Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier Beata Szydło na inauguracji budowy Szybu Grzegorz w Jaworznie

Tomasz Szymczyk, ZIELA
Przekazaniu terenu pod budowę nowego Szybu Grzegorz w jaworznickiej dzielnicy Byczyna
Przekazaniu terenu pod budowę nowego Szybu Grzegorz w jaworznickiej dzielnicy Byczyna Anna Zielonka-Hałczyńska
Dziś, 18 września, w Jaworznie premier Beata Szydło wzięła udział w przekazaniu terenu pod budowę nowego szybu górniczego w jaworznickiej dzielnicy Byczyna. Szyb Grzegorz powstanie na terenie Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie.

- To radosny dzień dla polskiej gospodarki. Udowadniamy wszystkim niedowiarkom, którzy nie wierzyli w to, że w naszym kraju może powstać jeszcze zakład górniczy, że właśnie w Polsce można otworzyć nową kopalnię - stwierdziła premier Beata Szydło. - Było wielu takich, którzy twierdzili, że czas polskiego górnictwa minął. A tymczasem to nieprawda. Konsekwentnie wprowadzamy w życie nasze reformy, które mają ustabilizować gospodarkę, uczynić polskie górnictwo konkurencyjnym, stworzyć nowe możliwości dla niego. Szyb Grzegorz jest tego doskonałym przykładem. Dzięki niemu przedłuży się żywotność kopalni Sobieski o 50 lat - argumentowała.

Zaznaczyła, że w przyszłości rząd pokaże jeszcze wiele takich inwestycji.

- Będziemy je pokazywać i ogłaszać - podkreśliła. - W tym wszystkim nie chodzi tylko o cyferki. Ale najważniejsze jest to, by generować wzrost gospodarczy. By żyło się lepiej każdej polskiej rodzinie. Niech nam Grzegorz rośnie! - dodała.

Zarząd Tauronu Wydobycie SA, właściciel Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, już w maju br. podpisał umowę na budowę szybu z konsorcjum, w skład którego wchodzą Kopex - Przedsiębiorstwo Budowy Szybów SA (lider) oraz Famur Pemug Sp. z o.o.

CZYTAJCIE TEŻ:
Szyb Grzegorz w Jaworznie poprawi komfort pracy górników z Sobieskiego
Jest umowa na budowę szybu Grzegorz ZG Sobieski w Jaworznie. Pierwsza łopata jesienią

Tak będzie wyglądał nowy szyb Grzegorz ZG Sobieski w Jaworznie

Jest umowa na budowę szybu Grzegorz ZG Sobieski w Jaworznie....

Nowy szyb o średnicy 7,5 metra i głębokości 870 metrów w perspektywie ma pełnić funkcje materiałowo-zjazdowe, co pozwoli na skrócenie transportu górników do miejsca pracy, a także materiałów i urządzeń do miejsca prac wydobywczych.

– Szyb Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski, podobnie jak inwestycja „Budowa poziomu 800 metrów w ZG Janina” (w Libiążu - red.) to aktywa, które są przykładem efektywnego inwestowania, które jest wynikiem sukcesywnej realizacji zakładowego planu inwestycyjnego – podkreślał w maju Zdzisław Filip, prezes zarządu Tauronu Wydobycie SA. - Ponadto Tauron Wydobycie SA przeprowadza konsekwentnie zadania, które mają na celu odtworzenie zdolności produkcyjnych. Dokonywane są zakupy i modernizacje urządzeń odstawczych, środków transportu, materiałów i ludzi oraz urządzeń wentylacyjnych i odwadniających.

Umowa obejmuje pierwszy etap prac związanych z głębieniem Grzegorza, czyli uzyskanie funkcjonalności wentylacyjno-wdechowej, co ma nastąpić po sześćdziesięciu miesiącach od przekazania placu budowy wykonawcy, czyli jesienią 2022 roku. W pierwszej fazie powstanie m.in. stalowa wieża szybowa o konstrukcji umożliwiającej jej adaptację na okres głębienia, wykonanie instalacji mrożeniowej i obiektów niezbędnych podczas budowy szybu takich jak kołowroty, zsypnia czy magazyn urobku, które po zakończeniu prac zostaną rozebrane.

Jaworzno czeka na premier Szydło: przywita ją orkiestra Elektrowni Jaworzno III

Zakład Górniczy Sobieski (część dawnej dużej KWK Jaworzno) to jedna z trzech obok ZG Brzeszcze i ZG Janina kopalń należących do spółki Tauron Wydobycie. Również w dwóch pozostałych prowadzone są inwestycje. Na Janinie oprócz wspomnianej budowy nowego poziomu prowadzona jest m.in. modernizacja zakładu przeróbki mechanicznej węgla, a na Brzeszczach - roboty przygotowawcze związane z drążeniem ok. 7100 metrów wyrobisk, a także modernizacja łaźni i adaptacja pomieszczeń dla kopalnianej stacji ratownictwa górniczego. W I kwartale tego roku z tych trzech kopalni na powierzchnię wyjechało 1,51 mln ton węgla, co w porównaniu z I kwartałem 2016 roku było wyższe o 25 procent. Tauron Wydobycie sprzedał 1,79 mln ton węgla, bo udało się sprzedać też 276 tys. ton ze zwałów.

TOP 100 najlepszych szkół podstawowych w woj. śląskim

Kim jesteś: Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy gorolem? SPRAWDŹ TUTAJ

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera