MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki w Gliwicach zapowiedział kolejne potężne środki dla onkologii. "Dobro pacjenta jest najważniejsze"

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Premier spotkał się z lekarzami Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach
Premier spotkał się z lekarzami Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach RL
- Nowotwory to jest prawdziwa plaga dzisiejszej cywilizacji. Walka z nowotworem musi wiązać się z całym systemem działań - mówił premier Mateusz Morawiecki, który w piątek 3 lutego przyjechał na Śląsk, by podsumować dotychczasowe działania rządu dotyczące walki z rakiem. Podczas spotkania w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach, premier ogłosił również kolejne rządowe programy, które mają pozwolić na jeszcze wyższą jakość i skuteczność leczenia pacjentów onkologicznych w Polsce.

Premier Mateusz Morawiecki na Śląsku

W piątek 3 lutego, premier Mateusz Morawiecki pojawił się z wizytą na Śląsku. Wraz z Ministrem Zdrowia Adamem Niedzielskim oraz oraz szefową Kancelarii prezydenta RP Grażyną Ignaczak-Bandych odwiedzili Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach, gdzie spotkali się z lekarzami oraz omówili dotychczasowe działania związane z wprowadzaniem Krajowej Sieci Onkologicznej.

- Wdrażamy najnowsze procedury. Będziemy dostosowywać wiele oddziałów i inwestować w nie. Będziemy inwestować w nowe leki, które zostaną zatwierdzone przez specjalistów. Perspektywa i dobro każdego pacjenta jest dla nas najważniejszym drogowskazem - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Koordynator będzie swoistym aniołem pacjenta

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że na problemy onkologiczne należy zwracać szczególną uwagę z perspektywy pacjenta. Jedną z zapowiedzi jest wprowadzenie specjalnego koordynatora, który będzie opiekował się pacjentem onkologicznym.

- Ta perspektywa pacjenta jest i musi być najważniejsza. W nowym systemie Krajowej Sieci Onkologicznej każdy pacjent, który będzie musiał zmierzyć się z nowotworem, będzie miał przyznanego koordynatora. To już nie będzie czas, że trzeba będzie biegać od szpitala do szpitala, tylko będzie możliwość pokierowania pacjenta, który w takiej sytuacji bywa mocno zagubiony. Ważna jest profilaktyka, ale równie ważna jest diagnostyka, na jak najwcześniejszym etapie powstawania nowotworu - podkreślał premier Morawiecki.

Onkologia w Polsce może liczyć na kolejne wsparcie rządu

Minister Zdrowia Adam Niedzielski podkreślał, że projekt Krajowej Sieci Onkologicznej zmieni organizację leczenia onkologicznego w Polsce, z korzyścią zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy.

- Od 2015 roku - jeżeli chodzi o samą onkologię - ponad dwukrotnie zwiększyliśmy finansowanie świadczeń, więc bez tych środków trudno mówić o reformach. To finansowanie na wysokim poziomie jest podstawą do wdrażania dobrych inicjatyw. Te dobre inicjatywy to m.in. Krajowa Sieć Onkologiczna. Projekt ten zmieni organizację leczenia onkologicznego w Polsce, kładąc ogromny nacisk na mierzenie jakości leczenia, związaną również z odczuciami pacjenta. To są bardzo ważne elementy procesu terapeutycznego - mówił Minister Zdrowia.

W trakcie spotkania w Gliwicach, ogłoszono również wprowadzenie konkursu dla placówek onkologicznych, na co rząd zamierza przeznaczyć minimum 2,5 mld zł. W perspektywie do 2030 roku, rząd planuje dofinansować onkologię co najmniej o 10 mld zł, poprzez różnego rodzaju programy. Konkurs ogłoszony przez ministra Niedzielskiego, ma zapewnić wsparcie na rozbudowę infrastruktury szpitali onkologicznych.

- Ogłaszamy konkurs dla szpitali, które zapewniają kompleksowe leczenie onkologiczne. Konkurs ten jest przeznaczony na potężne projekty infrastrukturalne. Przeznaczamy na to minimum 2,5 mld zł. W kraju mamy około 40 podmiotów realizujących kompleksowe leczenie onkologiczne. Z tych placówek będą spływały do nas wnioski, z których wybierzemy najlepsze projekty. Wiemy, że zapotrzebowanie na środki jest ogromne. Limit dla jednego projektu to 300 mln zł. To są duże przedsięwzięcia, które jakościowo zmienią infrastrukturę szpitalnictwa onkologicznego. Mam nadzieję, że wszelkie te działania doprowadzą do tego, że ta perspektywa standardu leczenia w Polsce nie będzie odbiegała od standardów międzynarodowych - mówił minister Niedzielski.

"To najważniejszy dzień w moim zawodowym życiu"

Z rządowych zapowiedzi zadowoleni są lekarze onkolodzy, którzy widzą w ogłoszonych programach perspektywę na kompleksowe leczenie pacjentów onkologicznych w Polsce.

- Marzyliśmy o czymś takim co się już dzieje i co się stanie. Mogę zapewnić, że jesteśmy do tego przygotowani, żeby te wszystkie możliwości przeistoczyć z pożytkiem dla pacjentów, ale również dla poprawy jakości leczenia onkologicznego w Polsce - mówił prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, dyrektor oddziału Centrum Onkologii w Gliwicach.

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski jest dyrektorem oddziału Centrum Onkologii w Gliwicach.
Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski jest dyrektorem oddziału Centrum Onkologii w Gliwicach. RL

Jak zapewniał dyrektor Składowski, gliwicki oddział jest przygotowany, by wykorzystać środki inwestycyjne na rozbudowę centrum. Jednym z kluczowych zadań będzie posadowienie w nowym budynku klinicznym centrum kompetencji, które kompleksowo będzie służyło w najbardziej wygodny i efektywny sposób pacjentom chorym na raka piersi, płuca, jelita grubego, nowotwory ginekologiczne i urologiczne.

- Takie mamy perspektywy na najbliższe cztery lata, co nie znaczy, że nie realizujemy tego już teraz. Potrzeby dla onkologii są ogromne, ale najważniejszą potrzebą jest integracja środowiska, nie tylko samych onkologów. Onkologia jest problemem medycyny na całym świecie, dlatego musimy być wszyscy onkologami, bo w ten sposób każdy pacjent jest w stanie skorzystać z dobrodziejstwa koordynatora, który będzie kierował jego ścieżkę ku zdrowiu - podkreślał dyrektor Składowski.

Jeszcze dziś premier Mateusz Morawiecki uda się do Rudy Śląskiej, gdzie spotka się weźmie udział w uroczystości związanej z budową Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, która powstaje przy ulicy Niedurnego.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni