. Rywalizowało blisko dwieście osób

Na dwóch dystansach rywalizowali biegacze, którzy wzięli udział w Nocnym Biegu Ulicznego w Czerwionce-Leszczynach. Do pokonania mieli odległość 5 lub 10 kilometrów. Trasa wiodła spod czerwieńskiej hali targowej, m.in. przez osiedle zabytkowych familoków. Zobaczcie zdjęcia.

📢 Pożar w Bytomiu. Płonął opuszczony budynek mieszkalny, w akcji brało udział prawie 50 strażaków. Obeszło się bez ofiar

W sobotę, 7 września 2024 roku tuż przed godziną 1.00 , przy ulicy Ludwika Pasteura w Bytomiu doszło do pożaru. Płonął opuszczony budynek mieszkalny, do którego wejścia były zamurowane. W akcji gaśniczej zakończonej nad ranem wzięło udział 18 zastępów strażackich, czyli 49 strażaków. Nie ma osób poszkodowanych.

📢 Będzie masowa likwidacja szkół? "Czekają nas bardzo trudne decyzje, bo czasy idą trudne". Trendu demograficznego nie oszukamy

Za sprawą reform, które dotknęły szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe, a także niżu demograficznego, liczba uczniów drastycznie spada. - Musimy przygotować się na to, że w perspektywie 10-20 lat będzie trzeba podjąć zdecydowane działania w kierunku racjonalizacji sieci szkół, bo nie ma dzieci - komentuje Łukasz Pabiś, wiceprezydent Częstochowy nadzorujący między innymi oświatę. Trend związany z niższą liczbą uczniów widać w wielu placówkach w całym województwie. To ogromne wyzwanie dla samorządów, bo te będą musiały dokładać coraz więcej do utrzymania placówek.

📢 Rozbiegane Witosa w pełnym słońcu. Zobaczcie zdjęcia i wyniki z niedzielnego biegu w Katowicach

Bieg Rozbiegane Witosa wpisuje się już kalendarz podobnych wydarzeń na Śląsku. Zobaczcie zdjęcia z drugiej edycji wydarzenia, która odbyła się w niedzielę 8 września.

📢 Naziści w Zawierciu: Getto z ponad 7,5 tys. Żydów i fabryka Luftwaffe. Poznaj zapomnianą historię

W czasie okupacji niemieckiej społeczność żydowska, przebywająca w zawierciańskim getcie, liczyła ponad 7,5 tys. osób. Większość z nich pracowała w zakładzie produkujący odzież dla Luftwaffe, znajdującym się terenach Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie. Zmagania z terrorem przeżyła tylko garstka, pozostawiając wspomnienia, relacje i zeznania. 24 sierpnia br. minęło 81 lat od likwidacji zawierciańskiego getta. Marcin Bergier, historyk, badacz losów zawierciańskich żydów oraz opiekun zawierciańskich cmentarzy żydowskich, stworzył materiał wideo, prezentujący losy zawierciańskiej społeczności żydowskiej za czasów okupacji, który prezentujemy.

📢 Złe wieści dla Rakowa, Górnika i Ruchu. Minister sportu znalazł... pieniądze, które miały pójść na budowę stadionów

Prawie 104 mln zł na budowę nowego stadionu Ruchu Chorzów, co najmniej 40 milionów złotych na podobny cel dla Rakowa Częstochowa i 45 milionów na czwartą trybunę Górnika Zabrze - to obietnice składane przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego podczas przedwyborczego objazdu w naszym regionie. Po raz kolejny zapytaliśmy obecnego ministra sportu i turystyki Sławomira Nitrasa co słychać w kwestii ich realizacji.

📢 Mamy listę śląskich klubów, które dostaną pieniądze z Ministerstwa Sportu. Zobaczcie o jakich kwotach mowa

Już wiemy, które śląskie kluby wezmą udział w programie "Klub Pro". Sprawdźcie, gdzie i ile pieniędzy trafi z systemu o jakim mówił minister sportu Sławomir Nitras.

📢 BMW na trzech kołach pędziło przez Tychy. 72-latka ścigały patrole policji. ZOBACZCIE FILM

BMW na trzech kołach pędzi przez miasto. Za autem ciągnie się siwy dym, a na „bombach” gnają patrole policji. Kierowca nie reaguje na żadne sygnały. Uszkodzone, przednie lewe koło nie przeszkadza w rajdzie. To nie jest scena z filmu akcji klasy D. To działo się naprawdę w Tychach w biały dzień. Zobaczcie ten FILM.

📢 Kobiecy boks od kulis. Zobaczcie świetne zdjęcia z gliwickich mistrzostw Śląska

W Gliwicach odbyły się XIX Mistrzostwa Śląska w boksie kobiet. Zobaczcie jak ta impreza wyglądała w obiektywie naszego fotoreportera Arkadiusza Goli oraz dziennikarza Rafała Musioła.

📢 Fotoreporterzy DZ prezentują: 25 zdjęć Katowic na urodziny stolicy naszego województwa

W środę 11 września przypada 159. rocznica nadania praw miejskich Katowicom. Przymierzając się do obchodów jubileuszu stolicy województwa przedstawiamy wyjątkową galerię zdjęć Katowic. Jej autorami są fotoreporterzy i fotoreporterki DZ w tym m.in.: Zygmunt Wieczorek, Bogdan Krasicki, Rafał Klimkiewicz, Lucyna Nenow, Marzena Bugała-Astaszow, Bogdan Kułakowski i Karina Trojok, która dokonała wyboru zestawu. - Niektóre zdjęcia mogą zaskoczyć i sprowokować pytania: jak zostały wykonane? W jakim miejscu stała osoba, która je zrobiła? Mam nadzieję, że zaproszą odbiorców do tej intelektualnej zabawy - mówi Karina Trojok.

📢 Restauracje z pięknym widokiem w województwie śląskim. Tutaj warto wybrać się z wyjątkową osobą. Te miejsca to raj dla oczu i podniebienia

Jeśli szukasz miejsca, gdzie możesz nie tylko dobrze zjeść, ale też nacieszyć oczy widokiem, województwo śląskie ma kilka miejscówek, które na pewno Cię zachwycą. Wyobraź sobie: siedzisz przy stoliku, delektujesz się pysznym jedzeniem, a za oknem rozciąga się krajobraz, który mógłby spokojnie stać się tapetą na komputerze.

📢 Ogromny pożar nieużytków w Zabrzu został opanowany. Spaliło się składowisko odpadów i warsztat samochodowy

Do ogromnego pożaru nieużytków doszło 7 września br. przy ul. Sierakowskiego w Zabrzu-Zaborzu. Palił się teren nieużytkowy o powierzchni ponad 2 hektarów, ogień zajął też teren składowiska odpadów w mauzerach. Na miejscu pracowało 30 zastępów straży pożarnej z całego województwa. W wyniku tego zdarzenia doszło także do pożaru sąsiedniego warsztatu mechanicznego. Trwa dogaszanie pogorzeliska.

📢 Jakie utrudnienia od 9 września w Katowicach? Ruszy remont wiaduktu na Bagiennej. Problemy na kolei są już dzisiaj

Co się stanie 9 września w Katowicach? Ruszy przebudowa wiaduktu na Bagiennej, w związku z czym jedna jezdnia zostanie wyłączona z ruchu. A to oznacza oczywiście korki i problemy dla kierowców. W piątek 6 września pasażerowie kolei mogli odczuć pośrednio skutki szeroko zakrojonych prac.

📢 Katowice dziś i 150 lat temu. Wyjątkowa podróż w czasie z okazji 159. urodzin miasta. Historia i współczesność. To trzeba zobaczyć

Przeszło 150 lat temu powstały pierwsze zdjęcia Katowic. Wykonał je L.A. Lamche. Dziś jego śladem ruszyła Marzena Bugała-Astaszow, reporterka DZ. Na tych kadrach widać jak zmieniło się miasto na przestrzeni lat, co pozostało z jego początków, w jaki sposób przeszłość wpisuje się w teraźniejszość. Zabieramy was na spacer, który jest podróżą w czasie. Jesteście gotowi?

📢 Poważna awaria na torach w Katowicach. Sytuacja jest opanowana. Na czas prac wstrzymany był ruch pociągów

8 września nad ranem doszło do uszkodzenia sieci trakcyjnej na odcinku Katowice-Katowice Zawodzie - informuje zespół prasowy PKP. Wstrzymany został ruch pociągów na tym odcinku, a zmiany w kursowaniu dotyczą m.in. składów w kierunku Warszawy i Krakowa. Pasażerowie muszą liczyć się z opóźnieniami i zmianą organizacji przejazdów. AKTUALIZACJA: O godzinie 9:20 zakończono naprawę sieci trakcyjnej.

📢 Kwartał Dworcowa w Katowicach to powrót do wzorców klasycznych miast - inwestor wylicza zalety i pokazuje wizualizacje

Widzę w tym działaniu powrót do sprawdzonych wzorców klasycznych miast. Kamienice tworzą kwartały w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach - mówi o Katowickim Kwartale Dworcowa, Tomasz Konior, główny architekt w pracowni Konior Studio. Według twórców projektu, Kwartał ma być przykładem rewitalizacji, która nie tylko ocali historyczną zabudowę, ale też wprowadzić zmiany ożywiające ścisłe centrum śląskiej aglomeracji. Inwestycja Grupy Epione, realizowana według projektu pracowni architektonicznej Konior Studio, ma się również wpisać w koncepcję zrównoważonego miasta.

📢 Gliwice: Podczas XXX Jubileuszowej Wielkiej Gali Izby wręczono nagrody dla najbardziej zasłużonych w rozwój Śląska

XXX Wielka Gala Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz XV edycja Konkursu „Marka-Śląskie” to wyjątkowe wydarzenia, które mają na celu promowanie oraz nagradzanie najlepszych firm, organizacji i instytucji z woj. śląskiego, przyczyniających się do jego dynamicznego rozwoju gospodarczego, kulturalnego i społecznego. Tegoroczna edycja jest szczególnie wyjątkowa, gdyż jubileuszowe uroczystości były okazją do podsumowania wieloletnich działań oraz osiągnięć, a także do świętowania jubileuszu 165-lecia powstania pierwszej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach.

📢 Festiwal Summer Chill w Częstochowie. Młodzież zakończyła cykl wakacyjnych imprez plenerowych

Festiwal Summer Chill wieńczący sezon letnich imprez plenerowych w Częstochowie za nami. Piąta edycja święta częstochowskiej młodzieży do parku Lisiniec przyciągnęła tłumy. Głównymi gwiazdami byli raperzy Jacuś, a następnie Blacha.

📢 Gwarki 2024 w Tarnowskich Górach rozpoczęte. Artur Rojek nie zaśpiewał piosenki "Długość dźwięku samotności". Zrobił to za niego tłum

Gwarki 2024 oficjalnie otwarte. “Wiwat Tarnowskie Góry!” – krzyczeli mieszkańcy podczas otwarcia imprezy. Gwiazdą wieczoru był Artur Rojek, który rozgrzał tłum do czerwoności. Na Rynku, jak zwykle, tłumy. Tym razem jednak święto Tarnowskich Gór odbyło się inaczej. Burmistrz Arkadiusz Czech nie oddał gwarkom symbolicznego klucza do miasta. Zrobił to za niego Bartosz Skawiński, zastępca burmistrza ds. gospodarczych.

📢 Zobaczcie, co kryje się pod dachem katowickiego Spodka. Ta niezwykła konstrukcja jednocześnie "wisi" w powietrzu i utrzymuje obiekt

W miniony weekend opublikowaliśmy zdjęcia zrobione na dachu Spodka pokazując, jak z tej niecodziennej perspektywy wyglądają niektóre z najważniejszych obiektów w Katowicach. Dziś prezentujemy galerię zdjęć, w której można zobaczyć, co kryje się bezpośrednio pod dachem słynnej katowickiej hali.

📢 Dożynki 2024 w Książenicach. Barwny korowód przejechał ulicami sołectwa. Zobaczcie te hasła

Barwny korowód przeszedł w sobotę 7 września ulicami Książenic, sołectwa gminy Czerwionka-Leszczyny. Przemarsz mieszkańców ulicami wsi, rozpoczął tegoroczne obchody dożynkowe, które następnie przeniosły się na boisko Unii Książenice, gdzie zaplanowano dalszą część święta. Zobaczcie zdjęcia z pierwszej części tego wydarzenia.

📢 Korowód dożynkowy w Osinach. Tak się bawią na święcie plonów. Zobaczcie te maszyny

W sobotę 7 września, mieszkańcy Osin, dzielnicy Żor, świętują dożynki. Ulicami miasta przejechał już barwny korowód, po czym rozpoczęła się biesiada dożynkowa. Do późnego wieczora zaplanowano wiele atrakcji. Zobaczcie zdjęcia z pierwszej części wydarzenia.

📢 Knurów: Pożar nieużytków na obszarze hektara w sąsiedztwie lasu

Do pożaru nieużytków, sąsiadującym bezpośrednio z lasem, przy ulicy Wilsona w Knurowie, doszło 7 września br. koło godz. 17.00. Obszar zajęty ogniem wyniósł blisko hektar. Dzięki szybkiej akcji strażaków udało zapobiec się rozprzestrzenianiu się ognia.

📢 Śląskie słowa, którymi w Polsce się nie dogadasz. Znaczą coś zupełnie innego. Czyli śląskie słowa są jakieś inne

Czy Ślązacy wiedzą, kto wynalazł koło? I nie chodzi o to, żeby się wywyższać, choć słowa premier Ewy Kopacz sprzed 9 lat, że "Ślązacy są mądrym narodem", wciąż pozostają w pamięci. Rzecz dotyczy nieporozumień. Mówiąc inaczej, istnieją tematy, w których Ślązacy i Polacy nigdy nie znajdą wspólnego języka. I są na to dowody.

📢 Beskid Śląski na zdjęciach archiwalnych wygląda pięknie i tajemniczo. Mimo tego, że fotografie są czarno-białe, góry zachowały tam swój urok

Beskid Śląski na zdjęciach archiwalnych wygląda pięknie i nieco tajemniczo. Mimo tego, że fotografie są w większości czarno-białe, góry zachowały tam swój urok oraz majestat. Pozbawione na zdjęciach barw, jakie w rzeczywistości układają się w różnorodną paletę, wyglądają niekiedy trochę zagadkowo. W efekcie pobudza to wyobraźnię odbiorcy, który jest w stanie dopełnić w swojej głowie oglądane obrazy. Autorzy fotografii sprzed kilkudziesięciu lat utrwalili beskidzki krajobraz, jaki tworzą górskie zbocza, leśne ścieżki, polany, a także fascynujące widoki, które rozpościerają się ze szczytów i innych punktów widokowych. Chociaż na zdjęciach trudno dostrzec dalszą panoramę – choćby z zarysem Tatr w tle, to jednak można zobaczyć tam piękny beskidzki świat. Fotografie archiwalne, przedstawiające Beskid Śląski to wspaniały obraz położonych w naszym regionie gór, widziany oczami dawnych wędrowców oraz miłośników tych urzekających terenów.

📢 Trwa Częstochowski Festiwal Piwa. Impreza tradycyjnie cieszy się dużym zainteresowanie

Już po raz ósmy częstochowianie mogą delektować się pod chmurką kraftowymi piwami, a przy okazji coś przekąsić. W tym roku pogoda szczególnie nas rozpieszcza - nie ma się więc co dziwić, że kolejna edycja Festiwalu Piwa przyciąga jak magnes.

📢 Średniowieczny turniej rycerski w Grodźcu Śląskim. Pojedynki przed zabytkowym zamkiem przyciągnęły tłumy

Średniowieczny turniej rycerski w Grodźcu Śląskim nawiązuje historycznie do przypadającej w tym roku 660. rocznicy słynnego zjazdu europejskich władców, znanego pod nazwą „Uczty u Wierzynka”. Symboliczne wydarzenie przyciągnęło w sobotę, 7 września, nie tylko mieszkańców i turystów, ale także wiele grup rekonstrukcyjnych z różnych zakątków kraju.

📢 ROW Rybnik - PSŻ Poznań 46:44 ZDJĘCIA KIBICÓW I MECZU Rybniczanie meldują się w finale. Największa niespodzianka sezonu sprawiła im kłopoty

Żużlowcy ROW-u Rybnik awansowali do wielkiego finału Metalkas 2. Ekstraligi. W półfinałowym dwumeczu zespół trenera Antoniego Skupienia okazał się lepszy od ekipy PSŻ-u Poznań, którą pokonał w ostatecznym rozrachunku (93:87). Wynikiem (46:44) zakończył się z kolei rewanżowy mecz rozegrany w Rybniku. Ten był spotkaniem pełnym emocji. Zobaczcie zdjęcia.

📢 Nowoczesne mieszkania w Sosnowcu na ul. Hubala-Dobrzańskiego. Fundamenty już położone. Kiedy zakończy się projekt?

Przy ul. Hubala-Dobrzańskiego w Klimontowie ruszyła budowa nowych mieszkań. W ramach inwestycji powstaną dwa budynki wielorodzinne z 94 lokalami, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, takich jak prefabrykaty i odnawialne źródła energii. Możemy zaobserwować już pierwsze efekty.

📢 Najpiękniejsze szkoły w województwie śląskim - zabytkowe i nowoczesne. Nauka w takich murach musi być naprawę wyjątkowa

Secesja, czerwona cegła, architektura neogotycka, pałace, ale również nowoczesne budynki na miarę XXI wieku. Te szkoły mają wspólną cechę - nieustannie zachwycają. W jednych uczniowie mogą poczuć się, jakby rozpoczynali pierwszy rok w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie (tak swoją szkołę nazywali m.in. absolwenci szkoły muzycznej w Bytomiu), inni mają wrażenie, że każdy korytarz i sala lekcyjna przypomina komnaty pełne tajemnic i historii, gdzie można poczuć klimat dworskich intryg – jak w Pałacu w Brynku. Poznajcie tajemnice najpiękniejszych szkół w woj. śląskim.

📢 Nowy wiadukt powstający na drodze wojewódzkiej w Lublińcu - jego budowa zakończy się w przyszłym roku

Nowy wiadukt powstający w ciągu ulicy Powstańców Śląskich (DW 906) w Lublińcu z tygodnia na tydzień nabiera kształtów. Inwestycja, która ma się zakończyć w przyszłym roku, przebiega zgodnie z planem. Zobaczcie zdjęcia z postępu prac.

📢 Lata 90. na Śląsku i w Zagłębiu! Zobaczcie zdjęcia naszych miast sprzed 30 lat Katowice, Sosnowiec, Jastrzębie-Zdrój ZDJĘCIA

Śląsk i Zagłebie w latach 90. - na tych niezwykłych zdjęciach widać, jak toczył się wówczas życie. Pamiętacie? Tak wyglądały wówczas miasta, które obecnie znajdują się w województwie śląskim? Zapraszamy Was do niezwykłej podróży w czasie do końca XX wieku. Zobaczcie, jak wówczas wyglądały miasta, które obecnie znajdują się w województwie śląskim. Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, ale i mniejsze miasta mocno zmieniły się od tego czasu. Zobaczcie zdjęcia z końca ubiegłego wieku!

📢 Sosnowiec uczy się języków obcych. Wysyła Katowicom życzenia po śląsku. Miłość jak z komedii romantycznej?

Czego może życzyć Gorol Hanysowi? Sosnowiec opublikował w mediach społecznościowych życzenia dla Katowic z okazji 159. rocznicy nadania temu miastu praw miejskich. Widać, że w sosnowieckim ratuszu długo uczyli się języków obcych, ponieważ życzenia napisane są po śląsku.

📢 Kasia Sienkiewicz - piękna i utalentowana wokalistka zespołu Kwiat Jabłoni. Zobaczcie zdjęcia i teledysk jej zespołu

Kwiat Jabłoni to zespół, który podbija ostatnio polskie sceny i liczne rozgłośnie radiowe. Kim jest Kasia Stankiewicz, piękna i utalentowana wokalistka tego zespołu?

📢 Duży pożar kamienicy w Świętochłowicach. Ewakuowano mieszkańców

Do dużego pożaru kamienicy w Lipinach, dzielnicy Świętochłowic, doszło 7 września w godzinach porannych. Pożarem zostało objęte mieszkanie na drugim piętrze oraz pomieszczenie na poddaszu. Strażacy po przybyciu na miejsce ewakuowali 10 osób oraz dwa psy, na szczęście nikt nie ucierpiał. Pożar został ugaszony, ale na miejscu wciąż pracują strażacy, którzy sprawdzają drewnianą konstrukcję stropów i dachu.

📢 Oto śliczna ukochana Piotra Polka ZDJĘCIA. Joanna Gajewska to bardzo elegancka kobieta

Piotr Polk jest kojarzony przede wszystkim z roli Oresta Możejko w serialu "Ojciec Mateusz". W życiu prywatnym przystojny amant idzie przez życie u boku ukochanej partnerki Joanny Gajewskiej. Zobacz jej zdjęcia...

📢 Rak trzustki - wczesne objawy jednego z najbardziej bolesnych nowotworów. Oto pierwsze objawy raka trzustki

Rak trzustki jest uważany za jeden z najbardziej śmiertelnych i bolesnych nowotworów. Każdego roku w Polsce na raka trzustki umiera ponad 5 tys. osób. Ten nowotwór często przebiega bezobjawowo a pierwsze oznaki raka trzustki mogą przypominać niestrawność. Jednak wcześnie wykryty może być uleczalny. Jak rozpoznać raka trzustki? Jakie są jego wczesne objawy? Poznaj teraz w naszej galerii wczesne objawy raka trzustki - jednego z najbardziej bolesnych nowotworów.

📢 Galeria pustych witryn w Chorzowie. Prezydent chce ratować centrum, do rozmów zaprasza przedsiębiorców. Uratują ul. Wolności i okolicę?

Niegdyś było to centrum handlu i życia Chorzowa. Dziś ul. Wolności wraz z pobliskimi ulicami umierają. Puste witryny, mało ludzi... Prezydent Szymon Michałek zaprasza przedsiębiorców, aby przyszli do Urzędu Miasta. Będzie prowadzić rozmowy o tym, jak ożywić centrum.

📢 Tajemnice Pałacu Dietla w Sosnowcu. John Malkovich kąpał się w łazience najbogatszego człowieka na Ziemi

Pałac Dietla w Sosnowcu - kto nie widział, niech wybierze się w podróż przez epoki i przeróżne style. Jeśli nie do końca kojarzycie, co tam można zobaczyć - jedno słowo. Łazienka, będąca tak naprawdę ogromnym salonem kąpielowym. Nie ma takiej drugiej na całym świecie. To tu kręcone były sceny z Johnem Malkovichem, który w filmie Lecha Majewskiego wcielił się w rolę najbogatszego człowieka na Ziemi. Tutaj też roznegliżowane panny pielęgnowały swoje ciała w filmie „Między ustami a brzegiem pucharu”. Swoje trzy grosze dołożył też Maciej Maleńczuk.

📢 Miejski Zakład Kąpielowy w Zabrzu ma 95 lat. Jego modernistyczna architektura zachwyca do dziś. Zobaczcie sami

Miejski Zakład Kąpielowy w Zabrzu został zbudowany w latach 20. XX wieku, według projektu Moritza Wolffa, architekta miejskiego. W czasach niemieckich oferował atrakcje, jakie znamy z dzisiejszych parków wodnych. Zabrzanie mogli korzystać chociażby z solarium, inhalatorium, sauny parowej, usług masażysty, salonu fryzjerskiego czy kawiarni.

📢 Rodzinna tragedia w Piekarach Śląskich - nie żyje małżeństwo. Za zamkniętymi drzwiami doszło do zbrodni?

W tym momencie pewne jest tylko to, że w tragedii, która rozegrała się w jednym z mieszkań w Piekarach Śląskich, zginęli 32-letnia kobieta i jej 41-letni mąż. Wszystko jednak wskazuje na to, że sprawa ma wątek kryminalny. Sąsiedzi mówią, że o tragedii dowiedzieli się dopiero w momencie, gdy usłyszeli syreny alarmowe, a na miejscu zjawił się prokurator.

📢 Szczury są problemem nie tylko w Chorzowie. Gryzonie pojawiają się w wielu śląskich miastach. Co z tym możemy zrobić?

Wracamy do tematu szczurów, które w ostatnich tygodniach były widywane w różnych punktach Chorzowa. Gryzonie zauważano zarówno w godzinach wieczornych, jak i w środku dnia. Okazuje się, że niepokojących sygnałów jest zdecydowanie więcej. Nie tylko w Chorzowie, ale i w innych miastach województwa śląskiego. Czy wkrótce staniemy się zakładnikami plagi szczurów?

📢 Zrewitalizowana gorzelnia w Kochcicach pod Lublińcem walczy w finale Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI w."

Wśród finalistów 28. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” znalazła się stara gorzelnia w Kochcicach pod Lublińcem. Zmodernizowany obiekt ma spore szanse na zdobycie zwycięskiej statuetki, a także jest faworytem w głosowaniu internautów.

📢 Prezydent Marcin Bazylak: Walczymy o 12 kilometrów torów. Dąbrowę Górniczą pominięto w wartej 7 mld zł inwestycji

Prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak chciałby, aby obecne prace na kolei (stworzenie czterotorowej linii Katowice - Będzin) wydłużyć o 12 kilometrów w kierunku jego miasta, które jest na granicy metropolii. W "Protokole Rozbieżności" na antenie TVP3 Katowice argumentował, że i tak w planach jest stworzenie czterotorowej linii w stronę Zawiercia. Drugi powód także jest przekonujący. Chyba każdy wolałby przeżyć jeden armageddon kolejowy zamiast dwóch.

📢 Festiwal Rock na Plaży znów nad Jeziorem Paprocańskim. W sobotę w Tychach wystąpią m.in. Dżem, Illusion oraz Spięty

W sobotę, 7 września w Tychach odbędzie się kolejna edycja festiwalu Rock na Plaży. W tym roku impreza powraca nad Jezioro Paprocańskie i odbędzie się na jej zachodnim brzegu, na Dzikiej Plaży - z nowym miejscem spotkań, ale tym samym klimatem. Na scenie wystąpią m.in. Illusion oraz Dżem.

📢 Stary dworzec autobusowy w Katowicach był szary, ponury, brzydki, ale... nikt nie narzekał. Pamiętacie? Zobaczcie stare zdjęcia

Kto pamięta stary dworzec PKS przy ul. Sądowej w Katowicach? „Centrum turystyki” „Przewozy międzynarodowe” - brzmiało dumnie i wydawałoby się, że takie szyldy powinny zdobić co najmniej przeszklony, nowoczesny pawilon, z wygodną poczekalnią, kasami biletowymi, fachową informacją i innymi udogodnieniami, jakich spodziewają się podróżni z różnych rejonów Europy. Tymczasem „zdobiły" obskurny, przyrdzewiały i przybrudzony blaszak - z niemytymi przez lata oknami, przysłoniętymi żaluzjami i postrzępionymi plakatami.

📢 Utrudnienia dla pasażerów i mieszkańców Katowic. Węzeł kolejowy i wiadukty, mniej pociągów, korek na S86 i remont na rynku

Pasażerowie kolei oraz komunikacji miejskiej, a także mieszkańcy Katowic, do problemów w mieście muszą się przyzwyczaić przez najbliższe miesiące i lata. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem przebudowa węzła kolejowego potrwa około czterech lat. Nieco krócej, bo kilka miesięcy, z kłopotami pojedziemy S86, gdzie GDDKiA rozbiera wiadukt w ul. Bohaterów Monte Cassino, by postawić potem całą konstrukcję na nowo. W tym miejscu znajdziecie zawsze wszystkie bieżące informacje, związane z remontami, objazdami, utrudnieniami w poruszaniu się po Katowicach. Materiał ten będzie na bieżąco aktualizowany w miarę postępów prac.

📢 EXPO Katowice 2024 za nami. Idzie transformacja przemysłowa, cyfrowa, energetyczna i ekologiczna. Wizja przyszłości na największych targach

Za nami trzecie pod względem wielkości i największe w Europie XX targi przemysłu ciężkiego - EXPO Katowice 2024. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym, w dniach od 4 do 6 września, w targach udział wzięło 170 wystawców z 17 krajów. Zaprezentowali oni ofertę maszyn i urządzeń oraz technologii 4.0 stosowanych w przemyśle ciężkim, w tym w OZE, w budownictwie oraz w przemyśle okołogórniczym. Był to także czas kongresów, konferencji, spotkań związanych z transformacją przemysłową, energetyczną i ekologiczną na świecie i w Europie.

📢 Półnagie gwiazdy pokazały swoje wdzięki. Julia Wieniawa, Barbara Kurdej-Szatan i Helena Englert w odważnych stylizacjach

5 września – w czwartkowy wieczór na urodzinach magazynu ELLE pojawiło się mnóstwo gwiazd. Celebrytki zaprezentowały się od najlepszej strony, a niektóre z nich pokazały swoje idealne sylwetki. Stylizacje Wieniawy, Kurdej-Szatan i Englert to zdecydowanie propozycje dla odważnych kobiet.

📢 Mieszkanka niewielkiej wsi w powiecie myszkowskim skończyła sto lat. Jaka jest jej recepta na długowieczność?

Takiego wieku, a i przy okazji takiej formy, można pozazdrościć. Mieszkanka niewielkiej wsi w powiecie myszkowskim -pani Wanda Frącisz - skończyła sto lat. Jaka jest jej recepta na długowieczność?

📢 Niesamowite obserwatorium astronomiczne na Śląsku. Symulator lotów i misji kosmicznych w Czernicy. Wszystko to zbudowali dwaj pasjonaci

Symulator lotów i misji kosmicznych nie tylko w NASA, ale i w maleńkiej Czernicy (powiat rybnicki). To tam działa niezwykłe obserwatorium astronomiczne, które założyli dwaj pasjonaci. Zaadaptowali i wyposażyli w sprzęt do badań Kosmosu pustostan na wzgórzu, skąd przez teleskop obserwują odległe światy – galaktyki, czarne dziury, nasze Słońce. Mało tego, z hałdy Szarlota sfotografowali niezidentyfikowany obiekt latający. Czy był to unidentified flying object (UFO)?

📢 Piękna cechownia w Czeladzi zachwyca. Muzeum górnictwa z unikatową, multimedialną wystawą coraz bliżej. Będzie jak w Guido?

W Czeladzi, w pięknie odnowionej cechowni, powstaje Postindustrialne Centrum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego. Miasto podpisało właśnie umowę na realizację stałej wystawy, którą będziemy mogli oglądać w górniczym muzeum. Ma być nowoczesna, intrygująca, czasem zaskakująca, ale jednocześnie oddawać ducha czasów, kiedy czeladzkie kopalnie tętniły życiem. Nie zabraknie więc odwołań do tradycji, przeszłości i solidarności górniczej braci.

📢 BeskidExit, reaktywacja? 49 lat temu powołano woj. bielskie. Bielsko-Biała, Cieszyn, Żywiec i inne na kolorowych zdjęciach z tamtych lat

Niemal dokładnie 49 lat temu, 1 czerwca 1975 roku, powstało województwo bielskie. Region został powołany dzięki reformie administracyjnej, którą w 1975 roku na plenum KC PZPR bez debaty publicznej. Region obejmujący część dzisiejszego województwa śląskiego i małopolskiego, funkcjonował na mapie administracyjnej kraju do 1998 roku i kolejnej reformy administracyjnej.

📢 Stadion Górnika Zabrze. Tak wyglądał w początkach istnienia, w trakcie II wojny światowej, w PRL-u i XXI wieku. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia!

Ten obiekt sportowy zna każdy fan piłki nożnej nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce. Zapraszamy na podróż w czasie. Celem tej niezwykłej rajzy jest Stadion Górnika Zabrze, który przez lata przeszedł niezwykła przemianę. Zobaczcie, jak wyglądał w początkach istnienia, podczas II wojny światowej, w PRL-u i latach 2000.

📢 Motocykle są wszędzie. Zobacz najlepsze memy o motorach i motocyklistach (NOWE MEMY) 05.09.2024

Motocykle są wszędzie. Nie tylko na drogach - ale także na memach. Zobaczcie najnowszy pakiet najlepszych i najśmieszniejszych memów o motorach i ich właścicielach. Motocykle to styl życia. Zobacz jak internauci śmieją się z właścicieli motocykli. Słoneczna pogoda sprzyja przejażdżkom motorem, a to sprawia, że trzeba mieć oczy dookoła głowy. Motocykliści wyruszyli na drogi a internauci nie próżnują tworząc memy o motocyklistach na pęczki. Zobaczcie najnowsze memy o motocyklistach i ich motorach.

📢 Trwa budowa trasy S1 Bielsko-Biała - Dankowice. Zdjęcia z lotu ptaka. Zakręt idiotów znika, finiszują prace przy mostach i wiaduktach

Intensywne prace trwają na odcinku S1 od Dankowic do węzła Bielsko-Biała Hałcnów (dawniej Suchy Potok). Ten fragment ma 11,5 kilometra. Według informacji od GDDKiA, postęp na najbardziej wysuniętym na południe fragmencie tej oczekiwanej drogi ekspresowej wynosi niemal 60 procent. Szczególną uwagę przyciąga zmieniający się tzw. zakręt idiotów, a także nowo ułożone asfaltowe odcinki oraz niemal ukończone mosty i wiadukty.

📢 Oto TOP 50 scen erotycznych w kinie. Sprawdź ranking scen seksu w filmach z całego świata. One dały sławę aktorkom i aktorom

Sprawdź TOP 50 najlepszych scen seksu w filmach! Sceny erotyczne - choć trudne i wymagające dużo od aktora oraz ekipy filmowej - bywają najtrudniejsze do zrealizowania. W historii kina są odskocznią do wielkiej kariery, lub sprawiają, że aktorka lub aktor zostają zaszufladkowani na długie lata. Jakie sceny erotyczne przeszły do historii kina? Sprawdź nasz TOP 50 najlepszych scen seksu w filmach

📢 Nie do wiary, jakie rzeczy ludzie chcą oddać za darmo na OLX! Można znaleźć prawdziwe cuda

Za darmo na OLX: Chustka skauta, stare kapcie, kartony po rowerach, patyczaki, puszki, pojemnik na brudne pieluchy, a nawet Pismo Święte w języku koreańskim - to tylko niektóre rzeczy, jakie Polacy chcą oddać za darmo za pośrednictwem serwisu OLX. Niektóre są naprawdę zadziwiające.

📢 HIPOKRATES 2024. Głosowanie w wielkim Plebiscycie Medycznym rozpoczęte! Oddaj głos na swojego faworyta lub zgłoś kandydatów

Po raz kolejny głosami naszych Czytelników zostaną wybrani laureaci nagród dla najbardziej polecanych lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów, którzy nie tylko skutecznie pomagają, ale też wykazują się wyjątkowym, empatycznym podejściem do pacjentów. Zaszczytne tytuły zostaną przyznane najpierw w każdym mieście i powiecie, później na szczeblu wojewódzkim, a w końcu także w ogólnopolskim finale.

📢 Tarnowskie Góry w dwudziestoleciu międzywojennym. Tak górnośląskie miasto wyglądało sto lat temu. Zobacz wyjątkowe ZDJĘCIA w kolorze

Historia Tarnowskich Gór zaczyna się w średniowieczu. Na terenie obecnego miasta najpierw powstała wieś Tarnowice. Swoją nazwę miasto zawdzięcza właśnie jej, również jedna z dzielnic nosi dziś taką nazwę. Jak Tarnowskie Góry wyglądały w dwudziestoleciu międzywojennym? Zapraszamy na wycieczkę w przeszłość - w naszej galerii znajdziecie pokolorowane zdjęcia sprzed stu lat.

📢 Najbardziej absurdalna konstrukcja w dziejach Śląska. Wyburzone kamienice w Mysłowicach zastąpiła atrapa niczym z "Misia" Barei

Jeśli macie chęć zobaczyć najbardziej dziwaczną i absurdalną konstrukcję w historii Śląska, to zapraszamy do Mysłowic. Nie tylko sprawdzicie, jak Myslovitz zmierzył "długość dźwięku samotności", ale i otrzecie się o granicę absurdu, której nie powstydziłaby się grupa Monty Pythona. "Rurapark" - wymyślna metalowa konstrukcja powstała w miejscu wyburzonych kamienic. Ale po co?

📢 Dziś 30. rocznica śmierci Ryśka Riedla. Jego pamięci poświęcony był festiwal. Ćwierć wieku temu odbyła się pierwsza edycja

Jego interpretacja podnosiła wartość utworu o kilka pięter. Miał tylko sobie właściwą, jakby przerysowaną manierę wokalną, która stała się wyrazistym stylem. Miał głos zarazem szorstki i aksamitny. Miał charyzmę pozwalającą mu wystawiać rockowy teatr z pogranicza życia i śmierci. Miał odwagę wyśpiewywać historię swojego życia i swojej choroby, euforii i destrukcji- napisał Jan Skaradziński we wstępie swojej książki "Rysiek". Legendarny wokalista Dżemu, Ryszard Riedel zmarł 30 lipca 1994 roku w Chorzowie. Artysta wymykający się wszelkim schematom, utrwalany w pamięci fanów na wiele sposobów.

📢 Fuszerka na DK 91 w Częstochowie? Wykonawca wziął się za naprawę. Kierowcy już utknęli w korkach

Kierowcy długo nie cieszyli się nowym, przebudowanym odcinkiem DK 91 w Częstochowie. Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie w czasie odbiorców końcowych wskazał szereg koniecznych do zrealizowania poprawek. W efekcie drogowcy ponownie wkroczyli na dawną "gierkówkę". W najbliższych dniach zamknięta dla ruchu będzie łącznica wyjazdowa z ul. Legionów.

📢 Pochód Gwarkowski został uhonorowany miejscem na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Pochód Gwarkowski, barwny korowód przemierzający ulice Tarnowskich Gór, został uhonorowany miejscem na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Decyzję tę podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uznając wyjątkowy charakter tego corocznego święta miasta, które odbywa się tradycyjnie na początku września.

📢 Województwo częstochowskie powstało 49 lat temu. Tak wyglądały wtedy Częstochowa, Kłobuck, Myszków i Lubliniec. Zobaczcie sami!

49 lat temu powstało województwo częstochowskie. Ustawę, która wprowadziła zmiany administracyjne, Sejm przyjął 28 maja 1975 roku z mocą obowiązującą od 1 czerwca. Wówczas było jednym z 49 województw w Polsce. Województwo częstochowskie zniknęło z mapy po reformie administracyjnej 1 stycznia 1999 roku. Zostało wchłonięte przez kilka nowych województw, głównie przez województwo śląskie. Czy województwo częstochowskie wróci jeszcze na mapę administracyjną Polski?

📢 Śląskie wyzwiska są szpetne. 11 słów obraźliwych dla Ślązaków. Tak wyzywają się Ślązacy i Ślązaczki

Wyzwiska, choć są mało kulturalne, zdarza się używać wszystkim. Bo każdy ma granice cierpliwości. Dlatego nie dziwota, że wyzwiska wykształciły się nie tylko w każdym języku narodowym, ale też w gwarach i językach lokalnych. W śląskiej godce również nie brakuje słów, którymi Ślązacy się wzajemnie okładają, kiedy tracą do kogoś cierpliwość, lub zwyczajnie chcą kogoś obrazić. Oto śląskie wyzwiska. Choć obecnie większość z nich brzmi jak niewinne docinki, kiedyś te słowo mogły gorszyć.

📢 Częstochowa na zdjęciach z lat 50., 60. 70., 80, 90. XX wieku

Jak Częstochowa się zmieniała przez dekady w XX wieku widać na archiwalnych zdjęciach. Na fotografiach utrwalono i codzienne życie częstochowian jak i szczególne wydarzenia jak np. otwarcie pierwszej linii tramwajowej. Zobaczcie, jak wyglądała dawna Częstochowa!

📢 Olgierd Łukaszewicz: Ja jestem chłopak z katowickiej Ligoty [WIDEO]

Ale ja gaduła jestem - zapowiedział już na dworcu Olgierd Łukaszewicz. Żartuje, że możemy zrobić też spacer szlakiem młodzieńczych miłości Olgierda. - Można. Bo kochliwy byłem - mówi z błyskiem w oku. Wybraliśmy się na spacer po ważnych dla niego miejscach w Katowicach, gdzie spędził 18 lat życia. Pisze Ola Szatan

ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni