Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier Szydło w Koniecpolu: Jak można żyć bez wody w XXI wieku?

Janusz Strzelczyk
janusz strzelczyk
Mieszkańcy Kuźnicy Grodziskiej, jednej z dwunastu wsi w gminie Koniecpol, pozbawionych wody od lipca ub.r., bo wyschły studnie, a wodociągu nie ma, od przedpołudnia czekali w poniedziałek na premier Beatę Szydło.- Dowiadywaliśmy się jeden od drugiego, że przyjedzie pani premier - mówi Damian Sroka, mieszkaniec Kuźnicy Grodziskiej. - Ma nam obiecać, że będziemy mieli wodociąg.Ryszard Suliga, burmistrz Koniecpola i gminy, w niedzielę po południu dostał informację, że przyjedzie premier Besta Szydło.

Po długim wyczekiwaniu, kilka minut po 13. kolumna  samochodów rządowych zajechała przed remizę strażacką. Z jednego z SUV-ów wysiada pani paremuer. Mieszkańcy witają ją oklaskami. Beata Szydło podchodzi do mikrofonu, ustawionego przed licznymi kamerami telewizyjnymi.

- Jak można żyć bez wody w XXI wieku, w Unii Europejskiej - mówi premier. 

Mieszkańcy odpowiadają oklaskami. Słuchać też ich aprobatę, kiedy podkreśla, że jej przyjazd to odpowiedź na list o dramatycznej sytuacji wsi dotkniętych suszą. Że poprzednia władza nie reagowała wystarczająco na problem gminy. Premier zapewnia, że wodociąg będzie i rząd pomoże sfinansować inwestycję w 80 procentach.   Najpierw trzeba jednak przygotować  dokumentację. Takie sprawy jak ta tutaj w gminie Koniecpol, to jest właśnie dla rządu, polityków, a nie zajmowanie się jałowymi sporami. 

Premier zaapelowała do opozycji: pozwólcie nam pracować.  

Od mieszkańców otrzymała bukiet kwiatów i usłyszała 100 lat. 

Najwcześniej wodociąg będzie w Kuźnicy Grodziskiej, bo na te miejsowość jest dokumentacja. Na pozostałe miejscowści wojewoda śląski podpisał  papiery na sfinansowanie dokumentacji, w 80 proc. z budżetu państwa.Cała dokumentacj to koszt mniej więcej 200 tys. zł. Gmina dostała też wsparcie od częstochowskiego starostwa powiatowego, innych gmin. 

Po letniej suszy w studniach wody jest jak na lekarstwo i brudna. Zadłużona gmina (ma nadzór Ministerstwa Finansów i Regionalnej Izby Obrachunkowej) nie ma 14  mln zł potrzebnych na tę inwestycję. Trzeba wybudować 30 km sieci wodociągowej. To zajmie co najmniej pół roku. Gmina ma jeden, aktulany plan budowy wodociagu.

Od lipca ub.r. do dwunastu wsi wodę dowożą codznienie strażacy.

Źródło: dziennikzachodni.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!