Prawie 58 tysięcy uczniów z województwa śląskiego zmierzy się w przyszłym tygodniu z egzaminami ósmoklasisty

Monika Jaracz
Monika Jaracz
Prawie 58 tysięcy uczniów z województwa śląskiego zmierzy się w przyszłym tygodniu z egzaminami ósmoklasisty. Zdających będzie zatem więcej niż w ubiegłych latach, co nie jest jednak spowodowane wyżem demograficznym. Na przyjęcie większej liczby podopiecznych muszą przygotować się również szkoły ponadpodstawowe, w których kandydaci od 16 maja mogą już składać podania. – Znacznie mniej uczniów będzie ubiegać się o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych za dwa lata, kiedy to szkoły podstawowe skończy szacunkowo około 20 tysięcy uczniów – zauważa Anna Kij, Dyrektor Wydziału Jakości Edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Tegorocznym ósmoklasistom pozostało już niewiele czasu na ostatnie powtórki i usystematyzowanie wiedzy przed podejściem do egzaminów, będących punktem kulminacyjnym ich nauki w szkołach podstawowych.

Już w przyszłym tygodniu, a dokładnie we wtorek, 24 maja 2022 roku, zasiądą oni w salach szkolnych, w których o godzinie 9.00 zmierzą się z arkuszem egzaminacyjnym z języka polskiego. Uczniowie staną przed dużym wyzwaniem, jakim jest weryfikacja ich wiedzy i umiejętności, zdobytych również w ostatnich dwóch niełatwych latach, w ramach nauki zdalnej. W związku z tym, planowanych zmian w przebiegu tegorocznych egzaminów ósmoklasisty nie będzie. Jak podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie, w przyszłym tygodniu w województwie śląskim podejdzie do nich około 57 940 uczniów – w tym około 848 osób z Ukrainy. Tegoroczne egzaminy, kończące naukę w szkole podstawowej, przeprowadzi w Śląskiem dokładnie 1315 szkół.

Ósmoklasiści zmierzą się z trzema obowiązkowymi przedmiotami

W tym roku – tak jak i w poprzednich – uczniowie klas ósmych szkół podstawowych przystąpią do trzydniowego maratonu egzaminacyjnego, który potrwa od wtorku, 24 maja do czwartku, 26 maja. Ósmoklasiści w każdym z tych dni, zmierzą się o godzinie 9.00 z zadaniami i poleceniami, które mają zweryfikować ich wiedzę oraz umiejętności, zdobyte w ciągu ośmiu lat nauki. Jak informuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie, egzaminy mają charakter obowiązkowy, co oznacza, że aby ukończyć szkołę podstawową, ósmoklasiści muszą koniecznie do nich przystąpić. Forma egzaminu końcowego jest wyłącznie pisemna, a co ciekawe – uczniów nie obowiązują żadne progi zaliczenia.

W związku z tym, egzaminu ósmoklasisty po prostu nie można nie zdać. Młodzież jest jednak świadoma tego, że osiągnięte przez nią wyniki mają wpływ na to, czy dostanie się do upragnionej szkoły średniej. Dlatego też, uczniowie pilnie przygotowują się do egzaminów i przez te ostatnie dni próbują jeszcze usystematyzować swoją wiedzę oraz powtórzyć najważniejsze informacje.

Nie przeocz

W pierwszym dniu egzaminów uczniowie w ciągu 120 minut zmierzą się z arkuszem z języka polskiego, w którym znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. W ramach tych ostatnich, zdający będą musieli samodzielnie sformułować odpowiedź – poprzez uzupełnienie zdań z luką, stworzenie krótkiego tekstu o charakterze użytkowym – na przykład ogłoszenie, zaproszenie czy dedykację, a także napisanie wypracowania. Egzamin z języka polskiego ma przede wszystkim sprawdzić umiejętności, związane z argumentowaniem, wnioskowaniem oraz formułowaniem opinii. Udzielenie poprawnej odpowiedzi będzie wymagało również kompetencji literackich – takich, jak rozumienie sensu utworów – a także kulturowych i językowych – w tym przypadku chodzi o świadome korzystanie z różnych środków stylistycznych.

Drugi dzień egzaminów ósmoklasisty to dla uczniów przygoda, związana z matematyką. W czasie 100 minut stawią oni czoło zadaniom otwartym i zamkniętym, które sprawdzą poziom opanowania przez nich umiejętności, takich jak sprawność rachunkowa, wykorzystanie i tworzenie informacji, zastosowanie oraz interpretowanie reprezentacji, a także rozumowanie czy argumentacja. W ostatnim dniu natomiast, ósmoklasiści podejdą do trwającego 90 minut egzaminu z języka obcego nowożytnego – takiego, jakiego uczyli się w szkole. W tym przypadku, tak jak i w poprzednich, uczniowie zmierzą się z arkuszem, zawierającym zadania o charakterze otwartym i zamkniętym.

W tym roku do egzaminów ósmoklasisty przystąpią uczniowie z dwóch roczników

Tegoroczne egzaminy ósmoklasisty nie będą różniły się od tych, jakie odbywały się w poprzednich latach – ani pod kątem organizacyjnym, ani w kwestii samej ich formy. Jedyny akcent, który będzie zauważalny w przebiegu egzaminów, to brak obostrzeń sanitarnych, jakie w ostatnich dwóch latach obowiązywały ze względu na stan epidemii. Uczniowie nie zasiądą już w maseczkach ani rękawiczkach, a szkoły nie będą musiały stosować się do dodatkowych wytycznych. Tak, jak w przypadku egzaminów maturalnych, nastąpi więc powrót do czasu sprzed pandemii. – Tegoroczne egzaminy ósmoklasisty nie będą się różnić od tych, które odbywały się wcześniej. Będą takie jak przed rokiem i nie pojawi się też przedmiot dodatkowy do wyboru, który miał zostać wprowadzony właśnie w 2022 roku. Ministerstwo odeszło od wdrożenia tego pomysłu, ponieważ uczniowie przez dwa lata realizowali naukę w formie zdalnej i na pewno byłoby im trudniej przygotować się na takie wyzwanie. Póki co, pozostajemy więc przy tym, co było do tej pory – zauważa Urszula Okrajni, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

Zobacz także

Tym, co jest charakterystyczne w przypadku uczniów klas ósmych szkół podstawowych, to na pewno ich liczba, która w tym roku jest wyższa niż w poprzednich latach. Nie jest to jednak spowodowane wyżem demograficznym, ale wynika z tego, że mamy do czynienia z rocznikami łączonymi.

– W tym roku do egzaminów ósmoklasisty przystępuje młodzież szkolna z dwóch roczników, a zatem takie osoby, które rozpoczęły naukę jako sześciolatkowie oraz te w wieku siedmiu lat. W związku z tym, że w szkołach podstawowych mamy roczniki łączone, to uczniów klas ósmych i przystępujących do egzaminów końcowych jest więcej niż zwykle – mówi Urszula Okrajni.

Jak podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie, do egzaminu ósmoklasisty przystąpią w przyszłym tygodniu uczniowie z rocznika 2007 i 2008, których w województwie śląskim jest około 57 940. Dla porównania, w roku szkolnym 2020/2021 z egzaminem tym zmierzyło się 40 697 uczniów.

Rekrutacja do szkół średnich, to obok egzaminów drugie ważne wydarzenie w życiu ósmoklasisty

Oprócz konieczności stawienia czoła egzaminom końcowym, ósmoklasiści muszą w najbliższym czasie dokonać wyboru, związanego z dalszą edukacją na poziomie szkoły średniej. Pierwszym krokiem w całym procesie rekrutacji – na który uczniowie mają czas od 16 maja do 20 czerwca – jest składanie podań o przyjęcie do maksymalnie trzech placówek, z wyborem dowolnej liczby klas. Po uzyskaniu wyników egzaminacyjnych, kandydaci do szkół ponadpodstawowych będą zobowiązani od uzupełnienia wniosków rekrutacyjnych o świadectwa ukończenia dotychczasowej edukacji i zaświadczenia z egzaminów ósmoklasisty. Na ten drugi etap ubiegania się o przyjęcie do nowej szkoły, uczniowie mają czas od 24 czerwca do 13 lipca.

Następnie, komisje rekrutacyjne rozpatrzą złożone przez uczniów dokumenty, a punkty za egzaminy ósmoklasisty przeliczane będą następująco: liczbę punktów z języka polskiego i matematyki mnoży się przez 0,35, a z języka obcego – przez 0,3. Za wszystkie trzy egzaminy, zdający może otrzymać maksymalnie 100 punktów. Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów – zarówno tych zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych – będzie miało miejsce w dniu 20 lipca. Z kolei od 21 do 28 lipca uczniowie będą musieli potwierdzić wolę przyjęcia do szkoły ponadpodstawowej – w postaci przedłożenia oryginałów dokumentów, złożonych wcześniej w formie kopii.

„(...) liczba przygotowanych w tym roku miejsc w szkołach średnich jest proporcjonalnie większa niż w ubiegłym”

Zgodnie z informacjami, podanymi przez Kuratorium Oświaty w Katowicach w tym roku szkolnym, w województwie śląskim o przyjęcie do szkół średnich będzie ubiegać się blisko 58 tysięcy ósmoklasistów, czyli więcej niż w latach poprzednich.

– W ubiegłym roku szkolnym do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych przyjęto ponad 42 800 uczniów – w tym około 18 700 osób do liceów ogólnokształcących, około 17400 do techników, a blisko 6700 uczniów do szkół branżowych pierwszego stopnia. Odsetek uczniów, wybierających poszczególne typy szkół jest porównywalny w ostatnich latach – mówi Anna Kij, Dyrektor Wydziału Jakości Edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach.

W województwie śląskim na uczniów szkół ponadpodstawowych czekają miejsca w 272 liceach ogólnokształcących, 230 technikach, a także 177 branżowych szkołach pierwszego stopnia oraz w szkołach artystycznych. W związku z większą liczbą absolwentów szkół podstawowych, liczba przygotowanych w tym roku miejsc w szkołach średnich jest proporcjonalnie większa niż w ubiegłym.

– Większa liczba uczniów, ubiegających się o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych wynika z przyjęcia osiem lat temu do klas pierwszych zarówno rocznika siedmiolatków, jak i połowy rocznika sześciolatków, ponieważ zgodnie z ustawą z 2013 roku, w roku szkolnym 2014/2015 spełnianie obowiązku szkolnego rozpoczęły dzieci urodzone w 2007 roku oraz w okresie od dnia 1 stycznia 2008 roku do dnia 30 czerwca 2008 roku – zauważa Anna Kij. – Zwiększona liczba uczniów – ponad 60 tysięcy – uczy się obecnie również w klasach siódmych, ponieważ w 2015/2016 roku do klas pierwszych poszły sześciolatki, urodzone w 2009 roku oraz siedmiolatki, urodzone w drugiej połowie 2008 roku – dodaje.

Musisz to wiedzieć

Jak się zatem okazuje – zarówno bieżący, jak i kolejny rok oznaczają dla szkół większą liczbę ósmoklasistów, którzy najpierw zmierzą się z egzaminami, a później zasilą szeregi szkół ponadpodstawowych, które muszą liczyć się z przyjęciem liczniejszej grupy uczniów. Sytuacja ta jednak ulegnie zmianie już za dwa lata.

– Znacznie mniej uczniów będzie ubiegać się o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych za dwa lata, kiedy to szkoły podstawowe skończy szacunkowo około 20 tysięcy uczniów, uczących się obecnie w klasie szóstej. Jest to wynik przywrócenia w 2016 roku obowiązku szkolnego od siódmego roku życia – podkreśla dyrektor Wydziału Jakości Edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach

.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie