Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera biografii Henryka Mikołaja Góreckiego w czwartek 6 grudnia 2018 w siedzibie NOSPR w Katowicach

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Premiera pierwszej biografii Henryka Mikołaja Góreckiego odbędzie się 6 grudnia 2018 r. w siedzibie NOSPR w Katowicach.
Premiera pierwszej biografii Henryka Mikołaja Góreckiego odbędzie się 6 grudnia 2018 r. w siedzibie NOSPR w Katowicach. ARC
6 grudnia 2018 r. pochodzący z Czernicy koło Rybnika kompozytor Henryk Mikołaj Górecki, który zmarł w 2010 r. w Katowicach, skończyłby 85 lat. W tym dniu w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się spotkanie autorskie wokół pierwszej biografii Góreckiego. Wstęp jest wolny.

6 grudnia Henryk Mikołaj Górecki kończyłby 85 lat. Dzień wcześniej swoją premierę w księgarniach w całej Polsce będzie miała biografia kompozytora "Górecki. Geniusz i upór" Marii Wilczek-Krupy. Zaś w czwartek 6 grudnia 2018 r. odbędzie się w Katowicach spotkanie promujące książkę.

Spotkanie autorskie wokół książki:
Czwartek, 6.12 2018 r., g.17.30
siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, pl. Kilara 1, sala kameralna
Wstęp wolny.
Spotkanie odbędzie się w dniu zakończenia Festiwalu Górecki - Penderecki. Wydarzenie poprowadzi Paweł Sztompke z radiowej "Jedynki".

To książka o życiu pod prąd. O uporze, walce o niezależność i niepoddawaniu się presji. Autorka rysuje złożony portret człowieka, którego dominującą cechą była szczerość. Taka jest też jej opowieść – prawdziwa i odarta z blichtru, odsłaniająca dobro i jednocześnie nie ukrywająca zła.

H.M. Górecki urodził się 6 grudnia 1933 r. w Czernicy koło Rybnika, zmarł 12 listopada 2010 r. w Katowicach. Był kompozytorem, profesorem i rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, wychowawcą i pedagogiem muzycznym. Jego imieniem nazwano Filharmonię Śląską w Katowicach oraz Bibliotekę Publiczną Miasta Rydułtowy

Henryk Mikołaj Górecki sam siebie określał trzema słowami: choleryk, choleryk, choleryk! Mówił, że w życiu ogląda się wstecz jedynie w garażu, a żałuje tylko jednego: „że nie temperował jęzora”.

Miał być kolejarzem albo górnikiem, ewentualnie księdzem. Został kompozytorem. Przebył jedną z najtrudniejszych dróg do sławy w artystycznym świecie. Wczesna strata matki, wojna, chłodny i wymagający dom, dzieciństwo naznaczone chorobami. Parł do celu z determinacją i uporem na przekór wszystkim.

Trzecią Symfonią pieśni żałosnych op. 36 podbił cały świat. Wielki utwór, nazywany dowodem na istnienie Boga, trafił na szczyt amerykańskich list przebojów, wyprzedzając Stinga i Nirvanę. Światowej sławy reżyserzy nie zdołali namówić go do pisania muzyki filmowej. Odmówił nawet skomponowania ścieżki dźwiękowej do Pasji.

Autorka biografii Góreckiego Maria Wilczek-Krupa to dziennikarka prasowa i radiowa, związana m.in. z „Dziennikiem Polskim”, „Kinem”, „RMF Classic”. Ukończyła teorię muzyki w krakowskiej Akademii Muzycznej. Jest autorką świetnie przyjętej biografii Wojciecha Kilara.

COP24 w Katowicach: Arnold Schwarzenegger o ochronie środowiska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo