Premier Mateusz Morawiecki w Chorzowie. „Powstańcy Śląscy kochali niepewną ojczyznę”. 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Uroczystości i atrakcje związane z setną rocznicą III Powstania Śląskiego.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Uroczystości i atrakcje związane z setną rocznicą III Powstania Śląskiego.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystościach upamiętniających 100 rocznicę III Powstania Śląskiego. - Łatwo jest kochać ojczyznę, która jest wolna, bezpieczna, dostatnia, spokojna. Dużo trudniej jest kochać taką, która jest niespokojna, targana wieloma konfliktami, problemami. Powstańcy Śląscy kochali niepewną ojczyznę - mówił w niedzielę 2 maja Parku Śląskim w Chorzowie, gdzie odbywa się wystawa sprzętu militarnego.

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystościach upamiętniających 100 rocznicę III Powstania Śląskiego. W niedzielę 2 maja przyjechał do Katowic, gdzie złożył kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich, a następnie uczestniczył w wydarzeniach w Chorzowie w Parku Śląskim.

- Łatwo jest kochać ojczyznę, która jest wolna, bezpieczna, dostatnia, spokojna. Dużo trudniej jest kochać taką, która jest niespokojna, targana wieloma konfliktami, problemami. Powstańcy Śląscy kochali niepewną ojczyznę. Mieli wybór pomiędzy pewnymi, dostatnimi, jak na tamte czasy, dużo silniejszymi Niemcami, a praktycznie rodzącą się dopiero i niepewną na mapie Europy Polską, którą niektórzy nazywali państwem sezonowym - mówił na Skwerze 100-lecia Powstań Śląskich.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Premier zaznaczył, że Polska potrzebowała przyłączenia Śląska, by stać się Polską, ale też żeby Śląsk mógł pozostać Śląskiem potrzebował włączenia do Rzeczypospolitej. - Ślązacy, Polacy, Powstańcy Śląscy doskonale o tym wiedzieli - stwierdził.

Nawiązał też do słów Wojciecha Korfantego, który po odzyskaniu niepodległości w odezwie do ludu śląskiego wyznał, że "nie okazała się Polska taką, o jakiej marzyliśmy, ale nie ustajmy w pracy i poświęceniu, aby z niej zrobić Polskę, godną naszych marzeń, Polskę wielką, mocarstwową".

- Te słowa Korfantego inspirują również dzisiaj, żeby nie tylko przeszłość była pielęgnowana i wielka, ale też, żeby wielka była przyszłość, wielka przyszłość Śląska i wielka przyszłość Polski - powiedział Morawiecki. Zaznaczył, że dzięki staraniu Powstańców Śląskich przetrwała II RP. - Dzięki ich staraniom dzisiaj my tutaj jesteśmy. Bo to ich wysiłek, ich wielki czyn doprowadził do tego, że te uprzemysłowione tereny bogate w zasoby naturalne wygrały i mogły należeć do Polski - powiedział premier.

W ramach wydarzeń związanych z setną rocznicą III Powstania Śląskiego w Parku Śląskim można było oglądać wystawę wozów bojowych i militariów. Prócz czołgów i pojazdów militarnych uwagę zwiedzających przyciągał Mig 21MF. Wystawę przygotowało Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
znużony prop.szajsem
Udzial ludnosci/mieszkanców - no doslownie oszalamiajace masy, haha.

No ale co sie dziwic, jak znowu sie daleko i glebowo kryli i znowu glównie "sami swoi".

W srodku miasta ktos mógly: zaatakowac, wygwizdac, wysmiac.
k
korepetycja dla Adriana
Powiaty: za Polską: za Niemcami: emigranci:

Królewska Huta 25,3% 74,7% 11,1%

no comment.....
H
Hajnel z Laurahity

Kororyzowac, to sie mozecie Premierze Panie wlsno historia - wasze cuda nad Wislom, Bitwy pod Lenino, wasze powstanie, kere nic niy dauy. A nos Slonzkow zostowcie z tymi wyszymi cyganstwami w spokoju!

F
Francek z Kosciuszki

III Powstanie Slaskie bylo niepotrzebne. Traktatem Wersalskim z roku 1916 uznano czesc Gornego Slaska przekazac Polsce. Z czegos ta nowopowstala Polska musiala zyc.

Teren Slaska, zagospodarowany z infrastruktura i przemyslem mial byc motorem dla Polski. Mimo tego przeprowadzono plebiscyt na Slasku, ktory mial zadecydowac o przynaleznosci do Niemiec lub Polski. Mimo sfalszowania danych ze strony Polski, 75% Slazakow opowiedzialo sie za pozostaniem pod administarcja Niemiec. To bylo powodem III powstania. Od roku 1348 Slask nie nalezal do Polski. Tereny te zmienialy wlasciciela przez przynaleznosc do Bohemii, (Böhmen) do korony Habsburskiej (Austria) i po wojnie 7 letniej do Prus. Nie przecze, ze Slask byl zamieszkiwany czesciowo przez ludnosc polska, ale byla to grupa mniejszosciowa. (najczesciej grupa ludzi szukajaca pracy) Rozwoj przemyslu podczas Rewolucji Przemyslowej w Anglii i Niemczech od polowy XIX wieku przyczynil sie do gwaltownego rozwoju tego terenu. Ludnosc tutejsza, takze polska, rozwijala swoja mentalnosc w inny sposob niz na terenach rzekomo polskich. Ludnosc tutejsza (takze polska i zydowska) zyla w dobrobycie. Po I wojnie Polska miala z tego profitowac, gdyz Niemcy (Prusy) musialy byc ukarane. (decyzja Traktatu Wersalskiego). Od roku 1922 zaczely sie antagonizmy w rekacji Polacy - Slazacy, ktore trwaja do dzisiaj. Reszta Slaska, wraz z Dolnym przeszla pod polska administracje po II wojnie. Majac doswiadczenie z autochtonami Gornego Slaska, Polska wprowadzila inna polityke w stosunku do Niemcow dolnoslaskich. Zaczela sie masowa ewakuacji tej ludnosci. To jest jednakze odrebny temat. Chce zwrocic uwage prezydentowi Dudzie i polskim Slazakom, ze przydalaby sie na takie okolicznosci znajomosc faktow historycznych. Nie brzmia one dla Polakow i polskich Slazakow tak kolorowo, jak w niektorych artykulach. Ale fakty pozostana faktami. Nie mozna ich koloryzowac i upiekszac zaleznie od potrzeb.

Pan Premier nastepnym upiekszaczem. Ale my sie na to nie damy nabrac!

C
Chrobok

"Warszawa budowała tajną Polską Organizację Wojskową. W jej szeregach dominowali miejscowi, ale była kierowana przez oficerów przybyłych z zewnątrz i w ten sposób automatycznie zależna od Józefa Piłsudskiego, a nie od polityków górnośląskich na czele z Wojciechem Korfantym."

"Powstania można tez widzieć jako "śląską spontanicznością kierowaną przez Polaków"."

"W trzecim powstaniu śląskim podaje się szacunkowe dane na temat siły stron walczących, tj. 40-60 tys. Polaków (POW) i od 30 do 50 tys. Niemców (Selbstschutz, oraz wspomagający go Freikorps)"

"Do wzorowych należy chyba pierwsza na taka skale przeprowadzona przez polskie oddziały specjalne dowodzone przez porucznika Tadeusza Puszczyńskiego ps. Wawelberg akcja dywersyjna kryp. "Mosty". W jej wyniku w nocy z 2 na 3 mama 1921 roku wszystkie mosty na Odrze wyleciały w powietrze."

"Trzecie powstanie różniło się od poprzednich tym, że dwa pierwsze wybuchały do pewnego stopnia spontanicznie, żywiołowo, a wybuch trzeciego został drobiazgowo, profesjonalnie przygotowany od strony organizacyjnej i sztabowej. A dokonali tego właśnie skierowani na Górny Śląsk oficerowie Wojska Polskiego."

"ważna była w tej prawie pomoc ze strony Polski. Pozwoliło to, stworzyć skoordynowane dowodzenie na poziomie operacyjnym czy wręcz strategicznym. Tym bardziej, że wybuchowi powstania towarzyszyły działania specjalne. Najbardziej znana to Operacja "Mosty". Przeprowadzona przez grupę Wawelberga w III w powstaniu. To był zresztą ewenement, w dotychczasowej historii wojen. Profesjonalnie przeprowadzona akcja wysadzenia mostów na Odrze i przerwania niemieckich dróg zaopatrzenia. "

"W powstaniach zarówno po stronie niemieckiej jak i polskiej walczyli ochotnicy spoza Górnego Śląska. Po stronie polskiej byli to ludzie m.in. z Zagłębia Dąbrowskiego, Krakowa, Lwowa, Warszawy. Później w okresie międzywojennym były tam duże grupy powstańców śląskich, ale przecież nie Ślązaków."

A
Adalbert
3 maja, 13:34, DELL:

Powstaniec śląski Mielżyński, powstaniec śląski Zenkteller, powstaniec śląski tzw.Grażynski, powstaniec śląski Haraszkiewicz, powstaniec śląski Szeptycki, powstaniec śląski Baczynski, powstaniec śląski Miladowski, powstaniec śląski Pobóg-Prusinowski, powstaniec śląski Meissner, powstaniec śląski Puszczynski, powstaniec śląski Damiecki, powstaniec śląski Glinski, powstaniec śląski Czapski, powstaniec śląski Machnicki, powstaniec śląski Strzelczyk-Lukasinski, powstaniec śląski Moc, ........... Kielce, Wielun, Lwów, Wieliczka, Poznan, Kraków, Bydgoszcz, Warszawa, Radom, Tarnów, ........, powstaniec śląski Alexis Zorbas, powstaniec śląski Louis de Funes, posr. śląski Andriej Duda-Dupa-Tuba - propagandy!

Bohater - "slaski powstaniec" taki, jaki bou naprawde:

Mielżyński, hrabia Maciej Ignacy Przecław (Mathias von Brudzewo-Mielzynski)

*13.10.1869 Köbnitz bei Bomst, †9.1.1944 Wiedeń,

Oficer I Przybocznego Pułku Kirasjerów im. Wielkiego Księcia Elektora (Śląski) we Wrocławiu (Leib-Kürassier-Regiment „Großer Kurfürst“ [Schlesisches] in Breslau). W 1896 roku należał do świty dowódcy pułku, służąc w nim „à la suite“ bez stopnia służbowego; w roku 1897 został zwolniony z tej służby. Od 1896 roku zajmował się rolnictwem w swoim majątku w Köbnitz (Chobienicach). Pracował dla polskich gazet, pisząc artykuły na tematy polityczne i literackie. W czerwcu 1903 roku uzyskał mandat posła z okręgu wyborczego Samter-Birnbaum-Obornik (Szamotuły-Międzychód-Oborniki) do Koła Polskiego w Reichstagu, zdobywając 53,78 % głosów; w styczniu 1907 roku zdobył 52,28 % a w styczniu 1912 roku - 52,66 % głosów. Zasiadał w wielu komisjach, m.in. ds. jednostek miar, pojazdów mechanicznych, administracji marynarki wojennej, ordynacji budżetowej, finansów, budżetu Rzeszy, ustawy o podatku od wzbogacenia, Alzacji-Lotaryngii, ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz kontyngentu odpędu dla gorzelni. Mandatu poselskiego zrzekł się dnia 6.01.1914 r. w związku z oskarżeniem o zabójstwo żony Felicji z Potockich oraz jej siostrzeńca i kochanka Alfreda Miączyńskiego, których zastrzelił dnia 21.12.1913 r. za cudzołóstwo. Ostatecznie sąd uznał jego niewinność, ponieważ działał w obronie własnego honoru. W czasie I wojny światowej służył w Armii Cesarstwa Niemieckiego. W 1920 roku wstąpił do Wojska Polskiego gdzie otrzymał stopień majora. W 1921 roku odegrał wiodącą rolę w III powstaniu na Górnym Śląsku, posługując się pseudonimem „Nowina Doliwa“. W latach 1939-1940 mieszkał w Warszawie, a od 1940 we Wiedniu.

A
Adalbert
3 maja, 13:13, Gość:

Jak bardzo nas Poloki "kochali" ?

Daa sie latwo poznac po tym:

Przedtem w Königshütte nie bylo koszar.

Ale pierwsze co polonusy w "swojej" Królewskiej Hucie srobjyli, to - jasne, koszary (75pp.).

A czamu ? Wiadomo - zeby uwazac na nas i nas kontrolowac !

Tacy bylismy kochani, tak nam ufano.....

No widzisz - a po co je ta armia terytorialno ausgerechnyt u nos, a niy kajsik we Warwsiawie?

J
Joachim B.

Panie Pinokio, a tu, w przeciwienstwie do panskich bredni, cytat w filmiku - "cos co nie jest wydumane" :

https://www.youtube.com/watch?v=Ni5RnLL0zJc

Nigdy, powtarzam, nigdy nie uda wam sie nas tak oglupic, zebysmy uwierzyli w te wasze basnie z krainy mchu i paproci (a raczej z krainy wierzb placzacych) nt. naszego Hajmatu !!

J
Julius Caesar junior

Polecam:

https://polskatimes.pl/iii-powstanie-slaskie-zryw-narodowy-czy-wojna-domowa/ar/c1-112050

T
Truda (ruda)

To proszę też:

A.D.: "Zaznaczył, że dzięki staraniu Powstańców Śląskich przetrwała II RP." - ???! (widzę tu aż 3 nonsensy w jednym zdaniu)

T
Truda (ruda)

A.D.: "żeby Śląsk mógł pozostać Śląskiem potrzebował włączenia do Rzeczypospolitej" - Proszę mi to przetłumaczyć/wytłumaczyć, dzięki.

D
DELL
3 maja, 13:34, DELL:

Powstaniec śląski Mielżyński, powstaniec śląski Zenkteller, powstaniec śląski tzw.Grażynski, powstaniec śląski Haraszkiewicz, powstaniec śląski Szeptycki, powstaniec śląski Baczynski, powstaniec śląski Miladowski, powstaniec śląski Pobóg-Prusinowski, powstaniec śląski Meissner, powstaniec śląski Puszczynski, powstaniec śląski Damiecki, powstaniec śląski Glinski, powstaniec śląski Czapski, powstaniec śląski Machnicki, powstaniec śląski Strzelczyk-Lukasinski, powstaniec śląski Moc, ........... Kielce, Wielun, Lwów, Wieliczka, Poznan, Kraków, Bydgoszcz, Warszawa, Radom, Tarnów, ........, powstaniec śląski Alexis Zorbas, powstaniec śląski Louis de Funes, posr. śląski Andriej Duda-Dupa-Tuba - propagandy!

3 maja, 13:38, DELL:

Errata: Koc, pardon.

Szef zielonych ludzików. Organizator dywersji.

Choreograf agresji. Oberterrorysta.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Koc

arcy powstaniec śląski

PS: A jEGO pseudonim, to - pozur: "Szlachetny" (!!!)

K
K

A co czeka Śląskie kopalnie

D
DELL
3 maja, 13:34, DELL:

Powstaniec śląski Mielżyński, powstaniec śląski Zenkteller, powstaniec śląski tzw.Grażynski, powstaniec śląski Haraszkiewicz, powstaniec śląski Szeptycki, powstaniec śląski Baczynski, powstaniec śląski Miladowski, powstaniec śląski Pobóg-Prusinowski, powstaniec śląski Meissner, powstaniec śląski Puszczynski, powstaniec śląski Damiecki, powstaniec śląski Glinski, powstaniec śląski Czapski, powstaniec śląski Machnicki, powstaniec śląski Strzelczyk-Lukasinski, powstaniec śląski Moc, ........... Kielce, Wielun, Lwów, Wieliczka, Poznan, Kraków, Bydgoszcz, Warszawa, Radom, Tarnów, ........, powstaniec śląski Alexis Zorbas, powstaniec śląski Louis de Funes, posr. śląski Andriej Duda-Dupa-Tuba - propagandy!

Errata: Koc, pardon.

Szef zielonych ludzików. Organizator dywersji.

Choreograf agresji. Oberterrorysta.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Koc

arcy powstaniec śląski

K
K

A co się stało ze Śląskimi hutami

Dodaj ogłoszenie