Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera gry Cyberpunk 2077. Gra robi furorę na całym świecie. Nie obyło się bez kontrowersji wokół tytułu CD Projekt Red

Adrian Hadasz
Adrian Hadasz
CD Projekt Red, mat. prasowe
Już dzisiaj, 10 grudnia 2020, o godzinie 1:00 w nocy czasu polskiego miała miejsce premiera gry Cyberpunk 2077. Gra polskiego studia CD Projekt Red jest jednym z najbardziej oczekiwanych tytułów w historii całej branży elektronicznej rozrywki, stając w szranki z takimi tuzami jak Grand Theft Auto czy Red Dead Redemption. 7 grudnia pojawiły się także pierwsze recenzje. I choć Cyberpunk 2077 robi furorę na całym świecie, nie obyło się też bez paru kontrowersji.

Cyberpunk 2077: Następna duża gra twórców Wiedźmina

Cyberpunk 2077 po raz pierwszy został zapowiedziany już... w 2012 roku. Wtedy to dostaliśmy oficjalne potwierdzenie tego, że to właśnie nad tym tytułem studio będzie skupiało się po wydaniu trzeciej części Wiedźmina. Ta wyszła w roku 2015, a ostatni duży dodatek do niego, "Krew i Wino", pojawił się w 2016.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Jednak od momentu pojawienia się zwiastuna powyżej Polacy... milczeli. I tak przez niemal 6 lat, aż do targów E3 2018, gdzie na konferencji Microsoftu niespodziewanie ostatnim nowo zapowiedzianym tytułem okazał się produkt polskiego CD Projektu Red. Rok później, na E3 2019, tytuł zapowiedział sam Keanu Reeves, ogłaszając jednocześnie, że gra w nim jedną z głównych ról, wcielając się w postać legendarnego rockmana i rebelianta świata Cyberpunka – Johnny'ego Silverhanda.

Cyberpunk 2077: Notoryczne przekładanie premiery

Na samym początku Cyberpunk 2077 miał ukazać się na rynku już 16 kwietnia 2020 roku. Termin okazał się jednak niemożliwy do zrealizowania – tytuł był co prawda już wtedy gotowy i grywalny od A do Z, ale liczba zawartych w nim tzw. "bugów", czyli różnego rodzaju błędów w rozgrywce, była zdecydowanie wyższa niż przewidywali twórcy. Premiera została przesunięta o ponad 5 miesięcy, na 17 września 2020. Następnie okazało się, że gra potrzebuje jeszcze kilku dodatkowych tygodni, by poradzić sobie ze wszystkimi problemami, które ją trapią. Developerzy tłumaczyli się wtedy jej niezwykłą skalą i ogromem. Nowa data, która została podana graczom, to 19 listopada 2020.

I już kiedy wydawało się, że jesteśmy na ostatniej prostej, a gra osiągnęła nawet tzw. status "Gold" (w języku branżowym oznacza to wysłanie fizycznych kopii tytułu do tłoczni), 27 października studio poinformowało, że listopadowa premiera także musi zostać przesunięta, a Cyberpunk potrzebuje jeszcze dodatkowego czasu w developmencie. Nową, czwartą już podaną przez Polaków datą, stał się 10 grudnia 2020.

Premiera gry Cyberpunk 2077. Gra robi furorę na całym świeci...

Cyberpunk 2077: Bardzo pozytywne recenzje

Sytuacja odnośnie premiery Cyberpunka i jej notorycznego przesuwania stawała się powoli swego rodzaju memem w środowisku branżowym, a na nową datę patrzono z przymrużeniem oka. Na szczęście tym razem okazało się, że CD Projekt Red terminu dotrzymał. Embargo dotyczące recenzji zostało zniesione trzy dni wcześniej, 7 grudnia, więc jeszcze przed premierą konsumenci mogli zapoznać się z ocenami mediów.

Nie przeocz

Te z kolei były w większości bardzo pozytywne. Cyberpunk 2077 chwalony był przede wszystkim za niezwykłą historię, dobre aktorstwo, ogromną liczbę wyborów oraz możliwych interakcji, które wpływają na fabułę i świat gry, aż w końcu za sam setting i wspaniale odwzorowane miasto Night City, w którym to toczy się akcja tytułu. Wielokrotnie wśród wielu recenzentów pojawiała się fraza, że "jest to najbardziej wiarygodnie stworzony świat w historii gier wideo".

Nie obyło się jednak całkowicie bez problemów. Recenzenci ogrywali wersję przedpremierową, która miała sporo błędów. Niemal wszyscy zwracali uwagę na nienajlepszy stan techniczny tytułu – okazało się, że nawet pomimo wielokrotnego przekładania premiery nie udało się pozbyć wszystkich bugów. Polskie studio obiecuje co prawda, że gracze 10 grudnia otrzymają stosowną łatkę, która naprawi sporą ich ilość, ale recenzenci w to mocno powątpiewali.

Cyberpunk 2077: Kontrowersje

Oprócz tego gra wzbudziła trochę kontrowersji. Poza trapiącymi ją błędami wytykano jej sekwencje niebezpieczne dla epileptyków, które przez swą specyficzną grę świateł mogą nawet wywołać ataki – jednocześnie studio zapomniało o dodaniu przed rozpoczęciem rozgrywki odpowiedniego ostrzeżenia, które o tym informuje. Jak jednak obiecuje CD Projekt Red, zostanie ono wdrożone jak najszybciej to możliwe.

Oprócz tego na Zachodzie, głównie w Stanach Zjednoczonych, grze zarzuca się transfobiczność. Problemem mają być niektóre stylizowane w świecie Cyberpunka reklamy oraz kreator postaci.

Wygląda jednak na to, że poza tymi dwiema kontrowersjami oraz niezbyt dobrym stanem technicznym tytułu (który to wraz z kolejnymi łatkami powinien ulegać z czasem zauważalnej poprawie), mamy do czynienia z kolejnym, po Wiedźminie 3, hitem polskiego studia. Średnia ocen recenzentów na portalu Metacritic wynosi 91/100, zaś na portalu OpenCritic 92/100 (dane zebrane z 43 ocenionych recenzji). Stawia to Cyberpunka 2077 w gronie jednej z najlepszych gier wideo w tym roku.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo