Nasza Loteria

Premier Mateusz Morawiecki w Gliwicach. W Bumarze-Łabędy będą produkowane armatohaubice Krab

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
W Bumarze-Łabędy będą produkowane armatohaubice Krab
W Bumarze-Łabędy będą produkowane armatohaubice Krab Arkadiusz Gola
W zakładzie "Bumar-Łabędy" w Gliwicach będą produkowane armatohaubice Krab. To najważniejsza z zapowiedzi, którą w środę 26 kwietnia ogłosił premier Mateusz Morawiecki, który wraz z wicepremierem i szefem MON Mariuszem Błaszczakiem odwiedzili gliwicki zakład. Równolegle w Bumarze powstanie centrum serwisowe dla walczących na Ukrainie czołgów Leopard z serii 2A4 i 2A6. - To szansa na rozwój firmy i dodatkowe miejsca pracy - mówił szef MON.

Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w zakładzie Bumar-Łabędy w Gliwicach

Zakłady Bumar-Łabędy stoją przed szansą dalszego rozwoju. To dzięki zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który w środę 26 kwietnia, podczas wizyty w zakładzie ogłosił, że właśnie w gliwickim Bumarze będą produkowane armatohaubice Krab.

- O to zabiegali pracownicy, kierownictwo, a także kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości na Śląsku - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Zdaniem premiera, to właśnie od tego, jaki będzie potencjał polskiej zbrojeniówki, długofalowo będzie zależało bezpieczeństwo Polski.

- Dbamy o to bezpieczeństwo poprzez zakupy za granicą, ale i rozwój polskiej zbrojeniówki. Musimy mieć zamówienia, dlatego tak często rozmawiam z panem premierem Mariuszem Błaszczakiem, by jak najszybciej zamawiać sprzęt w polskich zakładach zbrojeniowych. W Bumarze będzie produkcja Krabów, ale i centrum serwisowania dla czołgów Leopard - podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

od 16 lat

Szef rządu wskazywał, że koniecznym jest, by produkcja w polskich zakładach była oparta o nowoczesny sprzęt i nowoczesne linie technologiczne. Zyskać mają nie tylko zakłady pracy, ale i sami pracownicy. Rozwój przemysłu ma przyczynić się do powstawania nowych miejsc pracy, w tym również w gliwickim Bumarze.

- Cieszę się bardzo, że pani prezes w obecności pracowników powiedziała, że będą nowe przyjęcia - mówił premier Morawiecki.

Śląsk perłą w koronie przemysłu

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, to właśnie województwo śląskie powinno stać się kluczowym miejscem dla rozwoju nowoczesnego przemysłu.

- Na Śląsku jest wielki potencjał produkcyjny. Śląsk jest perłą w koronie polskiego przemysłu i tak musi pozostać. Tak będzie również z Bumarem, tak długo jak rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie mógł realizować nasze obietnice. Będziemy tworzyć nową przemysłową rzeczywistość w Polsce, przemysłu nowoczesnego i konkurencyjnego na całym świecie. To oznacza większy popyt na pracę, a to oznacza nowe miejsca pracy i większe zarobki - wskazywał premier.

Centrum serwisowe dla czołgów Leopard w Bumarze-Łabędy

Już w maju, w gliwickim zakładzie Bumar-Łabędy ma z kolei ruszyć centrum serwisowe dla czołgów Leopard 2, które trafiają na Ukrainę. Jak podkreślał szef MON Mariusz Błaszczak, na Ukrainę niebawem trafią dwa bataliony tych czołgów.

- Wszystkie te czołgi będą serwisowane i naprawiane w Bumarze Łabędy - dodawał szef MON.

Decyzja o powstaniu centrum serwisowego dla czołgów Leopard w gliwickim Bumarze, to pokłosie piątkowego spotkania wicepremiera Mariusza Błaszczaka w niemieckim Ramstein. To właśnie tam odbyło się spotkanie ministrów obrony państw wspierających Ukrainę, podczas którego podpisane zostało porozumienie, na podstawie którego jeszcze w maju centrum serwisowe rozpocznie swoją działalność.

Jak podkreślał podczas konferencji w Gliwicach wicepremier Mariusz Błaszczak, Polska bardzo intensywnie zabiegała o centrum serwisowo-naprawcze dla przekazywanych Ukrainie czołgów Leopard 2 w Polsce.

Szef MON zaznaczał jednocześnie, że Polska pozostaje jednym z najbardziej aktywnych państw-donatorów pomocy dla Ukrainy, zarówno w zakresie pomocy dla mieszkańców, pakietu szkoleniowego dla sił zbrojnych Ukrainy, jak i dostaw różnorodnego sprzętu wojskowego o wartości szacowanej na ponad 2,5 mld euro.

- Mamy ambicję, by dokonać przełomu i przeskoku technologicznego, również jeśli chodzi o artylerię, o wojska pancerne. Uważam, że właśnie miejscem, w którym produkcja Krabów powinna być prowadzona obok Stalowej Woli jest gliwicki Bumar. Aby zwiększyć skalę produkcji zamówiliśmy, jako Ministerstwo Obrony Narodowej, kolejne Kraby. Krab także został zamówiony przez Ukraińców - mówił wicepremier Mariusz Błaszczak.

Jednym z najważniejszych argumentów, dla którego to właśnie gliwicki zakład staną przed wielką szansą, jest wieloletnie doświadczenie załogi pracującej w zakładzie Bumar-Łabędy.

- Już 20 lat załoga Bumaru naprawia, serwisuje i modernizuje czołgi Leopard 2. To niezwykle cenna wiedza, niezwykle cenne umiejętności - podkreślał szef MON.

Kolejnym argumentem jest położenie gliwickiego zakładu, który jest naturalnym hub-em do tego, aby prowadzić prowadzić w tym miejscu tego rodzaju działania.

Czołgi Leopard 2 trafiają na Ukrainę

Leopardy 2 są podstawowymi czołgami, produkowanymi przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann. Wykorzystywane są przez armie wielu europejskich państw, w tym także w liczbie kilkuset sztuk przez Polskę i Niemcy. W ostatnich miesiącach, rząd Niemiec wydał zgodę na ich przekazywanie Ukrainie. Także Polska i Kanada zadeklarowały przekazanie czołgów Leopard z serii 2A4.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni