Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier Beata Szydło na Barbórce w Rybniku: Będzie silne polskie górnictwo [ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
Premier Beata Szydło wzięła udział w uroczystościach barbórkowych w Rybniku
Premier Beata Szydło wzięła udział w uroczystościach barbórkowych w Rybniku Arkadiusz Gola / Dziennik Zachodni
Premier Beata Szydło w Rybniku. Premier Szydło wzięła udział w uroczystościach barbórkowych w rybnickiej hali MOSiR, sąsiadującej z KWK Jankowice. - Będzie silna polska gospodarka, będzie silne polskie górnictwo - mówiła Beata Szydło do górników.

Premier Beata Szydło: Będzie silne polskie górnictwo

Uroczystość w boguszowickiej hali MOSiR, tuż obok kopalni KWK Jankowice, rozpoczęła się z poślizgiem i zmianą programu. Powodem było opóźnienie w podróży premier Beaty Szydło. Dlatego przesunięto z końca na początek występ dzieci, którego prezes rady ministrów nie zobaczyła.

Choć Barbórka na Śląsku to zawsze wesołe święto, to tym razem orkiestra górnicza nie grała radosnych pieśni. Uroczystość już z udziałem premier Beaty Szydło, ministrów, parlamentarzystów i górników, rozpoczęto od minuty ciszy. W ten sposób uczczono tragicznie zmarłych 8 górników z polkowickiej kopalni Rudna.

- Nie będzie silnej gospodarki, bez silnego polskiego górnictwa. Wierzę, że te zmiany które konsekwentnie realizujemy od roku przyniosą oczekiwany efekt. Będzie silna polska gospodarka i silne polskie górnictwo. Dziękuje tym którzy usiedli do stołu i szukali kompromisu. To nie były łatwe rozmowy. Zwyciężyła mądrość i troska o górnictwo - mówiła do górników premier polskiego rządu.

W swoim wystąpieniu kilka razy podkreślała, że wprowadzane zmiany w polskim górnictwie przynoszą pozytywne efekty i pozawalają patrzeć z optymizmem w przyszłość. Mówiła, że rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie konsekwentnie dążył do tego, żeby polski węgiel w przyszłości był symbolem nowoczesności, rozwoju, nowoczesnych technologii.

Na koniec premier złożyła górnikom życzenia z okazji ich święta, a ci z kolei odwdzięczyli się wizerunkiem świętej rodziny wyrzeźbionej w węglu.
Podczas uroczystości Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej zapewnił, że pomimo niepewnej sytuacji w branży górniczej, pracownikom kopalni należących do PGG nadal będzie wypłacana barbórka. - To element wynagrodzenia uświęcony tradycją - mówił Tomasz Rogala, który zapowiedział wydanie na inwestycje w górnictwo 900 mln zł do końca przyszłego roku.

Z kolei minister Krzysztof Tchórzewski podziękował górnikom za dojście do kompromisu w sprawie restrukturyzacji górnictwa, mając na uwadze m.in. zrzeczenie się z wypłaty tzw. czternastek (oszczędność 2 mld zł). Przyznał, że program restrukturyzacji polskiego górnictwa do 2022 roku zaakceptowała Unia Europejska, dzięki czemu będzie można dotować gałąź przemysłu.

Jednocześnie zapowiedział, że Polska będzie inwestować w nowoczesne elektrownie, ale oparte na węglu, które jednocześnie nie będą szkodzić środowisko. Jeden z nowocześniejszych bloków energetycznych ma powstać w najbliższym czasie w Ostrołęce, którego zapotrzebowanie na węgiel będzie wynosiło 3 mln ton rocznie (przetarg na budowę ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku). Ale to ma być dopiero początek inwestycji w polski system energetyczny opartego na węglu kamiennym.

**Obserwuj autora na Twitterze TWITTER_FOLLOW https://twitter.com/arek_biernat

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo