Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki w Katowicach. Otworzył wystawę o Powstaniach Śląskich. „Polska nie mogłaby rozwijać się bez Śląska”

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Monika Chruścińska-Dragan
Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w otwarciu wystawy „Powstania śląskie” w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. – Polska nie byłaby taka, jaka była bez Śląska. Ale i Śląsk nie mógłby przetrwać ze swoją ideą śląskości, odrębności kulturowej, wspaniałej kultury śląskiej bez Rzeczypospolitej – powiedział szef rządu.

Wernisaż wystawy poprzedził konferencję naukową „Stulecie Powstań Śląskich. Górny Śląsk wczoraj i dziś” , którą uroczyście zainaugurował swoim wystąpieniem premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że wybór, jakiego dokonali Ślązacy angażując się w zrywy, nie był oczywisty. Nikt bowiem wtedy nie wiedział, jaka będzie przyszłość kraju, który dopiero co odzyskał niepodległość.

– Bardzo łatwo jest kochać ojczyznę, która jest silna, zasobna, bezpieczna. Dużo trudniej, dużo szlachetniej jest kochać ojczyznę w oblężeniu, która ma przed sobą może rok, może dekadę, może sto lat – mówił Morawiecki. – Powstańcy śląscy niezależnie od wszystkiego postawili na Polskę i tamto wydarzenie dla historii Polski powinno być także zapamiętane jako zwycięskie polskie powstanie – zaznaczył.

Nie przeocz

Przypomniał także, że II RP bez Śląska nie mogłaby istnieć w takim kształcie, jaki znamy, ani rozwijać się. Przywódcę powstań Wojciecha Korfantego przyrównał natomiast do dyktatora wzorującego się na Romualdzie Traugutcie. Wspomniał także ks. Norberta Bończyka, Józefa Lompę i Karola Miarkę, jako tych, dzięki którym „polskość przetrwała w sercach, w czasach kiedy nie było Polski na mapie”.

Podziękował wszystkim, którzy przygotowali wystawę i przyczyniają się do upamiętniania Powstań Śląskich. – Trzeba powiedzieć, że Polska nie byłaby taka, jaka była bez Śląska. Ale i Śląsk nie mógłby przetrwać ze swoją ideą śląskości, odrębności kulturowej, wspaniałej kultury śląskiej bez Rzeczypospolitej, bez Polski. Jest to piękna symbioza – podsumował.

W dalszej części konferencji, swoje referaty związane z historią w kontekście powstań śląskich wygłosili m.in. prof. dr hab. Zygmunt Woźniczka, dyrektor Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, prof. dr hab. Marek Kornat czy dr hab. Czesław Kłak. Jednym z punktów konferencji będzie panel dyskusyjny poświęcony historii oraz problemom współczesnego Górnego Śląska, a podsumowaniem całości - projekcja filmu „Wojciech Korfanty”.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera