Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier: szpital polowy w Katowicach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Pusty, wyposażony szpital Geomedical został odrzucony

Marcin Zasada
Marcin Zasada
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach zostało wybrane na urządzenie szpitala polowego dla osób chorychna COViD-19 i ciężko przechodzących zakażenie koronawirusem. To w tym miejscu wcześniej odbywały się targi, wystawy oraz imprezy kulturalne i biznesowe.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach zostało wybrane na urządzenie szpitala polowego dla osób chorychna COViD-19 i ciężko przechodzących zakażenie koronawirusem. To w tym miejscu wcześniej odbywały się targi, wystawy oraz imprezy kulturalne i biznesowe.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugala Polska Press
Covidowy szpital polowy, jeśli powstanie w Katowicach, zostanie ulokowany w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Dziś w Sejmie poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej ministerstwo zdrowia i wojewoda odrzucili możliwość wykorzystania zamkniętego prywatnego szpitala Geomedical.

Premier referował dziś w Sejmie rządową strategię walki z epidemią. Budowa szpitali tymczasowych została wskazana jako „czwarta linia obrony” i Morawiecki wymienił halę EXPO w Krakowie, Stadion Narodowy w Warszawie (tu szpital już powstaje) oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- W każdym województwie chcemy mieć tego typu zasoby łóżkowe. Być może nie będą one w użyciu. Nie chcemy jednak za kilka miesięcy tworzyć tego w sposób gwałtowny – powiedział Morawiecki.

W poniedziałek pisaliśmy, że w Katowicach rząd bierze pod uwagę dwie lokalizacje szpitala polowego: MCK (opcjonalnie razem ze Spodkiem, z którym MCK jest połączone) oraz prywatny, zamknięty w ubiegłym roku szpital Geomedical przy ul. Wita Stwosza.

Wczoraj ostatecznie odrzucono tę drugą opcję, choć Geomedical jest wciąż w pełni wyposażony i może zapewnić co najmniej 300 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 120 podłączonych do tlenu. Kolejnych 200 miejsc można urządzić w sąsiednim hotelu. Dla porównania, w hali głównej MCK, według wstępnych szacunków również ma stanąć 500 łóżek.

- Nie wiemy, z jakich względów odrzucono ten szpital, decyzje zapadały na poziomie Ministerstwa Zdrowia – mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego. - Wiemy natomiast, jakie były wytyczne ekspertów: urządzenie szpitala na otwartej przestrzeni jest bardziej dogodne pod kątem dostępności sprzętu i opieki medycznej. Z doświadczenia z innych krajów, które uruchamiały podobne placówki, wynika, że w takiej formule są one łatwiejsza do koordynacji.

Wcześniej pisaliśmy

Wskazanie przez premiera MCK jako miejsca pod szpital polowy nie oznacza, że taki szpital w Katowicach powstanie. Będzie to zależało od wydolności istniejącego systemu opieki zdrowotnej wobec ewentualnego wzrostu zakażeń i hospitalizacji.

Według naszych informacji, wciąż nie zostały uzgodnione szczegóły przejęcia obiektu od jego operatora, spółki PTWP Event Center i do końca nie wiadomo nawet, czy wojewoda teoretycznie musi pytać kogokolwiek o zgodę (zapisy stanu epidemii), czy takie możliwości dawałby jedynie niewprowadzony wiosną stan nadzwyczajny.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera